A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

UZUN MEHMET

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Atamer | 28 Ekim 2022 07:38:51

Hikayesini mutlaka bilirsiniz, askerliğini bahriye eri olarak yapan Zonguldak ili Ereğli ilçesi Kösedağ’lı UZUN MEHMET’in. Askerliğinde kendisine gösterilen siyah bir taşın kömür olduğunu söylerler. Padişah II. Mahmut fermanı ile yurdun her tarafında kömür aranmasını emreder ve ödül verileceğini söyler. Askerliği bitirdikten sonra köyüne dönen Uzun Mehmet, değirmen tarafında derede siyah taşları görür. Eve götürüp ateşe atar. Siyah taş yanmaya başlar. Dereden topladığı bir çuval siyah taşla İstanbul’a gider. Saraya sunar.

Padişah II. Mahmut, 8 Kasım 1829 tarihinde onu 50 altınla ödüllendirir ve 600 kuruşla maaşa bağlar. İşte Zonguldak’ta kömür madeni işletmesi bu tarihle başlamış olur.Maden bulunması ile işletilmesi arasında ince uzun bir bağ vardır. Önceleri açık işletme ile başlar, daha sonra galeri çalışması yapılması Cumhuriyet döneminde oluşur. Ancak bu tür yeraltı kazıları, emniyet  göz ardı edilince, kazaları da beraberinde getirir.

Kömürocağı maden kazaları konusunda devlet arşivlerinden aldığım bilgileri beraber gözden geçirelim. Çok geriye gitmeden, hafızamıza kazınan bazı olaylara bakalım.  

İşte 1983 yılından bu yana gelen maden kazaları ve sonuçları:

- 7 Mart 1983 de Zonguldak Armutçuk beldesinde taş kömürü  ocağında grizu patlaması, 103 işçi vatandaşımızın hayatına mal oldu. Ne sorumlular, ne de sistem kontrolündeki hiç kimse bu kaza konusunda hesap bile vermedi.

- 1990 senesi 7 Şubat tarihinde Amasya’da yeni çeltik işletmesine ait maden ocağında grizu patlamasında 3 işçi yanarak 65 işçi göçük altında kalarak hayattan koptular. Bu olayın da sorumlusu bulunmadı ve de yine alın yazısına bağladılar.

- 1992 yılında 3 Mart tarihinde Zonguldak Kozlu’da yine bir grizu patlaması ile 263 maden işçisi hayata veda etti. Yine bu dönemde bu olaydan da ders almayan idareciler olaya kader diye bir tanımlama yarattılar. Ne bir sorumlu ne bir yetkili bu inanılmaz felakette cezalanmadı. Ne de olsa bu bir FITRAT tı, yani işin riski işçinin hayatı idi.

- Gelelim 26 Mart 1995 senesine. 26 Mart 1995 senesinde Yozgat’ın Sorgun kazasında özel bir maden şirketine ait kömür ocağında grizu patlaması meydana geldi. Kazada 38 vatandaşımız hayata veda etti.

Bu olayların hiçbiri bir sonraki senelerde meydana gelen maden kazalarına ders olmamış gibi kazalar gelmeye devam etmiş.
- 22 Kasım 2003 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde yine özel bir firmanın işlettiği kömür ocağında grizu patlaması sonucunca 10 işçi hayatını kaybetti. Maden ocağına girip cesetlere ulaşım günlerce mümkün olamamıştı. Bir Allahın kulu çıkıp da ‘Bu patlamadan ben sorumluyum’ diyemedi. Hatta devlet bu madenlerde gereğince denetim yapmadığından, bu olayda da kimsenin sorumluluk üstlenmediğini biliyoruz.

- 8 Eylül 2004 senesinde Kastamonu Küre ilçesinde bulunan yer altı bakır madeninde konveyör bandın alev almasından dolayı meydana gelen CO etkisi ile 19 işçi vatandaşımız hayattan koptu.

- Gelelim 2009 senesine, 10 Aralık tarihinde Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa ilçesinde ki maden ocağında grizu patlaması 19 işçi hayata veda etti.

- 2010 senesi 23 Şubat günü, yakın tarih, Balıkesir Dursunbey ilçesi Odaköy’ de  yine maden ocağı, yine grizu patlaması 17 işçinin hayatına mal oldu.

Aynı yıl bu sefer Zonguldak Karadon maden ocağında yine grizu patlaması. Bu sefer 30 işçimiz  hayata veda etti.

2010 senesinde maden işletmeleri diğer senelerde meydana gelen kazalardan hiç ders almadıklarından, 7 Temmuz 2010 tarihinde Edirne’nin Keşan ilçesinde madende yangın çıkmış ve 3 işçimiz vefat etmişti.  

- 2013 senesine geldiğimizde 8 Ocak Zonguldak Kozlu ilçesi kömür ocağında grizu patlaması ve 8 işçi kardeşimiz hayattan koptu. Aynı ay 13 Ocakta Manisa Soma’da ocak içindeki asma traversler yıkılmış 1 işçimiz ölmüştü.

- Gelelim 2014 yılına Maden ocaklarında en büyük felaketlerin yaşandığı yıl olmuştu. 13 Mayıs Soma’daki maden ocağındaki patlamada 301 vatandaşımızı kaybettik. Bu olay maden ocakları tarihimizin en büyük insan kaybının yaşandığı yıl oldu.

Daha sonra 11 Haziran da Elbistan’da kazada 1 işçi, yine 11 Haziranda Şırnak Kemerli de 3 işçi, Şırnak Dağkonak’ta 1 işçi, 18 Haziranda yine aynı yerde 1 işçi daha hayattan koptular.

28 Ekimde ise Karaman’ın Ermenek ilçesi Pamuklu’daki kömür madeninde meydana gelen su baskını sonucu 18 işçimizi kaybettik.

- 2015 senesinde meydana gelen 6 değişik kazada ise 6 işçi hayatını kaybetti.
 
Her sene madenlerde çeşitli kazalar meydana gelmeye devam etmiş, ancak kazada hayatını kaybeden işçi sayısında ciddi bir düşüş olmuştur. Fakat biz hala maden ocağında metan gazı konusunda ciddi önlemler almadığımızı, en son Bartın ili Amasra’daki grizu patlamasında görmekteyiz. 41 vatandaşımızı bu patlamada kaybettik.

Üstüne üstlük sorumlular ortaya çıkıp ‘Bu alın yazısı, bu işin fıtratında var, böyle kazalar olmaya da devam edecektir.’ De dedi.  Hazretin böyle demekle neyi anlatmaya çalıştığını halk birbirine sormakta.

Kömür çıkarılırken oluşan metan gazı sıkışınca en ufak bir basınç artması veya kıvılcımla patlama yapar. Bu gaz, otomatik seviye alarmlı sensörler ile kontrol edilir. En ufak bir sapmada alarm seslerini duyarsınız. Hemen madendeki işçilerin tahliye olması gereklidir. Bu sistem bir maden ocağı işletmesinin anayasasıdır. Ölçümde insan faktörü OLMAZ.

Genelde gelişmiş ülkelerde böyle patlamaları duyduğumu hatırlamıyorum. Bir örnek ülke üretimini ele alalım. Almanya’da yılda 175 milyon ton kömür üretilir. Türkiye de ise yaklaşık 69 milyon ton linyit ve 35 milyon ton taş kömürü üretimi vardır.

Almanya’da son 35 sene içinde hiçbir maden kazası meydana gelmemesini neye yorumlarsınız? Onlarda çalışan işçilerin FITRATI veya KADERİ yok mu ? diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Katar ve 'OneLove' kol bandı!!!
O stadyumlar için 6 bin 500 işçi öldü... Nasıl seyredeceksiniz?
Rus füzeleri NATO üyesi Polonya’ya düştü: 2 ölü
İkisi de Hataylı
YUSUF DA GİTTİ...

Katar'ın rüşvet iddiası: Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kaili ile birlikte 5 kişi gözaltına alındı
Almanya Türkiye'den imam gönderilmesine son verecek
Almanya Holodomor'u soykırım olarak tanıyacak
Yüz yıllık bir yıkım süreci mi? Yüz yıllık bir kurulum süreci mi?
“SİYAH GÖMLEKLER”İN DÖNÜŞÜ (mü?)

Türkiye'nin en büyük zincir marketlerinin sermaye yapısı nasıl?
Gıda enflasyonunda OECD ülkeleri arasında Türkiye zirvede
“ Eat. Play. Cash back”
ŞİRİNKFLASYON
Konya kart batağında, Hakkari bankaların takibinde

Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı
Ötenazi makinesi “Sarco” İsviçre’de yasal oldu
Yananlar
Zorbalık Nedir? Zorba Kimlere Denir?
Kendisini ahşap kutuda Avustralya’dan Britanya’ya postalayan arkadaşlarını arıyor.

“ŞAİR LÂFI”
"Goblin Modu", “Metaverse”, “I Stand With”
YENİDEN E-KİTAPLARIMIZLA
Peter Gerasimon’un Avustralya Güzelliklerini Gösteren 21 Tablosu
“KOŞARAK GELDİM, ÇORABI DELDİM”

O kadar da şey etmeyin yani
Sandık Lekesi
Seni Kaldır Beni Kaldır…
Yenilenmek
Injured

Avustralya tehlike altındaki türleri korumak için kolları sıvadı
Akdeniz’e Türkiye’den günde 144 ton plastik atılıyor
Avustralya’nın doğası hiç olmadığı kadar tehlike altında
Dünya 2,4 derecelik bir sıcaklık artışına doğru gidiyor
Türkiye iki yıl içinde susuz kalacak.

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

UÇAN KÜÇÜK ŞIRINGALAR
Kanser hücrelerini öldüren virüs hastalar üzerinde olumlu sonuç verdi
Çin'de havadaki Covid-19'u tespit eden maske geliştirildi
Orta Çağ'da Bir Mühendislik Dehası Cezeri
Tarihi değiştirecek yazıt… İlk kez geçiyor

Türkiye'den AB’ye ilticalarda rekor artış
Umut yolunda 29 bin ölüm
Dünya genelinde 771 milyon kişi okuma yazma bilmiyor
Türkiye’de en mutlu insanlar Ege’de yaşıyor
Yoğun zihinsel faaliyet neden yorgunluğu tetikliyor?

AFTER MATCH (MAÇTAN SONRA)
KÂBUS
Gönül makamından Gülizar’a seyir
GÖS-TERİ
ÖZLÜ SÖZLER, ÖZDEYİŞLER

Misak-ı İktisadi
ZAZA...
BÜYÜME
GÖLGE ETME
Kellim Kellim Layenfa

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git