A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

Kategori Kategori: Makale | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 22 Mart 2024 19:28:07

Pazartesi 18 Mart 2024, Paris'te havalar ısındı, ısınıyor: Termometremiz 18 dereceyi gösteriyor. 19 Mart'ta, 19 dereceyi. 20 Mart'ta, 20 derece. 21 Mart'ta, 21 derece. Isınan sadece Fransa'nın başkenti değil. Birçok ülke yanında İspanya da ısınıyor. Bu ülkede kimi yerde mevsimlik dereceler 3, 5 veya 6 veya 8 derece aşıldı. Endülüs'te artık raks yapıl(a)mıyor, havaların ısınmasının önüne nasıl geçilebilir konuşuluyor. Bilim kadın ve adamlarına kalırsa İspanya yakında güneyinden başlayarak çölleşeçek.İspanya çölleşen ilk Avrupa ülkesi olacakmış. Sergio Leone'nin Amerika çöllerini anımsatan İspanya'nın eşsiz ve gözalabildiğine geniş topraklarını birkaç filminde dekor niyetine kullanması bir öngörüsü müydü ?

Daha sonra Fransa'nın güneyinde, Pirenelerin eteklerinde serili topraklar çölleşeçekmiş...

Kış bitiyor, 21 Martla birlikte İlkabahar'a girdik. Yeni yılınız kutlu olsun : Madem ki birçok halk için yeni yıl 21 Martla başlıyor. “Yeni Gün” : Newroz.

Havalar ısınıyor ama saat sabahın üç otuzu ile dokuz otuzu arasında kışlık dereceler yine de geçerli. Termometrelerimiz 5'e veya 6'ya kadar iniyor : Üşüyoruz. Meteoroloji uzmanlarının öngörülerine baklırsa, bu yaz “Tarihimizin en sıcak yazı olacak”mış. 2023'teki dereceler bile geçilecekmiş. Duyduk duymadık demeyin, tedbirinizi bugünden almayı ihmal etmeyiniz.

Evet daha önce de birkaç defa yazdık: Mevsimler değişiyor. Mevsimler yer değiştiriyor. Mevsimler nitelik değiştiriyor. Mevsimler birbiriyle köşe kapmaca oynuyor. İnsanoğlu/insankızı şaşkın (mı?) izliyor (mu?). Mevsimler değişiyor. Biz de değişiyor muyuz ?

Emekçiler sabahtan itibaren iş başından önce ve iş bitişinde eve dönüş saatlerinde artık metro yerine bisikleti tercih ediyor. Bisikletlerin özel yolları tıklım tıklım. Yaya geçitlerinde bile yayalara geçiş izni pat diye verilmiyor. Sabırla beklemek lazım. Bisikletler yanında, “trottinette”ler ve benzeri taşıma araçları fırıl fırıl. Bisiklet yollarının sayısı ve genişliği artırıldı. “Amsterdam artık bisiklet başkenti niteliğini Paris'e kaptırdı” diyenler bile var. Londra ve Berlin de fena değilmiş, gelen haberlere göre.

Hayatımız zorda. Hayat pahalılığı sürüyor. Fiyatlar durmaksızın artıyor. Malum. Et artık satın alınamıyor. Et yerine kurufasulya, nohut, mercimek, bezelye, patlıcan, domates, biber ve benzeri sebzeler tercih ediliyor. Mevsimine göre. Kırmızı ete öteden beri muhalafet yaptığım için bu yeni tüketim tarzımız işime geliyor. Mercimek çorbasına bayılıyorum, çocukluğumdan gelen bir mesele. Her gece yemeli. Isıtıyor da.

Ah işte mercimek çorbası ısıtıyor deyince elektrik fiyatına peşpeşe yapılan zamlar aklıma geldi. Öyle az da değil : Peşpeşe gelince yüzde onu geçti... Bizim gibi evini elektrikle ısıtanlar yandılar. Bir aylık artış net enaz yüz öro.

Yumurta fiyatı bile yükseltildi. Analar çocuklarına bir omlet pişirirken üç yumurta yerine iki yumurta kırmak zorunda kalıyor. Üç çocuğa iki yumurta.

Süt, peynir, makarna, ekmek fiyatları da arttırıldı. Peynir, Fransa'nın övünç ürünü, ender yiyecekler arasında artık.

Fiyatlar el yakınca, alış-veriş yapılamıyor veya düşük düzeylerde kalıyor. Tüketim azalıyor. Ekonomi tekliyor. Üretim düşüyor, üretim azalıyor. İşten çıkarmalar ve işsizlik artıyor.

Kalitesiz ürünler, tüketim tarihi geçmişler bile satışa konuyor. Çalışan ve üreten ama yine de yoksul kalanlar bu kalitesiz ürünlerle “besleniyorlar”. Hastalıklar çoğalıyor. Hasta sayısı artıyor. Dertlere yenileri ekleniyor. Çocuklar evde ve okulda yeterince beslenemiyorlar.

Öğlen saatlerinde lokantalar zorda, gece lokantaları zavallıları oynuyor, varsa sinek avlıyorlar.

Yemek alışkanlıklarımız değişiyor. Yeni alışkanlıklar ediniyoruz : Ekmeğimizi artık bizzat evimizde kendimiz üretiyoruz. Yoğurdumuzu da onikişer postalar halinde evde bizzat yapıyoruz. Yemeklerimizi de bizzat hazırlıyor, bizzat pişiriyoruz.

Patatesin fiyatı arttığı için yer elmasını anımsadık : Evet yer elmasının başına altın yağdı. Tadı da hani çok güzel. Elbette pişirerek yemek mümkün. Taze taze yemek te. Patates ve havuçla akrabalığı gözden kaçmıyor. Üçü de yer altı çocuğu demeli mi ? Dedik. Bana çocukluğumu anımsattığını da geçerken not edeyim. Fransızcası da bir tür oyun ismi gibi, kulağa küpe : Topinambour. Telafuzu topinambur. Neredeyse bütün harfleri okunuyor. Fena mı ? Tadına hemen bakmalı. Belki yarım kilo satın almalı.  

Yemeklerimizde soğan daha çok kullanılıyor. Sarmısak ta. Bostanlarımızda ve bahçelerimizde yetiştirdiğimiz değişik otlar da.

Lokantalarda öğlen saatlerinde gördüğümüz çok az sayıdaki müşteriler yalnızları oynayan kadın ve erkekler. Burada “Herşeyin çaresi var ama yalnızlığın yok” deniyor. İnanmalı mı. Evet.

Kapanan kapıların başında lokantalar geliyor. Hele mütevazi ve küçük lokantalar. Fiyat artışlarından en başta ve en çok etkilenenler orta sınıf diye isimlendirilen kitlenin kadın, çocuk ve erkekleri. Eskisi gibi çalışıyorlar ama eskisi gibi geçinemiyorlar. Öğlenleri yemeklerini alışık oldukları tanıdık mütevazi lokantalarda atıştıramıyorlar. Sinemaya, tiyatroya, konsere, maça gidemiyorlar. İş çıkışında bir kahveye oturup bir bira veya bir bardak “kırmızı” içemiyorlar. Tatilin tadını eskisi gibi çıkaramıyorlar. Fransa dışına çıkamıyorlar. Turizm yapamıyorlar Hayat bu mu ? Evet yeni yaşam tarzımız bu!

Fransa geçmiş yüz yıllarda olduğu gibi yoksullaşıyor. Burada hemen Afrika'daki eski sömürgelerini Rusya Federasyonu ile Çin Halk Cumhuriyeti lehine kaybettiğini de vurgulamalı sırası gelmişken. Fransa'nın Rusya Federasyonu ile hırlaşmasının üç veya dört önemli ve belirleyici nedenlerinden biri de budur. Yeri gelince yazmalı. Yakında. Pek yakında. Yoksa sadece Ukranya'yı “kurtarmak”  değil.

Yoksullaşan ülkede yurttaşlar yeni arayışlar ve yeni uygulamalarla başlarının çaresine bakmaya çabalıyor.

Devlet üç bin milyarı aşan borçu, tahminen PİB'ün 5,6 veya 5,7 oranındaki bütçe açığı ile güven veremiyor (Resmi ve kesin rakamlar bugünlerde açılacak). Bütçe açığını kapatmak için yeniden ve yeniden ve yeniden orta sınıfın vergilerini artırmak arayışları içinde. Yeni ve yeniden yoksuldan alıp zengine vermek yanlısı.

Bu devlet yoksula savaş ilan etti desem yeridir. Küçük bir örnek: Borcunu azaltmak, bütçe açığını bir parça kapatmak, devlet harcamalarını birazçık düşürmek için Maliye Bakanlığınca düşünülen “çarelerden” biri işsizlik süresini azaltmak! O süre içinde iş bulamayan işsizlik listelerinden çıkarılacak: Böylece işsiz artık işsiz bile sayılmayacak! Bir taşla iki kuş. Çünkü Hükümet ve Cumhurbaşkanı böylece “işsizliği azalttık” bile diyebilecek. Diyiyorlar da birkaç yıldan beri. Büyük ve küçük kentlerin sokak, cadde meydan ve bulvarlarında bir döşek üstüne, bazen iki gazete veya iki karton üzerine serilmiş SDF'lerin, yersiz-yurtsuzların sayısı artıyor. Onları kimse, yöneten takımlarından hiç kimse görmüyor. Eski işsiz artık görünmeyenler içinde yitiyor... Zenginlerin sınıf savaşı sürüyor. İşçi sınıfı dağınık.

Kimi göstergelere bakarsak Devlet, koskoca Fransa Cumhuriyeti bu kez belki zenginlerden de biraz daha almak niyetindeymiş. Cumhurbaşkanı ve Hükümeti 2017'de iktidara gelir gelmez ilk iş yürürlükten kaldırdığı (“yıllık getirisi kırk milyar”mış) servet vergisini yeniden yürürlüğe koymak yanlısı değil. Asla! Cumhurbaşkanı çünkü “çok zenginlerin cumburbaşkanı”. Bu sıfat kendisinden önceki cumhurbaşkanından. Ama zenğinlerden ve patronlardan bir parça bir şeyler almak ta şart. Zenğinlerden ve patronlardan. Çünkü aksi halde toplumsal ciddi patlamalar ve çatışmalar yeniden başlayabilir. Yaz yaklaşıyor. Tatile gidemeyenler ne yapacak? Hele tatile gidemeyen gençler, çocuklar...

Evet ultra-liberalizmin de bir sınırı var. Devlet sadece zenğinlerin değil. Biraz da yoksulların. Bir-iki veya birkaç çocuklu aileler bugünkü koşullarda çocuklarını nasıl yetiştiriyorlar, nasıl büyütüyorlar, nasıl besliyorlar diye iki satır düşünmek bile yeter. Bıçak kemiğe dayanmış. Fransa'ya iki dirhem adalet, bir çorba kaşığı eşitlik ve yoksulları hakikaten tutan bir siyaset gerek. Bugün. Hemen.

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?
Afganistan: Aktivistlerden kadınlar için online dergi

AFP'den SADAT iddiası: Nijer'e bin paralı asker gönderildi.
Yeni Kaledonya'da neler oluyor?
Rusya: İngiltere'ye ait hedefleri vurabiliriz
AB, Türkiye'ye verdiği mülteci fonunun nasıl harcandığını öğrenemiyor.
Avustralya Dışişleri Bakanı Wong: Filistin'i tanımaya hazırız.

Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.
Türkiye son 20 yılda faize 563 milyar dolar ödedi

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.
Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !
Tüm canlılar için en ideal sıcak
Avustralya’da 350 kişinin konuştuğu yeni bir dil gelişti

İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…
2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor
BM Raporu: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında soykırım suçu iddiası

GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR
“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA
Enflasyon Rehberi

DEVLETİN CİDDİYETİ
UCUZ ET
Hesap
---İST
SANDIK

İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git