A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Julian Assange İngiltere'den ayrıldı.

Kategori Kategori: Wikileaks | Yorumlar 0 Yorum | 25 Haziran 2024 12:15:50

WikiLeaks, Julian Assange’ın ABD’li yetkililerle yaptığı anlaşma sonucunda İngiltere’den ayrıldığını duyurdu. Assange’ın yarın ABD’ye bağlı Mariana adalarında bir mahkemeye çıkması bekleniyor. WikiLeaks, kurucusu Julian Assange‘ın ABD‘li yetkililerle yaptığı, askeri sırları ifşa ettiği suçlamasını kabul ettiği bir anlaşma sonucunda serbest kaldığını bildirildi. WikiLeaks'ten yapılan açıklamada, Assange'ın İngiltere'yi terkettiği belirtildi. WikiLeaks X hesabından yaptığı paylaşımda, "Julian Assange özgür" denilerek, Assange'ın Stanstead havaalanına götürülerek uçağa bindiği görüntülerin yer aldığı 13 saniyelik bir videoyu paylaştı.Amerikan Kuzey Mariana Adaları Bölge Mahkemesi'ndeki dosyalara göre, Assange ABD ulusal savunma belgelerini elde etmek ve yaymak amacıyla komplo kurmak ve ifşa etmek suçunu kabul edecek. Assange'ın ABD'ye bağlı, Avustralya'nın Pasifik'teki kuzey Mariana adalarındaki bir mahkemeye orta Avrupa saatiyle 01:00'de suçunu itiraf etmesi bekleniyor. 62 ay hapis cezasına çarptırılması beklenen Assange'ın İngiltere'de hapishanede kaldığı süre göz önüne alınarak cezaevine girmesi beklenmiyor. Assange'ın böylece ülkesi Avustralya'ya dönmesinin önünde engel kalmayacak.

Assange'ın eşi Stella da X'ten yaptığı paylaşımda, "Julian özgür" ifadesini kullandı.

Assange'ın babası John Shipton da ABC radyosuna yaptığı açıklamada, oğlunun özgür kalarak Avustralya'ya gelmesini beklediğini söyleyerek, Avustralya'daki bütün destekçilere ve Başbakan Anthony Albanase'ye teşekkür etti. Avustralya Başbakanı Anthony Albanase Mayıs sonunda Assange'ın serbest bırakılmasını talep etmişti. Avustralya hükümetinden yapılan açıklamada Assange'la ilgili gelişmeden memnuniyet duyulduğu belirtilirken, bunun çok uzun süre sürdüğü ifade edildi.

9 Temmuz'da duruşması vardı

Anlaşma, İngiltere'de 9 Temmuz'da yapılacak kritik duruşma öncesinde sağlandı. İngiltere Yüksek Mahkemesi Mayıs sonunda Assange'ın ABD'ye iade kararına bir kez daha itiraz edebileceğine hükmetmişti. Assange ABD'ye iade edilmesi halinde Casusluk Yasası uyarınca 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecek.

WikiLeaks kurucusu Julian Assange 2010 yılından beri ABD'nin gizli ulusal savunma belgelerini paylaşmakla suçlanıyordu. Söz konusu belgeler, 2007 yılında bir Amerikan Apache helikopterinin Bağdat'ta gazeteciler ve sivillerin üzerine ateş açtığını gösteren bir videonun da bulunduğu, Amerikan ordusunun Afganistan ve Irak'taki faaliyetlerini içeriyor.

52 yaşındaki Assange 2012 yılında Londra'da Elvador Büyükelçiliği konutuna sığınmış ve yedi yıl burada kalmıştı. Ekvador tarafından İngiltere polisine teslim edilen Assange tutuklanarak beş yıl kalacağı Belmarsh yüksek güvenlikli cezaevine gönderilmişti. Assange hakkında İsveç'te de tecevüz suçlamasıyla bir dava açılmış ancak bu dava yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle düşmüştü.

WikiLeaks ve Julian Assange neden ABD'nin hedefindeydi?

WikiLeaks ABD hükümetlerine göre bir casusluk ağı; destekçileri için ise gazetecilik organizasyonu. Neden çok tartışıldı? Kurucusu Julian Assange ne yaptı? WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, ABD'ye karşı verdiği 14 yıllık hukuki mücadelenin ardından memleketi Avustralya'ya dönmesini sağlayacak bir anlaşma yaptı. Peki son yılların en karmaşık ve dikkat çekici hukuk savaşı nasıl başlamıştı?

WikiLeaks nedir?

WikiLeaks adlı organizasyon kendilerini; savaşlar ve yolsuzluklarla ilgili sansürlü materyalleri analiz edip, yayınlamakta uzmanlaşmış çok uluslu bir medya örgütlenmesi olarak tanımlıyor. Assange tarafından 2006 yılında kurulan site, kâr amacı gütmüyor ve bağışlarla ayakta kalıyor. Site, çeşitli uluslararası medya kurumları ile araştırma, fon ve yayın işbirlikleri yapıyor.

Assange 2015 yılında Alman Der Spiegel gazetesine verdiği mülakatta siteyi, "Dünyanın en çok zulüm gören belgeleri için dev bir kütüphane" olarak nitelemiş, "Biz bu belgelere sığınma hakkı veriyoruz, onları analiz ediyor, yayıyor ve daha fazlasını topluyoruz" demişti.

WikiLeaks'ın en tartışmalı sızıntıları, Amerikan ordusunun 2000'lerin başından itibaren Irak ve Afganistan'da karıştığı insan hakları ihlalleri ve sivil ölümlerine dair video ve belgeler oldu. Washington sızıntıların ulusal güvenliğe zarar verdiğini ve Amerikalıların hayatlarını riske attığını savunurken; Assange'ın destekçileri bunun gazetecilik faaliyeti olduğu görüşünde.

Ne yayınladı?

2010 yılının Nisan ayında WikiLeaks, bir ABD helikopterinin 2007'de Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir grup sivile ateş açtığı anın videosunu yayınladı. Öldürülen siviller arasında haber ajansı Reuters'ın iki çalışanı da vardı. Sızıntıdan kısa süre sonra, Haziran'da, ABD askeri Bradley Manning videoyu WikiLeaks'a gönderdiği gerekçesiyle tutuklandı.

Helikopter videosunun paylaşılmasından 3 ay sonra bu kez 91 binden fazla belge yayınlandı. Belgelerin çoğu Afganistan hakkında gizli ABD ordu raporlarıydı. Bu sızıntıyı Ekim ayında, Irak savaşı hakkında 2004 - 2009 dönemine ait 40 bin dosya izledi. Bunlar Amerikan ordu tarihinde bu güne kadar gerçekleşmiş en büyük sızıntılar oldu.

Aynı yıl içinde WikiLeaks, yabancı ülke liderleri hakkında görüşler ve güvenlik tehditlerine dair değerlendirmeler içeren binlerce diplomatik belge yayınladı. Eski Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın ABD'den İran'a baskı yapmasını istediği yazışmalar ve Çin'in ABD'ye siber saldırılar düzenlediğine dair bilgiler paylaşılan belgeler arasındaydı.

ABD'de WikiLeaks sızıntılarla gündemdeyken bir İsveç mahkemesi Assange hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarından tutuklama kararı çıkardı. Assange, Aralık 2010'da İsveç'teki yargılama kapsamında İngiltere'de tutuklandı. Başından beri suçlamaları reddeden Assange, bunun ABD'ye iadesi için bir bahane olarak kullanılacağını savundu.

Ertesi yıl WikiLeaks, 250 binden fazla ABD Dışişleri Bakanlığı belgesi yayınlayarak sızıntıları sürdürdü.

Tek başına mıydı? Hayır. Bir grup siber aktivist organizasyonu destekledi. Aktivistler, Assange'ın tutuklanmasından sonra da sızan belgeleri internette yaymaya devam ettiler.

"Anonymous" adlı internet aktivistleri grubu kendi teknolojileri ile WikiLeaks'a bağış yapılmasına izin vermediği için kredi kartı devleri MasterCard ve Visa'nın sitelerini kısa süreliğine hizmet dışı bıraktı. WikiLeaks'a bugün bitcoin dahil kriptoparalar ile bağış yapılabiliyor.

Kaynak : DW ve Reuters

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İSTİHAB HADDİ
Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap

GÜNEŞE YOLCULUK
Cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu Pezeşkiyan kazandı.
EKŞİ, "ERİK" TADINDA
BİR TUR DAHA
30 HAZİRAN 2024

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

“KADERİMİZ DIŞARDAN YAZILAMAZ - DIŞARI KADERİ BELİRLEYEMEZ…”
Niyetime İlham
KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK

Ormanlara yasal haklar verilebilir mi, tüzel kişiliği olan ormanlar var mı?
'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor

Türkiye, kişisel verileri en çok sızdırılan 19.ülke
Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar

Kırık Camlar Teorisi
Dünyanın en eski şarabı 2000 yıllık Roma mezarında bulundu
Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.
Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.

BM: Dünya nüfusu 2084'ten itibaren gerileyecek
Dünya nüfusunun ruh sağlığı giderek bozuluyor
Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…
İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…

"RAHATI KAÇAN" ADAM
GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

DEVENİN BOYNU
Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git