A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Richard Burton ile Elizabeth Taylor'ın imkansız aşkı

Kategori Kategori: Yaşam | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Aynur Çağlı | 18 Aralık 2012 00:46:47

İngiliz aktör Richard Burton, Amerikalı sinema yıldızı Elizabeth Taylor ile 1963 yılında Kleopatra filminin setinde tanıştı. İki kez evlenen çiftin fırtınalı aşkı üzerine çok şey yazıldı. Ama hiçbirisi Burton'ın kendi yazdıkları kadar etkileyici ve çarpıcı olamadı. Derin bir tutku, şehvet, aşk, nefret ve kıskançlıkla dolu ilişki en sonunda alkol yüzünden tam bir kabusa dönüştü.Burton, 1984 yılında 58 yaşındayken öldüğünde geride günlüklerinden oluşan defterler bıraktı. Bunların bazılarını cebinde taşıyordu, bazıları çalışma masasında duruyor, bazen de ortalığa saçılmış kağıtları kullanıyordu. Son eşi Sally Burton, kocasının günlüklerini Swansea Üniversitesi’ne verdi, onlar da beş yıl süren yoğun bir çalışmayla bu günlükleri kitap haline getirdiler.

Kısa bir süre önce İngiltere’de yayınlanan kitapta (The Richard Burton Diaries, Edited by Chris Williams) ünlü aktörün Elizabeth Taylor’dan sonra en büyük tutkusunun ne tiyatro, ne sinema, ne de kitaplar değil, acılar içinde ölmesine yol açan içki olduğu vurgulanıyor.

Burton’ın bu günlükleri kaleme aldığı yıllarda hayatının merkezini Liz Taylor oluşturuyordu. Menekşe gözlü yıldıza ilk görüşte deliler gibi aşık olan Burton, ona adeta tapıyordu. Liz’den daha güzel, daha çekici, daha seksi bir kadın olamazdı. Ama Burton’a göre o aynı zamanda dünyanın en huysuz, geçimsiz ve kıskanç kadınlarından biriydi. Ünlü yıldız kocasının günlüklerini okuyordu. Bunu bilen aktör, satırlarında doğrudan ona sesleniyordu. İçkiyle şöhretin getirdiği sıkıntıları gidermeye çalışıyorlardı. İçki onları öyle bir esir aldı ki, içkisiz günlük fonksiyonlarını yerine getiremez hale geldiler, içmeden sevişemez oldular.

Hollywood’un altın çifti 1964 yılında evlendi. On yıl sonra boşandılar. Ayrılıkları uzun sürmedi, 16 ay sonra 1975’de ikinci kez nikah masasına oturdular. İkinci evlilik bir yıl içinde sona erdi. “Bütün hayatım boyunce talihim yaver gitti ama en büyük şansım Elizabeth idi” diyen aktör, onu sonsuza dek seveceğine yemin etti. Liz sonradan kendini yoparladı, Burton ise kendisini her geçen gün biraz daha alkole verdi.

Elizabeth’in cinsel cazibesine hayran olan ve bu imkansız aşkın tutsağı olduğunu söyleyen Richard Burton, Liz Taylor’a tıpkı bir tanrıça gibi davrandı. Büyük aşkına rağmen onu aldatmaktan, hırpalamaktan ve yaralamaktan geri kalmadı. Kavgaları da aşkları gibi ihtişamlıydı. Kışkançlık krizleri geçiren Liz, kocasına saldırıyor, kıyameti koparıyor ve asla bağışlamayacağını söylüyordu. Fakat sonunda dayanamayıp tekrar onun kollarına koşuyordu. Ta ki, bu ilişkinin artık marazi bir tutkuyu dönüştüğünü ve Burton’un alkol bağımlılığından asla kurtulamayacağını anlayıncaya kadar… Son ayrılıklarıyla bu çılgın ilişki noktalandı.

1939‘da henüz 14 yaşındayken günlük tutmaya başlayan Burton, oyunculuk yeteneğini hiç ciddiye almadığı gibi hem yaptığı işten, hem de kendinden nefret ediyordu. Okumaya olan düşkünlüğü, etkileyici sesi ve ezber yeteneği ile diğer çocukların arasından sıyrılan Richard Burton’ı İngilizce öğretmeni 1940 yılında himayesi altına aldı. Delikanlıyı rüzgarlı vadilere götürüp boğazı kanayıncaya dek yüksek sesle Shakespeare okutan öğretmen, ondaki üstün yeteneği herkesten önce farketti. Burton kısa zamanda ünlenerek 1956 yılında Hollywood’a gitti. Döneminin en başarılı aktörlerinden biri olmasına karşın rol yapmayı “utandırıcı”, aktörlüğü ise her zaman “anlamsız ve saçma” bir iş olarak gördü.

Burton yaptığı işi küçümsedikçe ve küstahlaştıkça hayranlarının sayısı arttı. Gerçek bir maçoydu. Aktörlükten kazandığı paraların çoğunu Liz’in mücevherlerine harcadı. Anı defterinde Liz’in giysilerini ve dillere destan mücevherlerini uzun uzun anlatan aktör, kendi kıyafetinden sadece iki kez söz ediyor. Bir de saçlarının dökülmesinden ve yüzündeki sivilce izlerinden yakınıyor. Yönetmenlerle, kostümlerle ve çekim yapılan ülkelerle alay ederken parayı cebe indiren aktör meslektaşlarına karşı da kaba ve acımasızdı. Ukala ve kendini beğenmiş tavrıyla çevresindeki insanların tepkisini çekerken hayranları onu karizmatik ve çok yakışıklı buluyordu.

Tam bir kitap kurduydu. Elinden hiç kitap eksilmez, her fırsatta okurdu. Okuduklarını anında ezberler, konuşurken ünlü kitaplardan alıntılar yapmaya bayılırdı. Para içinde yüzüyordu. Küçük bir İngiliz kasabasında doğan Burton, ömrünün büyük bir bölümünü lüks otellerde ve yatlarda geçirdi. Parayı da çok sevdi. Ama sonunda Elizabeth Taylor da dahil her şeyden vazgeçti. Hayatındaki diğer kadınlar, dört çocuğu, kitapları ve oyunculuk umurunda bile değildi. Vazgeçemediği tek şey alkoldü. Öyle çok içti ki, sonunda ağrılar içinde, karaciğeri iflas etmiş vaziyette geçirdiği ani bir beyin kanaması sonucu 58 yaşında öldü.

Liz için “pornografi düşlerinin ötesinde bir güzellik” tanımını kullanan Richard Burton, onun müthiş heyecan verici bir kadın olduğunu yazıyor. İkisi Elizabeth ile olmak üzere 5 evlilik yapan Burton, oldukça sert ve aşırı duygusal bir erkekti. Babasına benzediğini, onun da annesine tıpkı kendisinin Elizabeth’e yaptığı gibi hoyrat ve kötü davrandığını yazan Burton, 1972’de hatıra defteri tutmayı bıraktı. İki yıl sonra tekrar başladı.

Çok ünlüydü. Kendisi gibi aktör olan ünlülerle Aristotle Onassis gibi zenginlerle ve kraliyet ailesinin üyeleriyle tanışıyor, görüşüyordu. Her içtiğinde pişmanlık duyuyor, hatalarından dolayı içkiyi suçluyor ama yine de içmekten kendini alıkoyamıyordu. Karizmatik görüntüsünün ardında kendini hiç sevmeyen, kuşkular ve kaygılar içersinde kıvranan, ölünceye dek kendisiyle barışmayan yalnız ve karmaşık bir adam vardı.

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 8 / 22 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Almanya'ya iltica başvurularında Türkler Kürtleri geçti
Victoria Edebiyat Ödülününü Manus Adası’ndan bir mülteci kazandı!
UNICEF çocuklar için yardım çağrısında bulundu
ABD'nin Latin Amerika'da darbeler tarihi...
Bu seçimde 100 ile 165 yaşı arasında değişen 6 bin 389 seçmen var!!!

Trump’in yapay zeka atağı
Avustralya’da hükümet seçimlerden galip çıkarsa 1.25 milyon iş sözü verdi
ABD, Venezüella’nın işgali için gerekli koşulları yaratmakla meşgul
İstanbullar vergiyi sadece İstanbul için ödemiyormuş!!!
Brexit anlaşması parlamentoda reddedildi

Bile bile lades : Üçüncü havalimanı battı
Türkiye’de son 5 yılda 516 bin esnaf iflas etti
Açlık sınırı 2 bin lirayı geçti!
Türkiye’de milyarlarca dolar yerli sermaye yurtdışına kaçırıldı...
Dünya bildiğiniz gibi...

Neden bazı ülkelerde 'çay' bazı ülkelerde 'tea'?
Kız kıza muhabbet, haftada en az iki kez!
Avrupa'da neden sokak hayvanı yok?
ÇOCUK
Tek kullanımlık naylon poşetleri tüm mağazalarından kaldırıyor

Sansüre karşı ‘Yollara Düştük’ belgeseli erişime açıldı!
Türkiye’de 2018’in en çok okunan kitaplar
'3'üncü Boyutta Turhan Selçuk Çizgi Kahramanları'
Dede Korkut UNESCO listesine girdi
Umutsuz ve kitapsız olmayın

Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…

‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı
2018 İklim Raporu: Dünya'yı kurtarabilecek son nesil biziz
Avustralya’da öğrencile gelecekleri için sokaktaydı…
Küresel ısınma için belirlenen hedeften uzaklaşılıyor

Pasaport yerine geçecek yüz tanıma yazılımı geliyor
En yüksek radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonlar açıklandı
Dışkıdan Tuğlaya
Dünya futbol tarihinde bir ilk!
Facebook #10YearsChallenge masum olmayabilir.

Düşünceleri okuyan teknoloji bulundu
İlk defa genetiği değiştirilmiş bir primat klonladı
İnsan organizmasında bilinmeyen bir kan damarı tipi bulundu
Kemikte bir yol var
Sivrisineklere ‘doğum kontrol’!

Yeni döneme ABD, Rusya ve Çin'in silahlanma yarışı mı damga vuracak?
Dünyanın en güçlü dili İngilizce
Türkiye'nin "Bağımlılık Risk Profili Haritası" açıklandı
Freedom House raporu: Türkiye 2019’da da ‘özgür’ değil
Venezuela krizi: Hangi ülke, kimi destekliyor?

Umudum yok İnadım var!
Göbeklitepe’yi Yapanlar Kimdi?
Hızlı moda ,ucuz giysi, ağır bedel
'Sarı yelekliler herkesi şaşırttı ama sol örgütleri daha çok şaşırttı'
“Sarı Yelekliler” / Rüzgar Dolu Sarı Yeleklerinde

ALGI...
Eko...
Teminat
2019 RAKAMLAR
Mihriban

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git