A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Richard Burton ile Elizabeth Taylor'ın imkansız aşkı

Kategori Kategori: Yaşam | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Aynur Çağlı | 18 Aralık 2012 00:46:47

İngiliz aktör Richard Burton, Amerikalı sinema yıldızı Elizabeth Taylor ile 1963 yılında Kleopatra filminin setinde tanıştı. İki kez evlenen çiftin fırtınalı aşkı üzerine çok şey yazıldı. Ama hiçbirisi Burton'ın kendi yazdıkları kadar etkileyici ve çarpıcı olamadı. Derin bir tutku, şehvet, aşk, nefret ve kıskançlıkla dolu ilişki en sonunda alkol yüzünden tam bir kabusa dönüştü.Burton, 1984 yılında 58 yaşındayken öldüğünde geride günlüklerinden oluşan defterler bıraktı. Bunların bazılarını cebinde taşıyordu, bazıları çalışma masasında duruyor, bazen de ortalığa saçılmış kağıtları kullanıyordu. Son eşi Sally Burton, kocasının günlüklerini Swansea Üniversitesi’ne verdi, onlar da beş yıl süren yoğun bir çalışmayla bu günlükleri kitap haline getirdiler.

Kısa bir süre önce İngiltere’de yayınlanan kitapta (The Richard Burton Diaries, Edited by Chris Williams) ünlü aktörün Elizabeth Taylor’dan sonra en büyük tutkusunun ne tiyatro, ne sinema, ne de kitaplar değil, acılar içinde ölmesine yol açan içki olduğu vurgulanıyor.

Burton’ın bu günlükleri kaleme aldığı yıllarda hayatının merkezini Liz Taylor oluşturuyordu. Menekşe gözlü yıldıza ilk görüşte deliler gibi aşık olan Burton, ona adeta tapıyordu. Liz’den daha güzel, daha çekici, daha seksi bir kadın olamazdı. Ama Burton’a göre o aynı zamanda dünyanın en huysuz, geçimsiz ve kıskanç kadınlarından biriydi. Ünlü yıldız kocasının günlüklerini okuyordu. Bunu bilen aktör, satırlarında doğrudan ona sesleniyordu. İçkiyle şöhretin getirdiği sıkıntıları gidermeye çalışıyorlardı. İçki onları öyle bir esir aldı ki, içkisiz günlük fonksiyonlarını yerine getiremez hale geldiler, içmeden sevişemez oldular.

Hollywood’un altın çifti 1964 yılında evlendi. On yıl sonra boşandılar. Ayrılıkları uzun sürmedi, 16 ay sonra 1975’de ikinci kez nikah masasına oturdular. İkinci evlilik bir yıl içinde sona erdi. “Bütün hayatım boyunce talihim yaver gitti ama en büyük şansım Elizabeth idi” diyen aktör, onu sonsuza dek seveceğine yemin etti. Liz sonradan kendini yoparladı, Burton ise kendisini her geçen gün biraz daha alkole verdi.

Elizabeth’in cinsel cazibesine hayran olan ve bu imkansız aşkın tutsağı olduğunu söyleyen Richard Burton, Liz Taylor’a tıpkı bir tanrıça gibi davrandı. Büyük aşkına rağmen onu aldatmaktan, hırpalamaktan ve yaralamaktan geri kalmadı. Kavgaları da aşkları gibi ihtişamlıydı. Kışkançlık krizleri geçiren Liz, kocasına saldırıyor, kıyameti koparıyor ve asla bağışlamayacağını söylüyordu. Fakat sonunda dayanamayıp tekrar onun kollarına koşuyordu. Ta ki, bu ilişkinin artık marazi bir tutkuyu dönüştüğünü ve Burton’un alkol bağımlılığından asla kurtulamayacağını anlayıncaya kadar… Son ayrılıklarıyla bu çılgın ilişki noktalandı.

1939‘da henüz 14 yaşındayken günlük tutmaya başlayan Burton, oyunculuk yeteneğini hiç ciddiye almadığı gibi hem yaptığı işten, hem de kendinden nefret ediyordu. Okumaya olan düşkünlüğü, etkileyici sesi ve ezber yeteneği ile diğer çocukların arasından sıyrılan Richard Burton’ı İngilizce öğretmeni 1940 yılında himayesi altına aldı. Delikanlıyı rüzgarlı vadilere götürüp boğazı kanayıncaya dek yüksek sesle Shakespeare okutan öğretmen, ondaki üstün yeteneği herkesten önce farketti. Burton kısa zamanda ünlenerek 1956 yılında Hollywood’a gitti. Döneminin en başarılı aktörlerinden biri olmasına karşın rol yapmayı “utandırıcı”, aktörlüğü ise her zaman “anlamsız ve saçma” bir iş olarak gördü.

Burton yaptığı işi küçümsedikçe ve küstahlaştıkça hayranlarının sayısı arttı. Gerçek bir maçoydu. Aktörlükten kazandığı paraların çoğunu Liz’in mücevherlerine harcadı. Anı defterinde Liz’in giysilerini ve dillere destan mücevherlerini uzun uzun anlatan aktör, kendi kıyafetinden sadece iki kez söz ediyor. Bir de saçlarının dökülmesinden ve yüzündeki sivilce izlerinden yakınıyor. Yönetmenlerle, kostümlerle ve çekim yapılan ülkelerle alay ederken parayı cebe indiren aktör meslektaşlarına karşı da kaba ve acımasızdı. Ukala ve kendini beğenmiş tavrıyla çevresindeki insanların tepkisini çekerken hayranları onu karizmatik ve çok yakışıklı buluyordu.

Tam bir kitap kurduydu. Elinden hiç kitap eksilmez, her fırsatta okurdu. Okuduklarını anında ezberler, konuşurken ünlü kitaplardan alıntılar yapmaya bayılırdı. Para içinde yüzüyordu. Küçük bir İngiliz kasabasında doğan Burton, ömrünün büyük bir bölümünü lüks otellerde ve yatlarda geçirdi. Parayı da çok sevdi. Ama sonunda Elizabeth Taylor da dahil her şeyden vazgeçti. Hayatındaki diğer kadınlar, dört çocuğu, kitapları ve oyunculuk umurunda bile değildi. Vazgeçemediği tek şey alkoldü. Öyle çok içti ki, sonunda ağrılar içinde, karaciğeri iflas etmiş vaziyette geçirdiği ani bir beyin kanaması sonucu 58 yaşında öldü.

Liz için “pornografi düşlerinin ötesinde bir güzellik” tanımını kullanan Richard Burton, onun müthiş heyecan verici bir kadın olduğunu yazıyor. İkisi Elizabeth ile olmak üzere 5 evlilik yapan Burton, oldukça sert ve aşırı duygusal bir erkekti. Babasına benzediğini, onun da annesine tıpkı kendisinin Elizabeth’e yaptığı gibi hoyrat ve kötü davrandığını yazan Burton, 1972’de hatıra defteri tutmayı bıraktı. İki yıl sonra tekrar başladı.

Çok ünlüydü. Kendisi gibi aktör olan ünlülerle Aristotle Onassis gibi zenginlerle ve kraliyet ailesinin üyeleriyle tanışıyor, görüşüyordu. Her içtiğinde pişmanlık duyuyor, hatalarından dolayı içkiyi suçluyor ama yine de içmekten kendini alıkoyamıyordu. Karizmatik görüntüsünün ardında kendini hiç sevmeyen, kuşkular ve kaygılar içersinde kıvranan, ölünceye dek kendisiyle barışmayan yalnız ve karmaşık bir adam vardı.

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 8 / 22 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Dr. Ceyhun İrgil’e göre A'dan Z'ye eğitimdeki sorunları
Çocuk istismarına devlet desteği!
'Erdoğan ve yakınlarının Malta hesapları doğrulandı'
MEB Müsteşarı: Ezberci eğitim geleneklerimize uygun
Merkel’in çatalı ve Polonyalı muslukçu

Avustralya vatandaşlığı yeni şartları paylaşıldı.
‘Arap sevgisi’de 6 ay sürdü!
AKP belgeleri saklamış!
Trump'a rağmen BM'den Kudüs reddi
Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıyoruz…

Avrupa Birliği : Türkiye, kara listeye girebilir
Bitcoinin yeni rekoru 8315 Amerikan doları
2018’de dolar 1,97 TL olacak demişlerdi !!!
Dikkat: Emlak balonu patlamak üzere
Cennet'te iki tanıdık daha!!!

Aydın Boysan'dan öğüttler "rakı adabı"…
15 yılda 6 bin 375 kadın öldürüldü…
Alzheimer : Yüzyılın Belası
Coğrafya
Kütük Siyaseti: Nerelisin?

Nebil Özgentürk’ün gözünden: 11 dakikalik Aydin Boysan belgeseli
Robert kolej’de
İnsanlığın Karanlık Yüzü
Tarih ateizm’in insanlar için din kadar doğal olduğunu gösteriyor
Çığlık

Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…
Umut: Canlanan ve Canlandıran Yaşam Enerjisi
Bilmeden İdeolojikleşmeye
Özgürlük Sorumlulukla - Zorunluluk Sınırla

Yüz yılın projesi mi? Çevre sorunu mu?
Korkunç rapor: Milyarlarca insan için su felaketi!
Türkiye ‘gıda egemenliğini’ kime karşı, nasıl kaybetti?
Sadece üç senemiz kaldı!
Okyanuslar için verilen 5 tehlike alarmı.

Güneş küresi icat edildi!
Robotlar işinizi elinizden alacak mı?
Dubai'de ilk robot polis göreve başlıyor
Avrupa Parlamentosu robotlu hayata düzenleme
Yeni nesil market!!!

Asurlu tüccarların tabletleriyle Anadolu'da yeni antik kentler bulundu
Körtiktepe'de tarım öncesi yerleşik yaşam tespit edildi
Göbekli Tepe’nin üç taşı, üç rengi
Bir Altın Elbiseli Adam daha bulundu!
Göbekli tepe’de Kafatası Kültü

Türkiye artık “özgür değil”
Can kayıpları AB ülkelerinden 5 kat fazla
Dünyanın ‘en iyi’ yönetilen 6 ülkesinden biri Avustralya
135 çocuğun 'intihar bombacısı' olarak kullanıldığı bir dünyada yaşıyoruz.
Türkiye de her 100 bin kişiden 251'i cezaevinde

Gardırop Atatürkçüsü Kimdir?
İslam ve eşcinsellik üzerine…
Başka olur ağaların kurultayı
Fikirtepe Düştü!
Türkler nasıl ve neden müslüman oldu?

Nereden nereye
KENT...
Korkunun ecele
Edebiyat Notları, Eylül - Ekim
Sürdürülebilir

Ahilik
Nogay Türklerinden Atasözleri
Başkaldırının simgesi Landmesser'in hikayesi
Saha Türkleri
Yeni yıl armağanı hediye e-kitap : Leyla Erbil ile


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git