A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Akbelen Ormanı'ndaki çevre direnişi

Kategori Kategori: Çevre | Yorumlar 0 Yorum | 24 Temmuz 2023 13:30:17

Muğla'da köylülerin Akbelen Ormanı'nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji'nin maden sahasını genişletmek için gerçekleştirdiği ağaç kesimine karşı mücadelesi sürüyor. Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji'nin Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'nda maden sahasını genişletmek için gerçekleştirdiği ağaç kesimine karşı bölge halkının mücadelesi sürüyor. Çam ve zeytin ağaçlarının bulunduğu ormanda, köylülerin direnişiyle iki yıldır engel olunan kesime bugün yeniden başlandı.Direniş nasıl başladı?
Akbelen Ormanı'nda açılmak istenen kömür madenine karşı köylüler, 2019'dan beri mücadele ediyor. İkizköylülerin Orman Genel Müdürlüğü'ne karşı Muğla 1'inci İdare Mahkemesi'nde açtığı yürütmeyi durdurma davası sürerken Akbelen Ormanı'nda Temmuz 2021'de 100'den fazla ağaç kesilmişti. Ancak ağaç kesimi, İkizköylülerin ve çevre aktivistlerinin bölgedeki protestoları üzerine durmuştu. İkizköylüler ardından da ormanda çadır kurarak nöbet tutmaya başlamıştı. Köylülerin bu direnişi, iki yılı aşkın süredir ormanda ağaç kesilmesinin önüne geçiyordu.

Hukuki süreç nasıl işledi?
Akbelen Ormanı, Yeniköy Kemerköy Termik Santrali'ne yakıt kaynağı sağlanabilmesi için Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye (YK Enerji) satılmış ve 740 dönümlük bu ormanda Tarım ve Orman Bakanlığı onayıyla linyit madeni işletmesi açılmasına izin verilmişti.

İkizköylüler, projenin iptali için açtıkları davadan sonuç alamadı. İkizköylüler'in Muğla 1'inci İdare Mahkemesi'nin Ağustos 2021'de verdiği yürütmeyi durdurma kararını kaldırmasına yönelik itirazı, İzmir Bölge İdare Mahkemesi (BİM) 7'nci Dava Dairesi tarafından Aralık 2022'de reddedildi.

Protestolara katılan İkizköylü Gülören Demir ile ekoloji aktivisti Füsun Ergün ise memura mukavemet ettikleri gerekçesiyle yargılanmıştı. Milas 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi geçen ay, Ergün ve Demir'e verdiği altı ay 20'şer gün hapis cezasını adli para cezasına çevirmişti.Köylüler ne diyor?
Köylüler, kesilmek istenen ağaçların, bölge için akciğer önemi taşıdığına dikkat çekiyor. Projenin durdurulması için İkizköy, Karacahisar ve Çamköy sakinleri olarak açtıkları açtıkları davanın sürdüğünü belirten köylüler, "Yaşam alanlarımızdan vazgeçmiyoruz. Bu haksız inadınızdan vazgeçin. Topraklarımızı, ormanımızı bırakın" çağrısında bulunuyor.

Ağaç kesimine karşı 7/24 nöbet tutmaya devam edeceklerini söyleyen köylüler, "doğayı ve yurdunu seven" tüm vatandaşları da dayanışmaya davet ediyor.

Twitter'daki "Akbelen Yuvamız Vermeyeceğiz" hesabından yapılan paylaşımda, ağaçların kesilmemesi için 117 binden fazla imza toplandığı duyuruldu. Akbelen gönüllüleri, 117 bin imzalı dilekçeyi Tarım ve Orman Bakanlığına teslim etti.

Protestocu çevreciler adına konuşan Deniz Gümüşel, "İkizköylülerin çok temel bir talebi var: Ormanlarının kömür madenine tahsis edilememesi; tarım alanlarının, zeytinliklerinin madenciliğe teslim edilmemesi. İklim krizine karşı da seslerini yükseltiyorlar. Biz, önceki Tarım ve Orman Bakanı’nın bizzat imzalamış olduğu Akbelen Ormanı’nın kömür madenine tahsisinin iptalini talep ediyoruz" dedi.

Akbelen Ormanı'ndaki nöbetin ikinci yıl dönümünde gerçekleştirilen buluşmada konuşan İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık da "Anasayanın bize vermiş olduğu haklarımızı sonuna kadar kullanacağız... Dört yıldır İkizköylüler olarak başlattığımız mücadelemizde bugün itibariyle Karacahisar ve Çamköylüler ile birlikte üç termik santrale karşı üç köy birleşmiş bulunmaktayız" demişti.Muhalefet ne tepki verdi?
Akbelen gönüllüleri 117 bin imzalı dilekçeyi Tarım ve Orman Bakanlığına teslim ederken CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Yeşil Sol Parti Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak, Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit de eylemcilere destek verdi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dinçer "Rant için, birilerinin cebi dolsun diye o güzelim ormanların katledilmesine karşıyız" derken CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal da "Ülkemizin dört bir yanında orman yangınları devam ederken bir yandan da rant uğruna ormanların kesilmesi adeta yaman bir çelişki. Avrupa ülkeleri, kapalı maden arama sistemi tercih etmiş durumda. Ağaçları yok ederek maden arama yöntemini dünya terk etmiş durumda. Vatandaşlarımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı ihlal ediliyor" ifadelerini kullandı.

Yeşil Sol Parti Van milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ise "Akbelen Ormanı başta olmak üzere, Türkiye'nin dört tarafında meydana gelen ekolojik yıkıma karşı İkizköylülerin yanındayız" dedi.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da geçen hafta köylülere destek vermek için gittiği Akbelen Ormanı'nda Limak Holding'e geri adım atması için çağrıda bulunmuştu.

DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı olan İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu ise İkizköylülerin ormanda tuttukları nöbetin ikinci yıl dönümünde TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Muğla, Akbelen'de İkizköylü cesur yurttaşlarımızın direnişi tam iki yıldır sürüyor. Bu insanlar zeytinliklerini, ormanlarını, sağlıklarını ve daha önemlisi yaşam alanlarını korumak için direniyorlar. Ülkemizde adeta bir çevre sürgünü yaşanıyor. Maalesef İkizköy'de olduğu gibi Türkiye'nin pek çok yerinde köylüler, baba ocaklarından ayrılmak ve şehirlere göç etmek zorunda kalıyorlar. Nedeniyse iktidarın gücünü arkasına alarak toplumun çıkarlarını hiçe sayan maden şirketleri. Bu ülkenin maden ve enerji konusunda atılım yapmaya ihtiyacı var, bu şüphesiz. Bizim karşı olduğumuzsa yöntem ve dengesizlik, sadece birkaç şirketin çıkarı için köylülerin hayatlarının darmadağın edilmesi" demişti.

Kaynak : DW

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?

Gazze'de savaş hukukunu ihlal etmiş olabilecek 6 İsrail saldırısı.
MİLLİLER DE
YENİDEN UMUD IŞIĞI
"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"
Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin'i tanıma kararı aldı.

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

Niyetime İlham
KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.
Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.
Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !

Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…
İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…
2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor

"RAHATI KAÇAN" ADAM
GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS
SAMSUN

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git