A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

13 Kasım 2009 TBMM

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Gündoğdu Gencer | 15 Kasım 2009 08:07:21

Hükûmetin "Kürt Açılımı" adıyla başlattığı, sonra "Demokratik Açılım" adıyla anılan girişimi nihayet 13 Kasım 2009 günü Mecliste tartışıldı. Başbakanın konuyu Meclis tartışmasına açtığı için kutlanması gerekir. Gerek AKP, gerekse DTP, CHP ve MHP tarafından yapılan partizanca saldırıları bir yana bırakırsak, herkesin üzerinde birleştiği noktalar su yüzüne çıktı.

Ama siyasetçilerimiz karşı partiden olan birisiyle aynı görüşte olduklarını belirtmekten özellikle kaçındığı için bunların adı konmadı. “Açılım”ın ne olduğunun somut olarak belirtilmesi yolunda tekrar tekrar yapılan çağrılar pek bir sonuç vermedi. İçişleri Bakanı Atalay hedefi “birincisi terörün sonlandırılması, ikincisi de demokrasimizin standardının yükseltilmesi” olarak tanımladı.  PKK ile ilgili olarak: “şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da güvenlik güçlerimize terörle mücadelede her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.  Sınır komşularımız Suriye, Irak, İran ve diğer ülkelerle yürüttüğümüz aktif ve yapıcı diplomasi sonucunda terör örgütü önemli ölçüde etkisiz hâle getirilmiştir.  Böylece terör örgütüne verilen uluslararası destek büyük oranda önlenmiştir” dedi. Hükûmetin girişimlerini fikir suçlarının terör kapsamından çıkarılması, farklı dil ve lehçelerin öğrenilmesi için özel kurslar açılabilmesi, TRT6’nın yayınları, işkenceye sıfır tolerans, Bilgi Edinme (Freedom of Information) Kanununun çıkarılması, Konya Ovası Projesi'yle birlikte Doğu Anadolu Projesi ve Güneydoğu Anadolu Projesi 2013 yılında bitirileceği, terörden zarar görenlere tazminat ödenmesi, şehit ve gazi ailelerine yardım, Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi, on sekiz yaş altındaki tüm çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanması, cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin yakınlarıyla ana dillerinde görüşmesine imkân sağlanması, bağımsız ve sivil bir insan hakları kurumu kurulması, isimleri değiştirilen yerleşim birimlerine eski isimlerinin verilebilmesi ve çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasanın hazırlanması planı olarak özetledi.  “Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri, devletin üniter yapısı, bayrağı, millî marşı ve resmî dili bu tartışmaların dışındadır.  Hiç kimsenin bayrakla, sınırlarla bir sorunu yoktur, olamaz, Ülkenin ortak dili Türkçe'dir, Türkçe olmaya da devam eder” diyerek birçok yurttaşın endişe duyduğu konuya değindi.  Türkiye’nin bölünmesi endişesini taşıyanlara “asıl bölünme tehlikesi, kimliklerin inkârı ve bastırılması üzerine ortaya çıkar”, “eğer ciddi bir çözüm yaklaşımı gösterilirse, silahlar üç ay içinde Türkiye'nin gündeminden kalkabilir” dedi.
 
MHP Başkanı Bahçeli “açılım”ı “hükûmet eliyle bölünme modeli” olarak tanımladı ve “burada neyi tartışacağız? Nasıl bölüneceğimizi mi? Nasıl ayrılacağımızı mı? Kardeşlerimizi nasıl terk edeceğimizi mi? Bugün, burada hangi konuda uzlaşacağız: Devletimizi nasıl parçalayacağımızı mı, topraklarımızı nasıl taksim edeceğimizi mi, illerimizi kimlere vereceğimizi mi?  Yüce Meclis, maalesef, bugün, PKK'ya teslimiyetin belgesi olan bu yıkım projesini görüşmektedir”, “teröristbaşı bile ayrı bir devlet kurma fikrini ‘demokratik cumhuriyet’ denilen bir istismarın içine sıkıştırmak durumunda kalmıştır.  Hükûmetin ‘Kürt sorunu’ diyerek başlattığı sözde açılım süreci de kısa zamanda demokrasi ambalajının arkasına saklanmıştır.  Önce üniter yapı içinde otonomi, sonra federasyon ve sonra bağımsız devlet kurma talepleri nasıl önlenecektir?  Milletleşmeye katılamayacak kadar geri bağ ve bağlantıları aşamamış bir ferdin, hangi dili konuşursa konuşsun sorunları asla tükenmeyecektir. Zira yaşadığı buhran ve yoksulluk, dikkat buyurunuz, anasının dilinden değil, sahip olduğu dar ve kısır toplumsal ve ekonomik çemberin kırılamamasından ileri gelmektedir” dedi.
CHP Genel Başkanı Baykal zaten 20 yıl önce Kendilerinin Kürtlerin kültürel haklarını savunduğunu ileri sürdü.
 
Bu arada DTP milletvekili Sırrı Sakık’ın attığı lâf ilginçti: “Kardeşim, biz bu toprakların sahibiydik, biz sonradan gelenler değiliz” dedi.  AKP’li Ömer Çelik, DTP’yle ilgili olarak “dünya siyaset tarihinde kendi kendini yok sayan, ‘beni değil dağdakileri muhatap alın’ diyen tek parti Türkiye'den çıkmıştır.  Bir siyasi parti kendisinin hiç olduğunu ve dağdakilerin muhatap alınması gerektiğini söylüyor. Bunun hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir” dedi.
 
Konuşmacıların hemen hepsi “sorun”un yalnızca baskı ve askerî yöntemlerle çözülemeyeceği, sosyal ve ekonomik girişimlerin gerektiği konusunda birleştiler ve “dış konjonktürün Türkiye'nin millî menfaatleriyle paralel geldiği” belirtildi.  Bence en somut öneriler DSP milletvekili Hasan Erçelebi’den geldi.  “Yöre halkı iş ve aş istemektedir.  Bunun için devlet yatırım yapacak, yatırımlar yapmalıdır.  Yöre insanının karnı doyurulmalıdır.  Gençler eğitilmeli, iş güç sahibi yapılmalıdır.  Toprak reformu, tarım reformu yapılmalıdır.  Mayınlı araziler temizlenerek hazine arazileri topraksız çiftçilere verilmeli, mülkiyet tabana yayılmalı, halka yayılmalıdır.  Tarımsal sanayi geliştirilmelidir.  İfade ve örgütlenme özgürlüğünü sağlamak için seçim barajları kaldırılmalıdır,  Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu demokratikleştirilmelidir.  Yargı bağımsızlığı için yasal düzenleme yapılmalıdır.  Bölge merkezli dış politikayı güçlendirerek komşularımızla iyi ilişkiler geliştirmeliyiz.  Türkiye'nin de düzgün gelir dağılımını sağladığımız zaman bu sorunlar son bulacaktır.  Dolar milyarderlerimizle övünmek yerine gelir adaletimizin düzgünlüğüyle övündüğümüz zaman sorunlarımız son bulacaktır” dedi.  Başbakan Erdoğan son 7 yıılda Doğu ve Güneydoğuya yapılan yatırımlardan söz etti ve “biz, yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz” diyerek Türkiye’nin yüzde 99 Müslüman oluşunun birleştirici bir öğe olduğundan söz etti.
 
Hepsinin yurtsever olduğuna inanmak istediğimiz milletvekillerinin birçok konuda aynı ya da benzer görüşlerine karşın bunca tartışma olması bence AKP’nin, PKK’nin ve DTP’nin samimiyetine inanılmamasından kaynaklanıyor.  Ve AKP ve DTP söylediklerini eylemleriyle destekleyip, terör örgütü PKK’yi ve aklı sıra gizli gündemini yürürlüğe koymaya çalışan Öcalan’ı devre dışı bırakmadıkça ve samimiyetlerine ve ard niyetli olmadıklarına halkı inandıramadıkları sürece her türlü açılım ne yazık ki çıkmaza girmeye mahkûm olacaktır.
 
İlgilenenler için meclis tutanakları:
http://www.suvaridergi.org/content/view/1435/1/

 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İNSAN; Kıyısı olmayan derya - Evrenin merkezi nerede?
İhtimaller Hesabı
Çocuklarınız arabada güvende mi?
Ulusal Giz
Erdoğan demokrasiyi kaldırıyor

Avrupa Birliği maskaralığı!!!
Avrupa'da yaşayan Müslümanlar kendilerini siyasetten dışlanmış hissediyor
An ve zamanda Avrupa Birliği
Üçüncü Dünya Savaşı’na hazırlık
Papa Fransis inançsız mı?

İşsizlik rakamları açıklandı. %3.4 artış!
Borçistan'da sosyal patlamalar kaçınılmaz görünüyor!
En iyi 10 kripto para birimi
Yabancı yatırımcının yeni endişesi: Erken seçim
Sri Lanka'da gerçekleştirilen Paskalya Bayramı saldırılarından korkunç ayrıntılar

Yavaş seyahat nedir, nasıl yapılır?
Parkinson hastaları için umut
Pasaportun yolculuğu
“Dünyanın sonuna” gidiyorlar!!!
Narsisizm nedir ve görülme sıklığı neden artıyor?

‘Anlatamıyorum’u dünyanın en çok okunan ikinci şiiri
Zamannın ruhuna aykırı bir sergi
Kendini unutup insanı bulmak
Kafka hayranlarına sevindirici bir haber
Parayı giyinmek ya da sanatı yaşamak

İnsan, Kıyısı olmayan derya - Kuşkularımı gider
Tarihsel olan nesnel olmaya kapalı mı?
Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte

Türkiye, Avrupa'nın ve ABD'nin çöplüğü oldu
Çin’in plastik atıklarının yeni adresi Türkiye
Varlığımız varlığına armağan mı ceza mı?
‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı

Uzay yolcusu kalmasın
Yemek sanatından dövüş sanatından dem vuranlara gelsin. İşte size bilim sanatı.
Anı yakalamak
Yapay Zeka psikiyatrik tedavilerde kullanılacak
Wing drone ile kargo servis izni aldı.

Japonlar uzak bir göktaşından örnekler topladı
Rengarenk bir Ay
İyi ki doğdun Proton!
Kibir Hastalığı
Yeni diller ortaya çıkıyor

Dünya nüfusunun %11'i aç!
Avustralya 15’nci Türkiye 66’ıncı sırada…
Dünyanın en yaşanılabilir şehri : İstanbul 130 Sydney 11. sırada
Kadınların hak eşitliği oranı Avusturalya'da %96.8 Türkiye'de %79.38
Hukukun Üstünlüğü Endeksi: Türkiye 126 ülke arasında 109'uncu sırada

Doğan Özgüden : özgürlük örneği, hakiki vicdanımız
Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi olarak Müslüman Kardeşler
Pentagon’un yedek gücü olarak Müslüman Kardeşler
MI6 ve CIA’nın destek gücü olarak Müslüman Kardeşler
Katiller örgütü olarak Müslüman Kardeşler

Kıtanın ortasında - Kata Tjuta Yolcuları
Teksir
Amerika Projesi
Sinemalı günler
Nerde Yanlış Yaptım

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git