A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Cemaat iddianamesinde Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 0 Yorum | 08 Kasım 2015 01:23:28

“Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması” iddianamesine AKP’nin çizik isimleri Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’in Cemaat temsilcileriyle görüşmeleri de girdi. Akit yazarı Abdurrahman Dilipak ise Cemaat operasyonlarının AKP ve hatta Saray içine kadar uzanacağını ileri sürdü, içeriyi uyarırken dışarıya gözdağı verdi

Saray-AKP cephesinde 1 Kasım seçimi öncesinde başlayan kaynamanın başlıca aktörlerinden eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim akşamı AKP Genel Merkezi balkonunda görülmüş, Davutoğlu’nun eski kadrolara atıf yapan konuşması bir “iç barışma” olarak yorumlanmıştı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Okan Özsoy tarafından yürütülen “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması, casusluk ve yasadışı dinleme” soruşturmasının iddianamesi ise AKP içindeki ayrışmayı bir kez daha tartışmaya açacak gibi.

Sözcü’nün haberine göre, AKP’de üzeri çizilen isimler Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’in 30 yıldan uzun süredir Cemaat bünyesinde çalışan İlhan İşbilen’le yaptıkları görüşmeler iddianamede yer aldı.

Cemaat’in kripto-kozmik yapılanması

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği 721 sayfalık iddianamede örgütün modeli ve hiyerarşik yapısı anlatıldı. Aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 143 polis hakkında hazırlanan iddianamede “müşteki” sıfatıyla yer alan polis memuru A.İ.Y, “Cemaat’in kripto ve kozmik yapılanması” başlıklı bölümde şu iddialarda bulundu:
          Kozmik yapılanma, Cemaat’in üst düzey emniyet görevlileri arasından seçilmiş Cemaat’in özel bilgilerine sahip bulunmuş olduğu birim ile sivil yapılanma arasında bağı ve köprüyü kuran kimseye denir. Aşağıda Cemaat’ten almış olduğum kurye notlarından bu konuyu etraflıca anlatmaya çalışacağım.
İşbilen-Arınç-Çelik görüşmesi

İddianamede önemli bir bölüm de AKP’nin eski İzmir Milletvekili İlhan İşbilen’le ilgili. Bun göre, Cemaat içindeki etkinliğinin 1980’li yıllara dayanan İşbilen, AKP içinde “yüksek rütbeli” kişilerle samimi dostluklar edindi. Bu “dostlardan” ikisi de eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve eski Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik’ti.

Arınç-Çelik ikilisinin daveti üzerine bir görüşme gerçekleştiren üçlü, Cemaat’in MİT, Emniyet ve yargıda yaptığı çalışmaların AKP içindeki bazı isimler tarafından engellendiği iddia edildi:
          İlhan İşbilen’i , Hüseyin Çelik ve Bülent Arınç’ın bir yere davet ettiği, Cemaat’in MİT, Emniyet ve yargı yapılanmasına devletin bazı kurumları tarafından çalışma yapıldığını, Ömer Çelik, Efkan Ala ve Beşir Atalay’ın hükümet nezdinde çok yetkili oldukları, hükümet içerisindeki Cemaat yapılanmasının etkisizleştirileceği, Cemaat’in adamı olan Mehmet Aydın’ın etkisizleştirilerek vitrin haline getirileceği, bu konularla ilgili M.K’ye (Cemaat’in hükümetten sorumlu abisi) talimatların iletildiği, hükümet ile ilgili bir çalışma olduğu bunun da detaylandırdığı açıklanmaktadır.
İktidar içi çatışmanın kadrolaşma yüzü

Polis memuru A.İ.Y’nin ifadelerinde MİT’in, Cemaat’in MİT-Emniyet-Yargı üçlüsündeki örgütlülüğüne ilişkin bir çalışma yürüttüğü, Cemaat’in bu çalışmaya direnç gösterdiği ileri sürüldü:
          Cemaat’e göre Ömer Çelik, Efkan Ala ve Beşir Atalay Cemaat’i hiç sevmezler. Cemaat’in, hükümetteki etki alanının azaldığı, kadroların bu üç isim üzerinden gittiği, bu sebeple kadrolaşma sıkıntısı yaşandığı, bu nedenle İlhan Bey’in (İşbilen) uyarılması istenmiştir. İlhan Bey (İşbilen) veya Cemaat’e yakın başka isimlerin de hükümette başka kanallarla etkin hale gelmelerinin sağlanması, hükümet veya AK Parti içerisine Cemaat ismi ve kurumları kullanılmadan milletvekilleri yoluyla Cemaat’le bağlantılı kişilerin yerleştirilmesi ve etkin hale getirilmesi amaçlanmaktadır.
Dilipak’tan ‘Operasyon AKP-Saray içine uzanacak’ iddiası

“Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması” iddianamesinde AKP kadrolarının yer aldığının ortaya çıkmasıyla aynı gün, Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak da benzer iddiaları köşesine taşıdı. Cemaat örgütlenmesine ilişkin yeni ve geniş kapsamlı bir dalganın geleceğini, örgütün emniyet, medya ve sermaye ayaklarıyla ilgili peş peşe operasyonlar yapılacağını ileri süren Dilipak, bu operasyonların Saray-AKP içine kadar uzanacağı iddiasını ise şöyle yazdı:
          Bakın söylüyorum, AK Parti içindeki birtakım kişiler, AK Parti hükümetindeki her seviyedeki  bürokrat, belediyelerdeki, parti içindeki idari ve siyasi kadrolarla ilgili gözlemler yapıyorlar. Parti içindeki bu AKP’liler ve kripto isimlerin tasfiyesi için yeni bir süreç başlatılacak.

          Bana göre, Beştepe’de de, bakanlıklarda da, üst düzey bürokratlar ve emniyet teşkilatı içinde kripto isimler olduğunu düşünüyorum. Birileri iktidarın elini kolunu bağlayarak sistemi kilitlemeye çalışıyor. AK Parti içinde kendilerini dışlanmış hissedenler de, kendilerine mikrofon uzatıldığında rahatsızlıklarını ifade etmek konusunda, zamanlama ve malum çevrelerinin tuzağına düşme konusunda çok da ihtiyadlı davranmıyorlar. Hani birileri bir umud olarak, 5. Parti için zemin yokluyor sanki.

İçeriye uyarı, dışarıya gözdağı

Dilipak yazısının son bölümünde ise hem seçimden zaferle çıkılmış olmasına karşın bundan sonraki sürecin zorluğuna dikkat çekti, hem de Anayasa değişikliği-Başkanlık sistemi tartışmalarında sert bir üslup izleyeceklerinin işaretini verdi:
          Tamam, seçimden bir zaferle çıkıldı. Ama bundan sonraki süreç dünden daha kolay olmayacak. Herkesin çok daha dikkatli olması gerek. Geri adım atarsanız bitirirler.. Dik başlı değil, başı dik. Bu anayasa da değişecek, başkanlık sistemine de geçilecek; Türkiye yükselmeye devam edecek, birileri istemese de..

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    'Dijital fişleme'
'Gezi Kuşağı' Türkiye'yi terk ediyor
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında akşam pazarı...
Ders kitabına göre Gezi 'dış mihrakların işi'
#BeniBulAnne

Üçlü zirvede onaylanan 12 maddelik Tahran bildirisi
Suriye’de ölen isyancıların ailesine Türkiye’de ev sözü
ABD'nin İran'a yaptırımlarının Türkiye'ye etkisi ne olur?
Türkiye'de son seçim anketi açıklandı.
Gel de bu başkanın sözüne inan!

Bıçak kemiğe dayanmış!
Fitch'ten uyarı üstüne uyarı!!!
TL, değer kaybında Arjantin’le yarışıyor
Hayali düşmanla savaşan Türk ekonomisi
Erdoğan'ın ABD'nin elektronik ürünlerine boykot çağrısı dış basında…

ÇOCUK
Tek kullanımlık naylon poşetleri tüm mağazalarından kaldırıyor
Kadınlık hallerı, yaşanmışlıklar : Oğlum ölüyor galiba
Dünyanın en eski şişe mesajı Avustralya'daki kumsalda bulundu
Çocuk gelin sayısında utandıran birincilik

Umutsuz ve kitapsız olmayın
Türk Mitolojisinde Erlik Hanın Yeri Tasviri ve Kökeni
Nebil Özgentürk’ün gözünden: 11 dakikalik Aydin Boysan belgeseli
Robert kolej’de
İnsanlığın Karanlık Yüzü

Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…
Umut: Canlanan ve Canlandıran Yaşam Enerjisi

Yağma ve talanın süresi 49 yıla çıktı
Mercan kayalıkları için 400 milyon dolar
Dünya’nın 6.kitlesel yokoluş olayının eşiğinde
Bu banklar havadaki kiri küçük bir ormandan daha fazla çekiyor
20 yıl sonra Türkiye …!

Kripto para üretiyor olabilirsiniz!
Milyonlarca kişi cep telefonu ile tehlikede!
'Milyonlarca insanın kişisel verileri, ticari ve siyasi amaçla kullanıldı'
Güneş küresi icat edildi!
Robotlar işinizi elinizden alacak mı?

Yedi Neşeli Ahtapot
Bir şehri 2000 yıl sonra ortaya çıkardı
'Son Troyalı'nın iskeleti bulundu
Büyük Set Resifi'ni robotlar koruyacak
Annesi Neanderthal, babası Denisovan bir melez

Avustralya’da Z kuşağının dünya görüşü…
Türkiye’den göç %42 arttı.
Viyana yedi yılın birincisi Melbourne kentini geride bıraktı.
15 yılda 20.447 işçi “iş kazalarında” can verdi
Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 157. sıraya geriledi

Bir zamanlar sığınaktı
Işıltı
Yalnız mıyım değil miyim?
Aziz Sancar: Ülkeye küsüm
Gemi adamı cüzdanlı bir kadın!!!

Eğri Oturup
YALAN
Edebiyat Notları, Temmuz - Ağustos
Edebiyat Notları, Mayıs - Haziran
STRUMA

Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik
Nogay Türklerinden Atasözleri


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git