A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Cemaat iddianamesinde Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 0 Yorum | 08 Kasım 2015 01:23:28

“Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması” iddianamesine AKP’nin çizik isimleri Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’in Cemaat temsilcileriyle görüşmeleri de girdi. Akit yazarı Abdurrahman Dilipak ise Cemaat operasyonlarının AKP ve hatta Saray içine kadar uzanacağını ileri sürdü, içeriyi uyarırken dışarıya gözdağı verdi

Saray-AKP cephesinde 1 Kasım seçimi öncesinde başlayan kaynamanın başlıca aktörlerinden eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim akşamı AKP Genel Merkezi balkonunda görülmüş, Davutoğlu’nun eski kadrolara atıf yapan konuşması bir “iç barışma” olarak yorumlanmıştı.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Okan Özsoy tarafından yürütülen “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması, casusluk ve yasadışı dinleme” soruşturmasının iddianamesi ise AKP içindeki ayrışmayı bir kez daha tartışmaya açacak gibi.

Sözcü’nün haberine göre, AKP’de üzeri çizilen isimler Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’in 30 yıldan uzun süredir Cemaat bünyesinde çalışan İlhan İşbilen’le yaptıkları görüşmeler iddianamede yer aldı.

Cemaat’in kripto-kozmik yapılanması

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği 721 sayfalık iddianamede örgütün modeli ve hiyerarşik yapısı anlatıldı. Aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 143 polis hakkında hazırlanan iddianamede “müşteki” sıfatıyla yer alan polis memuru A.İ.Y, “Cemaat’in kripto ve kozmik yapılanması” başlıklı bölümde şu iddialarda bulundu:
          Kozmik yapılanma, Cemaat’in üst düzey emniyet görevlileri arasından seçilmiş Cemaat’in özel bilgilerine sahip bulunmuş olduğu birim ile sivil yapılanma arasında bağı ve köprüyü kuran kimseye denir. Aşağıda Cemaat’ten almış olduğum kurye notlarından bu konuyu etraflıca anlatmaya çalışacağım.
İşbilen-Arınç-Çelik görüşmesi

İddianamede önemli bir bölüm de AKP’nin eski İzmir Milletvekili İlhan İşbilen’le ilgili. Bun göre, Cemaat içindeki etkinliğinin 1980’li yıllara dayanan İşbilen, AKP içinde “yüksek rütbeli” kişilerle samimi dostluklar edindi. Bu “dostlardan” ikisi de eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve eski Hükümet Sözcüsü Hüseyin Çelik’ti.

Arınç-Çelik ikilisinin daveti üzerine bir görüşme gerçekleştiren üçlü, Cemaat’in MİT, Emniyet ve yargıda yaptığı çalışmaların AKP içindeki bazı isimler tarafından engellendiği iddia edildi:
          İlhan İşbilen’i , Hüseyin Çelik ve Bülent Arınç’ın bir yere davet ettiği, Cemaat’in MİT, Emniyet ve yargı yapılanmasına devletin bazı kurumları tarafından çalışma yapıldığını, Ömer Çelik, Efkan Ala ve Beşir Atalay’ın hükümet nezdinde çok yetkili oldukları, hükümet içerisindeki Cemaat yapılanmasının etkisizleştirileceği, Cemaat’in adamı olan Mehmet Aydın’ın etkisizleştirilerek vitrin haline getirileceği, bu konularla ilgili M.K’ye (Cemaat’in hükümetten sorumlu abisi) talimatların iletildiği, hükümet ile ilgili bir çalışma olduğu bunun da detaylandırdığı açıklanmaktadır.
İktidar içi çatışmanın kadrolaşma yüzü

Polis memuru A.İ.Y’nin ifadelerinde MİT’in, Cemaat’in MİT-Emniyet-Yargı üçlüsündeki örgütlülüğüne ilişkin bir çalışma yürüttüğü, Cemaat’in bu çalışmaya direnç gösterdiği ileri sürüldü:
          Cemaat’e göre Ömer Çelik, Efkan Ala ve Beşir Atalay Cemaat’i hiç sevmezler. Cemaat’in, hükümetteki etki alanının azaldığı, kadroların bu üç isim üzerinden gittiği, bu sebeple kadrolaşma sıkıntısı yaşandığı, bu nedenle İlhan Bey’in (İşbilen) uyarılması istenmiştir. İlhan Bey (İşbilen) veya Cemaat’e yakın başka isimlerin de hükümette başka kanallarla etkin hale gelmelerinin sağlanması, hükümet veya AK Parti içerisine Cemaat ismi ve kurumları kullanılmadan milletvekilleri yoluyla Cemaat’le bağlantılı kişilerin yerleştirilmesi ve etkin hale getirilmesi amaçlanmaktadır.
Dilipak’tan ‘Operasyon AKP-Saray içine uzanacak’ iddiası

“Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması” iddianamesinde AKP kadrolarının yer aldığının ortaya çıkmasıyla aynı gün, Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak da benzer iddiaları köşesine taşıdı. Cemaat örgütlenmesine ilişkin yeni ve geniş kapsamlı bir dalganın geleceğini, örgütün emniyet, medya ve sermaye ayaklarıyla ilgili peş peşe operasyonlar yapılacağını ileri süren Dilipak, bu operasyonların Saray-AKP içine kadar uzanacağı iddiasını ise şöyle yazdı:
          Bakın söylüyorum, AK Parti içindeki birtakım kişiler, AK Parti hükümetindeki her seviyedeki  bürokrat, belediyelerdeki, parti içindeki idari ve siyasi kadrolarla ilgili gözlemler yapıyorlar. Parti içindeki bu AKP’liler ve kripto isimlerin tasfiyesi için yeni bir süreç başlatılacak.

          Bana göre, Beştepe’de de, bakanlıklarda da, üst düzey bürokratlar ve emniyet teşkilatı içinde kripto isimler olduğunu düşünüyorum. Birileri iktidarın elini kolunu bağlayarak sistemi kilitlemeye çalışıyor. AK Parti içinde kendilerini dışlanmış hissedenler de, kendilerine mikrofon uzatıldığında rahatsızlıklarını ifade etmek konusunda, zamanlama ve malum çevrelerinin tuzağına düşme konusunda çok da ihtiyadlı davranmıyorlar. Hani birileri bir umud olarak, 5. Parti için zemin yokluyor sanki.

İçeriye uyarı, dışarıya gözdağı

Dilipak yazısının son bölümünde ise hem seçimden zaferle çıkılmış olmasına karşın bundan sonraki sürecin zorluğuna dikkat çekti, hem de Anayasa değişikliği-Başkanlık sistemi tartışmalarında sert bir üslup izleyeceklerinin işaretini verdi:
          Tamam, seçimden bir zaferle çıkıldı. Ama bundan sonraki süreç dünden daha kolay olmayacak. Herkesin çok daha dikkatli olması gerek. Geri adım atarsanız bitirirler.. Dik başlı değil, başı dik. Bu anayasa da değişecek, başkanlık sistemine de geçilecek; Türkiye yükselmeye devam edecek, birileri istemese de..

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Dr. Ceyhun İrgil’e göre A'dan Z'ye eğitimdeki sorunları
Çocuk istismarına devlet desteği!
'Erdoğan ve yakınlarının Malta hesapları doğrulandı'
MEB Müsteşarı: Ezberci eğitim geleneklerimize uygun
Merkel’in çatalı ve Polonyalı muslukçu

Avustralya vatandaşlığı yeni şartları paylaşıldı.
‘Arap sevgisi’de 6 ay sürdü!
AKP belgeleri saklamış!
Trump'a rağmen BM'den Kudüs reddi
Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıyoruz…

Avrupa Birliği : Türkiye, kara listeye girebilir
Bitcoinin yeni rekoru 8315 Amerikan doları
2018’de dolar 1,97 TL olacak demişlerdi !!!
Dikkat: Emlak balonu patlamak üzere
Cennet'te iki tanıdık daha!!!

Aydın Boysan'dan öğüttler "rakı adabı"…
15 yılda 6 bin 375 kadın öldürüldü…
Alzheimer : Yüzyılın Belası
Coğrafya
Kütük Siyaseti: Nerelisin?

Nebil Özgentürk’ün gözünden: 11 dakikalik Aydin Boysan belgeseli
Robert kolej’de
İnsanlığın Karanlık Yüzü
Tarih ateizm’in insanlar için din kadar doğal olduğunu gösteriyor
Çığlık

Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…
Umut: Canlanan ve Canlandıran Yaşam Enerjisi
Bilmeden İdeolojikleşmeye
Özgürlük Sorumlulukla - Zorunluluk Sınırla

Yüz yılın projesi mi? Çevre sorunu mu?
Korkunç rapor: Milyarlarca insan için su felaketi!
Türkiye ‘gıda egemenliğini’ kime karşı, nasıl kaybetti?
Sadece üç senemiz kaldı!
Okyanuslar için verilen 5 tehlike alarmı.

Güneş küresi icat edildi!
Robotlar işinizi elinizden alacak mı?
Dubai'de ilk robot polis göreve başlıyor
Avrupa Parlamentosu robotlu hayata düzenleme
Yeni nesil market!!!

Asurlu tüccarların tabletleriyle Anadolu'da yeni antik kentler bulundu
Körtiktepe'de tarım öncesi yerleşik yaşam tespit edildi
Göbekli Tepe’nin üç taşı, üç rengi
Bir Altın Elbiseli Adam daha bulundu!
Göbekli tepe’de Kafatası Kültü

Türkiye artık “özgür değil”
Can kayıpları AB ülkelerinden 5 kat fazla
Dünyanın ‘en iyi’ yönetilen 6 ülkesinden biri Avustralya
135 çocuğun 'intihar bombacısı' olarak kullanıldığı bir dünyada yaşıyoruz.
Türkiye de her 100 bin kişiden 251'i cezaevinde

Gardırop Atatürkçüsü Kimdir?
İslam ve eşcinsellik üzerine…
Başka olur ağaların kurultayı
Fikirtepe Düştü!
Türkler nasıl ve neden müslüman oldu?

Nereden nereye
KENT...
Korkunun ecele
Edebiyat Notları, Eylül - Ekim
Sürdürülebilir

Ahilik
Nogay Türklerinden Atasözleri
Başkaldırının simgesi Landmesser'in hikayesi
Saha Türkleri
Yeni yıl armağanı hediye e-kitap : Leyla Erbil ile


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git