A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

UNUTAMAM

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Atamer | 19 Ocak 2023 09:19:50

İnsanın hayatında hatırladığı bazı tarihler ve bazı olaylar vardır, ömrü boyunca unutamaz. Benim de çocukluğumdan başlayarak hatırladığım bazı tarihler ve olaylar var ki bu gün bile çok net bir şekilde hatırlarım. Çocukluğumda Ankara’da evlerimizde camlara takılan siyah perdeler vardı. Akşamları bazen kaleden yayınlanan tiz bir siren sesi ile akşamları bu siyah perdeler çekilir, şehir karanlığa bürünürdü. Aynı anda Etimesgut’tan göğü tarayan ışıldaklar, ihtimal bir hava saldırısı konusunda devamlı bir o yana bir bu yana uçak arardı.

Bizler çocuk olarak bu konuda çok tedirgin olurduk. Aile büyükleri de tedirgin olurlardı ama bize belli etmezlerdi.Ne oldu da bilmediğimiz bir tarihte, bu sirenler çalmaz oldu ve göğü tarayan ışıldaklar da yanmaz oldu. Bir ihtimal II Dünya Harbi sonunda  bu karartma sona ermişti.

İlkokula başladığım günleri hiç unutamam. Daha 6 yaşındaydım, rahmetli validem ilkokul öğretmenliğine ZİR köyünde iki derslik bir okulda başlamıştı. Benim de okul kaydım validemle birlikte bu okulda başladığından, her sabah otomobille Zir İlkokuluna 24  kilometre gider akşam geri gelirdik.

Bu her günlük seyahat bir ay kadar sürdü ve annemle birlikte benim okul kaydım Ankara Kurtuluş İlkokuluna alındı. Bu okula başlama hikayemi hiç unutamam. Çok derin izleri vardır bu okul maceramın, her sabah ezan okunmadan yollara koyulur, iki derslik bir okul binasında 1-2-3  bir odada , 4-5 bir başka odada ders görürdük. Her gün tam bir komedi yaşanırdı bu okulda.  

Daha sonrası bir genel seçim oldu ülkemizde, 14 Mayıs 1950 tarihinde, iktidar değişti. Bu değişimde yaşanan olayların komedi kısmı ise  Muammer Karaca tiyatrosuna konu teşkil etti. ‘ETNAN BEY DUYMASIN’ Enteresan olan bu eserin, Türkiye Cumhuriyet tarihinde, sahnede en uzun süre, ‘2500’ defa, oynanan oyun olduğunu düşünmekteyim. Hoş Cibali Karakolu da bu rakama yakın bir rekora sahipti. Bu politik, iktidarı taşlayan muhteşem iki eseri hiç unutamam.  

Yeni iktidardan beklenen icraat konusunda bazı endişeler vardı. Türkiye’nin önünde çok açık bir ufuk olduğundan ürken yabancı ülkeler, Marshall Yardımı ve başka yardım politikaları ile  eğitimde Köy Enstitüleri programı ve Kayseri Uçak Fabrikası üretimini engellemek için  her türlü girişimde bulunmaktan geri kalmadılar. Bu konuların toplumdan gizlenmesini hiç unutamam.

Ailemin beni ortaokul için Kayseri’de bir yatılı okula göndermelerini de hiç unutamam. İlk hafta sonu bizlere yasak olan şehre gitmeyi göz alıp köyün içinde bir hoca tarafından yakalanmıştım. Bir odaya kapatılıp 1000 defa ‘ Ben Okulumu Çok Seviyorum’ cümlesini hem Türkçe hem de İngilizce olarak ‘ I Love My School’ olarak yazdırmışlardı. Bu cümleleri yazdım ama yazdığıma inandığımı söyleyemem. Yaşım bu sırada 11, düşünün bu yaşta tahammül ettiğimiz travmayı, yine de ciddi bir direncimiz varmış.

Eğitimim  yine evden uzakta Tarsus’ta yatılı okulla devam etti. Ortaokuldan daha medeni bir ortamda yaşamımız başladı bu sefer. Ortaokulumuz şehirden 10 km uzakta idi ancak Tarsus’taki okulumuz şehrin tam ortasında, ‘KANCIK KAPI’ya çok yakındı. Bu şehirde okuduğum günleri hiç unutamam . Her gün renkli geçmekteydi, çok değişik öğretmenlerimiz vardı. Haftasonları Adana’ya ALSARAY adlı çok medeni bir sinemaya, mecburen kravat takarak en yeni filmleri seyretmeye giderdik. İşte bu sinemayı hiç unutamam.  

Üniversiteden evvel ülkemizde 1960 olayları, ve sonucunda 27 Mayıs sabahı askeri bir darbe ile siyasi erke duraklatıldı. Yani demokrasimize bir müdahale edildi. Doğru veya değil fakat anayasadaki 146 ve 147 tahkikat komisyonu kurulmasına dair maddelerin Mecliste infial yaratmasını hiç unutamam. Caddelerde, bilhassa ‘FRUKO’ toplum polislerine karşı, yürüyüşlerimizi unutmam mümkün değildir.  

Yakın tarihimize kadar  bir çok konuda gelişen olaylarda toplumun tepkisini unutmam mümkün değildir. Bunların içinde yine askeri müdahaleler ana konuyu teşkil etmekteydi. Ancak bu hareketleri sebep sonuç olarak çok iyi analiz etmek gerekmektedir.

Çok verimli topraklara sahip yer üstü ve yer altı zenginliklere sahip bu vatanımızı parçalamak isteyen dış güçlerin oynamaya çalıştıkları oyunları da iyi analiz etmek gerekir. Millet Cephesi ve Vatan Cephesi olarak partilerin taraftar toplamaları ciddi gerginlikler yarattı . Bu ‘sen– ben’ çatışması da bir yerde gücünü yitirdi.   

Dış güçler  Farklı Mezhep guruplarını bir birine düşünmek için çok çaba sarf ettiler. Ancak bu taktik netice vermedi. Daha sonra ‘sağ’ ve ‘sol’ diye görüş farklılıkların fitillerini ateşlediler. Bu da tutmadı. Bu olayları hiçbir zaman unutmadık.

Sonraları ILIMLI İSLAM gibi, yine ülkemiz yurdum insanının dini inançları üzerinden senaryolar yazanlar, İRAN’da yaratılan Molla rejimi paralelinde bir kurgu planladı. Pennsylvania’da eğitilen firari Gülen efendinin, göz yaşları içinde ülkemize getirip Başkan yapılması kurgusu da, işe yaramadı. Bunu hele hiç unutamam.

Geçtiğimiz senelerde 2023’de Türkiye uzaya gidecek, herşeyi yerli elektrikli otomobil üretmeye başlayacaktık. Bir de prototip otomobil gösterdiler. Herşeyi toplama bir araç. Kanımca bir tek yerli olarak aracın lastiklerini üreteceğimize inandı halk. Bu, ‘Müjdeler Olsun‘ hikayesini her gün dinledik, ve bu sözleri biz hala unutmadık.  

Ülkem için dış güçlerin bir sonraki hamleyi mutlaka planlamış olduklarını düşünmekteyim. Unutmamak lâzım, yapamayacağın bir vaadin sözünü verme, diğer önemli nokta şudur ki satrançta 7 hamleyi görmüyorsan taşını yerinden oynatma, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?
Afganistan: Aktivistlerden kadınlar için online dergi

AB, Türkiye'ye verdiği mülteci fonunun nasıl harcandığını öğrenemiyor.
Avustralya Dışişleri Bakanı Wong: Filistin'i tanımaya hazırız.
İngiltere'de polis, silah ruhsatı almak isteyenlerin eşleriyle de mülakat yapmaya başladı.
Beterin beteri var!
Sağ popülistler ilk kez AB Parlamentosu'nun kontrolünü ele geçirebilir…

Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.
Türkiye son 20 yılda faize 563 milyar dolar ödedi
Uber Avustralya'da taksi şoförlerine 178 milyon ABD dolar tazminat ödeyecek
Çin 2024 ekonomi hedeflerini açıkladı
Almanya'daki Türk doktor sayısı 2 bin 600'ü geçti

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN

KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !
Tüm canlılar için en ideal sıcak
Avustralya’da 350 kişinin konuştuğu yeni bir dil gelişti
İnsanlık için küçük ama Türkiye için çok büyük bir adım

2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor
BM Raporu: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında soykırım suçu iddiası
Doğurganlık oranında 'büyük düşüş': Ülkelerin % 97'sinde nüfusun azalması bekleniyor
Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı: Avusturalya listenin 10., Türkiye 98. sırasında yer aldı.

GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR
“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA
Enflasyon Rehberi

UCUZ ET
Hesap
---İST
SANDIK
TAKSİ DURAĞI

İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git