A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

"ALO NACİ, BURASI PARİS: HALK CEPHESİ KURULUYOR DUYDUN MU?"

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 11 Haziran 2024 18:46:11

Putin bile duymuş: Fransa Cumhuriyeti'nde aşırı sağcı, ırkçı, faşizan, yabancı, yahudi ve müslüman düşmanı malum parti Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyların yüzde otuzdan biraz fazlasını alarak ilk parti konumuna ulaşmış. Asıl mesele bu değil: Asıl mesele Cumhurbaşkanı'nın (bundan böyle Chbşk) dört parçalı/yamalı partiler koalisyonunun sadece yüzde 14 kadar oy toplayarak ezilmesi, madara olması. Nitekim seçimlerde bu takımın başını çeken bayan siyasetçi seçim gecesinden bu yana piyasada görünmüyor. Belki sinir krizi geçiriyor, belki hasta. Bu da önemli değil. Asıl önemlisi seçim sonuçlarının kamuoyu yoklamalarına dayanan ilk verilerinden sadece 45 dakika sonra, Chbşk'nın Millet Meclisi'ni feshetmesi ve yurttaşlarını ilk turu 30 haziranda ikinci turu 7 temmuzda yapılacak erken seçimlere davet etmesi."Benim halkım en iyisini bilir. En doğru you bulur" gibi bir laf da etti, erken seçimlere davetle birlikte. Chbşk bir türlü Himalaya'dan inmek istemiyor: Halkını, kendisine yüzde seksenbeş oranında karşı halkını bir türlü anlamak istemiyor. Halkının büyük bölümünün kendisinden nefret ettiğini göremiyor. Bu halk bu reisten yaka silkiyor. İşte ispatı.

Kendi siyasi ve kişisel çıkarından başka şeyle ilgilenmeyen, kamu yararından habersiz chbşk için önemli olan, televizyondaki beş dakikalık nutkuyla birdenbire gündemi değiştirmesi. Herkes artık chbşk'nın seçimlerde yediği seçmen tokadını değil erken seçimde ne oluru tartışıyor. Reis amacına ulaştı. Sadece bunun için bile erken seçime gittiğini iddia edenler var. Olabilir. Ama bunun birçok nedeni daha var ve bilmediğimiz kulis faaliyetlerinin de. Bu konuyu ve chbşk'nın müsamare merakını, pandomim oyunculuğunu başka bir makalede yazmak isterim çünkü  epey uzun sürmeye  aday.

Bugünkü makalede Chbşk'nın beklenmeyen ve nedeni henüz açık bir biçimde bilinemeyen bonapartist (türkçede darbeci diyebiliriz), otoriter, bendedimoldu veya bendedimolacak tavrı ve emriyle gidilecek erken seçimlerde ırkçı partinin yine birinci siyasi güç olarak ipi göğüslemesi ve iktidara ortak olması olasılıklarına karşı düzenlenen eylemlere, gençler, işçi sendikaları konfederasyonları ve siyasi partiler bağlamında değineceğim:

Malum chbşk ile olası bir cohabitation'da (birlikte yönetim diyelim) ırkçı partinin 28 yaşındaki başkanının başbakanlığa  oturması faşizm belasını yakınlaştırabilecek.

GENÇLERİN ACİL EYLEMLERİ: İşte bu gelişmeler ve bu olasılıklar üzerine erken seçimlerin duyurulmasını izleyen dakikalarda Paris'te Cuhuriyet Meydanı'nda KADIN  VE ERKEK gençler ellerinde "ırkçılığa hayır!", "Faşizme karşı Radikal Halkçı Cephe (veya Halk Cephesi) yazılı kartonlarla toplanmaya ve sloganlar atmaya başladı. Cep telefonları sayesinde duyan geldi. Gençlerin ve daha az gençlerin sayısı kısa sürede iki bini geçti... Gençlerin, ortaokul, lise ve üniversite öğencilerinin gösterileri ve merkezi meydanlarda, sokak, cadde  ve bulvarlarda toplanmaları ertesi sabah ve hemen sonra genişledi, iki günde gelenekselleşti. Paris'i diğer kentler izledi: Marsilya, Lyon, Toulouse başta birçok taşra kentinde. Bu kentlerin ve kasabaların listesini saati saatine, günü gününe ve katılanların sayısını Le Monde gazetesinden izlemek mümkün.

Bugün, 11 Haziranda, gösteriler coğrafi açıdan genişleyerek sürüyor.
 
EMEKÇİLER GELİYOR: 10 Haziranda en önemli işçi sendikaları konfederasyonları, (La CGT, la CFDT, l’UNSA, la FSU ve Solidaires) bu haftasonu geniş kapsamlı ve güçlü gösteriler düzenlenmesi kararı aldı.

Soldaki siyasi partiler de artık atışmak, hırlaşmak yerine barışmak ve ortaklaşa mücadele etmek için yol haritasını çizmek üzere toplandılar: 10 Haziran 2024'e saat 16'dan itibaren görüşen, tartışan, anlaşan Sosyalıs Partisi, Boyuneğmez Fransa, Fransız Komünist Partisi ile Yeşiller (EELV) o gece HALKÇI CEPHE'Yİ/FRONT POPULAİRE'i kurduklarını duyurdular. 30 haziran ve 7 temmuzdaki milletvekili seçimleri ilk turunda her seçim bölgesinde TEK ADAY göstermeye karar verdiklerini de. Seçim sistemi bakımından bu yolun, ortakların her seçim bölgesinde tek aday göstermelerinin, ne kadar önemli olduğunu yıllardır yazıyorduk, nihayet bugün bu kararın alınması işin ciddiyetini sergiliyor. Siyasi partiler işçi sendikaları konfederasyonlarına da Halkçı Cephe'ye katılmaları çağrısı yaptı. Bu haftasonu düzenlenecek gösterilere katılacaklarını da duyurdular. Gençlerin de bu eylemlerde yer almalarını istediler.

Halk Cephesi veya Halkçı Cephe 1936 ile, kendi tarihiyle yeniden bütünleşti. Fransa'da faşizm belası 1930'larda bu sayede yenilmişti. Tarihi yüzler ortak hafızayı canladırıyor. Solun tarihine yeni sayfalar yazılıyor bugünlerde. Ondört onbeş yaşlarındaki çocuklar kendi geleceklerini güvence altına almak konusunda kararlı.

Birkaç saat uyuduktan sonra 11 Haziranda yeniden biraraya gelen siyasi partilerin sorumlu liderleri bugün bize ulaştırılan haberlere göre şu üç noktada karar almak için görüşüyorlar:

Bir: Her seçim bölgesinde tek aday olarak katılacak milletvekili adaylarının tek tek saptanması. 577 koltuk için 577 aday belirlenecek. (Saat 12.56 henüz kesin sonuçlar ulaşmadı. Çalışmalar sürüyor. Bekliyoruz.)

İki: Halk Cephesi olarak iktidara gelince İLK YÜZ GÜNDE YAPILACAKLARIN TEK TEK BELİRTİLECEĞİ SİYASİ, TOPLUMSAL VE İNSANİ PROGRAMIN KOTARILMASI. İvedi olarak örneğin asgari ücretlerin artırılması, emeklilik yaşının 60'a indirilmesi vb konular yer alacak.

Üç: İktidarı alınca Başbakanın kim olacağının belirlenmesi için nasıl davranılacağı, nasıl bir yol izleneceği. Genel ve geleneksel kural en çok oy alan siyasi partinin bu görevi üstlenmesidir. PS ile LFİ liderleri arasında 1980'lerde, 1990'larda PS içinde başlayan ve o zamandan beri süregelen hırlaşma devam ediyor: PS ve yöneticilerinin neredeyse tümü ile Avrupa Parlementosu seçimlerinde ortaklaşa liste oluşturduğu Place Publique ile bu küçük partinin gençlik kolu LFİ kurucusu ve tarihi lideri Jean-Luc Melenchon'un başbakanlığına fena halde muhalif. PCF yönetimi de. Bu konu tatlıya bağlanmak üzere. Bugün acil konu bu değil. Acil konu ırkçı partinin sırtını mindere yapıştırmaktır. Haydi.

Gelişmeleri ve olumlu haberleri aktarmak umuduyla.

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İSTİHAB HADDİ
Türbülans vakaları iklim değişikliği etkisi mi?
Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap

GÜNEŞE YOLCULUK
Cumhurbaşkanlığı seçimini reformcu Pezeşkiyan kazandı.
EKŞİ, "ERİK" TADINDA
BİR TUR DAHA
30 HAZİRAN 2024

Türkiye'de açlık sınırı 20 bin TL'ye dayandı
Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

“KADERİMİZ DIŞARDAN YAZILAMAZ - DIŞARI KADERİ BELİRLEYEMEZ…”
Niyetime İlham
KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK

Ormanlara yasal haklar verilebilir mi, tüzel kişiliği olan ormanlar var mı?
'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor

Türkiye, kişisel verileri en çok sızdırılan 19.ülke
Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar

Kırık Camlar Teorisi
Dünyanın en eski şarabı 2000 yıllık Roma mezarında bulundu
Otizmin arkasından Neandertaller çıktı.
Beynimiz uykuda geleceği tahmin etmeye çalışıyor.
Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.

BM: Dünya nüfusu 2084'ten itibaren gerileyecek
Dünya nüfusunun ruh sağlığı giderek bozuluyor
Haberleri takip etmeyenlerin sayısı artıyor…
İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…

"RAHATI KAÇAN" ADAM
GÜZİN'LE
GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR

DEVENİN BOYNU
Çarpık Eğitim
Ziyafet
Kim Aptal, Kim Akıllı
SİVAS

Mimar Sinan: Bir Dehanın Yükselişi ve Osmanlı Mimarisinin Zirvesi
İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git