A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Aylan bebeğin hikayesi şarkı oldu

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 34862 Okunma20 Şubat 2016 13:54:32

Avustralyalı müzisyen Missy Higgins, Kanada’ya gidecekken Bodrum açıklarında boğularak hayatını kaybeden Suriyeli Aylan Kurdi bebek ve ailesinin dramını bir şarkıyla anlattı. “Ah Kanada, açmayacak mısın kollarını?”  ...Devamı.»

Bir Yaşam Ustası Bertolt Brecht

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 55888 Okunma18 Kasım 2015 07:56:25

Bertolt Brecht; geçen yüzyılın sonunda kağıt, ipek, pamuk ve yün sanayisinin kurulmasına karşın henüz köy görünümünde, ancak, her hafta Bavyeralı köylülerin pazarda ürettiklerini satmaya geldikleri büyük bir kasaba damgasını taşıyan Augsbourg’un bir işçi mahallesinde, 10 Şubat 1898’de doğdu. Brecht’in annesi, Kara Orman’ın yüksek memurlarından birinin kızıydı. Böylece Brecht, annesi yoluyla, “Baar”ın köylü soyuna bağlanıyordu.  ...Devamı.»

Bu Dağ Başka Dağ

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 61909 Okunma
Yazar Yazan: Metin Atamer | 16 Mayıs 2015 10:33:30

Makedonya’nın başkenti Üsküp, yani Skopia`dan Ohrid şehrine giderken bir vadiden geçersiniz. Küçük bir kasaba olan Tetovo bir büyük sıra dağ eteğindedir. Bu vadide dere yatağında kuzu çevirme yapan bir çok lokanta vardır. 2700 metreye varan yükseklikte olan bu sıra dağın ismi Şardağ’dır. Mehmet Atıf Bey ise bu yöreden değildir, Elbistan yöresinde Osmanlı Devletinin son dönemlerinde 1880 senesinde dünyaya geldiği söylenir.  ...Devamı.»

Yılda 4000 sanat tarihçisi ve arkeolog mezun oluyor, ancak 20’si iş buluyor

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 64621 Okunma05 Mayıs 2015 03:50:02

Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki mozaiklerde yapılan vahim restorasyon kültürel mirasın nasıl korunduğunu gündeme getirdi. Kültür Sanat Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Hızır İnan’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye genelinde; 12. 280 arkeolojik sit alanı, 266 kentsel sit alanı, 32 kentsel arkeolojik sit alanı, 159 adet tarihi sit alanı, 438’i diğer sit alanları olmak üzere toplam 13. 175 sit alanı ve 97. 142 korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde 194, özel sektör tarafından açılan 197 müze var.  ...Devamı.»

Yaşar Kemal, çünkü “Dino okulu”ndan

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 72392 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 06 Mart 2015 03:05:23

Abidin Dino ve Yaşar Kemal ilişkisi doğal olarak Güzin Dino ve Arif Dino ilişkisini de kapsar. Anca beraber kanca beraber : Güzin Dino, Yaşar Kemal’in “kafasının etini o kadar yemeseydi”, Abidin o “bir deri bir kemik delikanlı”nın “sarı defter”lerine yeni renkler katmasaydı, Arif Dino iki de bir “Al şunu da oku, al bunu da oku” diye diye dünya yazınının en seçkin klasiklerini o günlerin şairi, âşıkı ve dengbejine taşımasaydı, tanıtmasaydı, hepsi bir ağızdan “şiiri bırak düzyazıya geç” diye gün be gün yinelemeseydi, Kemal Sadık Göğçeli, Yaşar Kemal olamazdı sanıyorum.  ...Devamı.»

Sözlerin Soyağacı

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 90699 Okunma09 Şubat 2015 17:55:59

Etimoloji’ye, yani sözcüklerin kökeni ve evrimini inceleyen bilim dalına ilgi duyuyorsanız, piyasadaki en derli toplu ve eğlenceli başvuru kaynağınız Sevan Nişanyan’ın Adam Yayınları’ndan yayınlanmış olan “Sözlerin Soyağacı” adlı sözlüğü. Diler benim gibi başucu kitabı yapıp aklınıza estikçe rastgele bir sayfasını açıp birkaç sözcük okuyun, dilerseniz en başından başlayıp sayfa sayfa ilerleyin.  ...Devamı.»

Orhan Veli’nin “kayıp” şiiri

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 83760 Okunma28 Ocak 2015 06:54:24

Orhan Veli’nin “Bütün Şiirleri” dahil hiçbir kitabında yer verilmeyen “Ölümüm” adlı şiiri, Köprü adlı sanat gazetesinde yayımlanışından tam 60 yıl sonra, Varlık’ın ocak sayısında okurla buluştu. Aylık edebiyat dergisi Varlık'ın ocak sayısında okuru bir hazine bekliyor.  ...Devamı.»

Medeni Aziz bey

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 41720 Okunma
Yazar Yazan: Metin Atamer | 16 Aralık 2014 12:38:09

Aslında Medeni Aziz Bey’in adı Medeni değildir. Medine’de doğduğu için kendisine Medeni lakabı takılmıştır. Hani Nasibin Mehmet Efendi gibi. Asıl adı Mehmet’tir, Nasib’ in erkek kardeşi olduğu için Nasibin Mehmet denilmiştir. Muhterem bir insan olan Aziz beyin İstanbul’da bestekar olarak vermiş olduğu Türk Sanat Musikisi eserleri, bugün hala beğenilmektedir.  ...Devamı.»

Gurbetten

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 38262 Okunma
Yazar Yazan: M. Şehmus Güzel | 11 Aralık 2014 11:51:37

Daha birkaç yıl öncesine kadar Paris’teki en eski kitapevlerinden Özgül Kitabevi’nde « imza gün »leri düzenliyor, epeydir birbirini görememiş dostlar biraraya geliyor hasret gideriyorduk. İmza günlerimiz canlı geçiyordu. Kimi kez ise hakikaten çok canlı ve çok renkli. Gençler de katılıyordu, kızlı erkekli. Daha az gençler de ve bizim gibi artık ellili, altmışlı yaşlarının sonbaharını yaşayanlar da. Geçmiş yılların dostlarıyla buluşmak, söyleşmek, dertleşmek, bir veya iki bardak bir şeyler içmek olanağı buluyorduk.  ...Devamı.»

Metin Atamer’in SUZAN adlı romanı yayınlandı.

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 50494 Okunma03 Aralık 2014 09:46:30

Köşe yazarlarımızdan Metin Atamer’in bir süre önce SUZAN adlı romanı yayınlandı. Yaşanmış olaylardan esinlenerek yazılan “Suzan” kadına şiddeti konu alıyor. Ne yazık ki ülkemizin en önemli sorunlarından biri olagelmiştir kadına şiddet! Özellikle son on iki yılda kadına şiddetin akıl almaz boyutlarda artışı, toplumsal çürümenin boyutlarının ve hukuk sisteminin çöküşünün önemli göstergelerinden de birisidir. Böylesi bir dönemde, bu konunun, duyarlı ve insan haklarına inanmış bir yazar tarafından ele alınmasını çok değerli buluyoruz. “Suzan”ı sizlere tanıtabilmek amacıyla yazarın ön ve arka sözlerini kitaptan alarak sizlerle paylaşıyoruz.  ...Devamı.»

Yazarlarımızdan Prof. Dr. M.Şehmus Güzel’in “Söylemek Yazmak” isimli yeni kitabı çıktı

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 41663 Okunma19 Kasım 2014 11:20:34

Batman’dan haber var. Batmane Yayınevi edebiyat ve yayın dünyamıza girdi, ilk yayınlarından biri olarak M. Şehmus Güzel’in Söylemek Yazmak isimli kitabını sundu. Geçmişimizi iyi bilmek, kendimizi tanımak ve tanıtmak ve özellikle tarihleri es geçilmek, unuturulmak istenen halkların tarihinin eksiksiz yazılabilmesi için sözlü tarihin önemine vurgu yapan yazar, sözlü tarihin araç gereçlerini öneriyor ve bu tarihin nasıl yaratabileceği konusunda örnekler veriyor.  ...Devamı.»

'Liberal İhanet'

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 43788 Okunma12 Kasım 2014 11:08:00

Gazeteci-yazar Merdan Yanardağ'ın yeni kitabı 'Liberal İhanet' Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıktı. Türkiye’de liberaller olarak nitelenen yazar, akademisyen, aktivist, siyasetçi bir grup 2002’den itibaren AKP’ye büyük destek verdi. AKP’nin liberal, demokrat, hatta devrimci bir parti olduğunu savundular. Ancak AKP’nin 2011’de yüzde 50 ile üçüncü kez seçimi kazanması ve açık açık Siyasal İslam’a yönelmesinin ardından da cemaat ile aralarında yaşanan sorunlar en çok liberalleri etkiledi.  ...Devamı.»

Haziran direnişinin çizgi romanı geliyor: #İSYAN

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 35971 Okunma06 Kasım 2014 00:36:09

Haziran direnişini anlatan ilk çizgi roman "#İSYAN", önümüzdeki günlerde Yazılama tarafından yayımlanacak. 2013 yılına ve Türkiye'nin geleceğine damgasını vuran Haziran direnişi hakkında çok şey üretildi, üretilmeye de devam ediyor.  ...Devamı.»

Türkçe’nin Matematiği

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 1 Yorum | Okunma 48576 Okunma16 Ekim 2014 12:38:41

Victor Hugo şiirlerini 40.000 kelime ile yazdı.Türkçe’yi en zengin kullananlardan Yaşar Kemal’in romanları 3.500 kelimeyi geçmez” görüşü çok yaygındır. Bu görüş haklıdır zira Türkçe’nin Fransızca’ya oranla daha az sözcük içerdiği doğrudur. İngilizce’ye, Almanca’ya, İspanyolca’ya oranla da daha az sözcük içeriyor olması gerekir. Ne var ki bu Türkçe’nin daha yetersiz bir dil olduğu anlamına gelmez! çünkü Türkçe az sözcük ile çok şey anlatabilen bir dildir !  ...Devamı.»

Tanrı evinden de oldu - Kiliseler artık bir başka türlü kullanılıyor

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 47758 Okunma12 Ekim 2014 08:24:11

Gırtlağına kadar ekonomik gerilemede olan İtalya her bir yerde tasarrufa gidiyor. Ve kiliseleri bile onarmaya veya restorasyona para bulunamayınca tek çare, bu koyu katolik ülkede, tanrı evlerini tanrının takdisinden arındırıp satmak... Artık yeni sahibi kimse, kilise ona göre kullanılıyor. İtalyan fotoğrafçı Andrea Di Martino devletin elden çıkardığı ve sattığı kiliseleri dolaştı ve resimledi. O kalın kilise kapılarının arkalarında bulduğu şeyler oldukça şaşırtıcı.  ...Devamı.»

Neden müzik seviyoruz?

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 74332 Okunma
Yazar Yazan: Aynur Çağlı | 26 Eylül 2014 09:05:43

Neden bazen müzik dinlerken kendimizi iyi hissediyoruz? Bazen de dinlediğimiz müzik bizi eskilere götürüyor. Hiç düşünmek, uyandırmak ya da deşmek istemediğimiz anıları canlandırıyor. Duygulanıyor, gözyaşlarımıza engel olamıyoruz. Miting alanları marşlarla çınlıyor. Ayaklanmaları, toplumsal kıyımları, göçleri ve doğal felaketleri ölümsüzleştiren, tüm acıların ve sevinçlerin can yoldaşı müzik, insan yaşamının vazgeçilmez unsurlarından biri olmaya devam ediyor. Müzik tutkusunun da herşey gibi bilimsel bir açıklaması var.  ...Devamı.»

Mahrem sırlar: Osmanlı'da eşcinsellik

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 133427 Okunma24 Eylül 2014 14:06:21

#Tarih Dergisi Eylül sayısında ilginç bir konuyu işledi."Dünden bugüne eşçinsellik". Dergide yer alan makalelerde Osmanlı ve Doğu toplumlarında eşcinselliğin izi, edebiyatta ve dönemin tarihçilerinin metinlerinde sürdürülüyor ve minyatürler yer alıyor. Dergide anlatılanlar bugünkü ahlakçılığın geçmiş algısını epeyce bir sarsacak cinsten.  ...Devamı.»

Sekans

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 4 Yorum | Okunma 63184 Okunma
Yazar Yazan: Akasya Kansu | 15 Ağustos 2014 01:41:08

Hayat 8 mmlik film şeridinde akan her bir sekans. / Kadrajım hep balıkgözü./ Büyülterek çekerim her bir hayat taneciğini./ Mutluysa çocukluğum, öç alır örselerler. Ölümünün birinci yılında Akasya’ların şairi Ahmet Erhan’ı sevgiyle anıyorum.  ...Devamı.»

Suz-i Dilara

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 0 Yorum | Okunma 56779 Okunma
Yazar Yazan: Metin Atamer | 02 Temmuz 2014 10:48:08

Osmanlı Devletinde bir padişah vardır çok severim. Hani padişahların nesi sevilir diye sorarsanız, buna vereceğim yanıt sınırlıdır. İçlerinden birisi diğerlerine nazaran akıl yürüten, mevcut düzenden ziyade daha reformcu görüşü olan bir kişilik görünümü verir. III. Mustafa’nın Gürcü asıllı eşi Mihrişah Sultan dan 24 Aralık 1761 senesinde bir erkek çocuğu olur.  ...Devamı.»

Umutlu Sevme Denemeleri ya da Gözden Kaçanlar - The Devil’s Anvil

Kategori Kategori: Kültür/Sanat | Yorumlar 2 Yorum | Okunma 76351 Okunma
Yazar Yazan: Ersin Engin | 26 Haziran 2014 04:07:11

Bir sinema filmi ya da bir kitap, belki bir müzik albümü ya da bambaşka bir sanat eseri; bazen beklenmedik bir anda karşınıza öyle şeyler çıkar ki hem o güne kadar ben bunu nasıl gözden kaçırmışım diye yerinir hem de bir hazine bulmuşçasına sevinirsiniz. Ben böyle apansız karşıma çıkanları hemen başkalarıyla paylaşmak, herkese yaymak ve onlara da aynı duyguyu yaşatmak için hep aceleci bir heyecan duyarım. Ama her zaman öyle olmaz işte, bazen sizin hazineniz başkası için aynı duyguları uyandırmayabilir.  ...Devamı.»

Kültür/Sanat kategorisinde 19 sayfada 376 haber kayıtlı.
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.16.17.18.19.

İNSAN; Kıyısı olmayan derya - Evrenin merkezi nerede?
İhtimaller Hesabı
Çocuklarınız arabada güvende mi?
Ulusal Giz
Erdoğan demokrasiyi kaldırıyor

Avrupa Birliği maskaralığı!!!
Avrupa'da yaşayan Müslümanlar kendilerini siyasetten dışlanmış hissediyor
An ve zamanda Avrupa Birliği
Üçüncü Dünya Savaşı’na hazırlık
Papa Fransis inançsız mı?

İşsizlik rakamları açıklandı. %3.4 artış!
Borçistan'da sosyal patlamalar kaçınılmaz görünüyor!
En iyi 10 kripto para birimi
Yabancı yatırımcının yeni endişesi: Erken seçim
Sri Lanka'da gerçekleştirilen Paskalya Bayramı saldırılarından korkunç ayrıntılar

Yavaş seyahat nedir, nasıl yapılır?
Parkinson hastaları için umut
Pasaportun yolculuğu
“Dünyanın sonuna” gidiyorlar!!!
Narsisizm nedir ve görülme sıklığı neden artıyor?

‘Anlatamıyorum’u dünyanın en çok okunan ikinci şiiri
Zamannın ruhuna aykırı bir sergi
Kendini unutup insanı bulmak
Kafka hayranlarına sevindirici bir haber
Parayı giyinmek ya da sanatı yaşamak

İnsan, Kıyısı olmayan derya - Kuşkularımı gider
Tarihsel olan nesnel olmaya kapalı mı?
Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte

Türkiye, Avrupa'nın ve ABD'nin çöplüğü oldu
Çin’in plastik atıklarının yeni adresi Türkiye
Varlığımız varlığına armağan mı ceza mı?
‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı

Uzay yolcusu kalmasın
Yemek sanatından dövüş sanatından dem vuranlara gelsin. İşte size bilim sanatı.
Anı yakalamak
Yapay Zeka psikiyatrik tedavilerde kullanılacak
Wing drone ile kargo servis izni aldı.

Japonlar uzak bir göktaşından örnekler topladı
Rengarenk bir Ay
İyi ki doğdun Proton!
Kibir Hastalığı
Yeni diller ortaya çıkıyor

Dünya nüfusunun %11'i aç!
Avustralya 15’nci Türkiye 66’ıncı sırada…
Dünyanın en yaşanılabilir şehri : İstanbul 130 Sydney 11. sırada
Kadınların hak eşitliği oranı Avusturalya'da %96.8 Türkiye'de %79.38
Hukukun Üstünlüğü Endeksi: Türkiye 126 ülke arasında 109'uncu sırada

Müslüman Kardeşler’in ilk yenilgisi
Doğan Özgüden : özgürlük örneği, hakiki vicdanımız
Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi olarak Müslüman Kardeşler
Pentagon’un yedek gücü olarak Müslüman Kardeşler
MI6 ve CIA’nın destek gücü olarak Müslüman Kardeşler

SARAY
Saltanat
Kıtanın ortasında - Kata Tjuta Yolcuları
Teksir
Amerika Projesi

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar
Basa git