A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Sahte Pehlivan

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Atamer | 03 Temmuz 2022 14:16:18

Kudüs ve Beyrut şehirlerinin dünya tarihi içinde kervan yollarında önemli duraklardan olduklarını biliyorsunuzdur. Bilhassa kervan yollarında taşınan mallar arasında zengin varlıklı ailelere satılmak üzere çok çeşit bulunurdu. Malların içinde neler yoktu ki: baharat, ipekli kumaşlar, ince kumaşlar, kaseler ve yükte hafif pahada ağır olan mallar önemli yer teşkil ederdi. Bazen de bu kervan pazarlarında güçlü erkek esirler ile evlerde hizmet tesis eden kadınlar da satılırdı. Satışlarda pazarlık etmek önemli bir işlemdi. Özellikle esirlerin satış ücretleri pazarlığa tabi olurdu. Esirlerin güçlü ve sağlıklı olmaları satış ücretini doğrudan etkilerdi.Satıcılar, esirlerin sağlıklı olduklarını belirleyen ayakları ve dişleri ile güçlü olduklarını göteren vücut yapılarını sergilerdi. Satışta sıkı bir pazarlık edilirdi. Kimi esirler efendileri için fedai olarak satın alınır, canları pahasına sahiplerine hizmette kusur etmezlerdi. Kadın esirler sahipleri için telef edilecek bir eşyadan farksızdı. Esirler efendileri tarafından azad edilmeden  hürriyetlerine asla  kavuşamazlardı. Söz hakkı olmayan esirlerin telef olmalarından kimse sorumlu tutulmazdı.

Türkiye’nin, son  100  senedir Büyük Ortadoğu Planını gerçekleştirmeye çalışan Amerika Birleşik Devletleri’nin satranç tahtasında bir piyondan öte olmadığını düşünmekteyim.  Amerika’nın yaptığı planların ana hatlarında Fransa ve İngiltere’nin çıkarları olduğunu da unutmamak gerekir. Hatırlayın Condoleezza Rice 7 Ağustos 2003 tarihinde ‘The Washington Post’ gazetesinde verdiği bir demecinde ‘Transforming The Middle East’ başlıklı beyanatında, ‘300 milyon nüfuslu Orta Doğu İslam ülkelerinde 22 ülkenin sınırları değişecek’ demedi mi? Türkiye bu listenin içindeydi.

Senaryo gereği İsrail, kimseye sormadan Lübnan’a, Amerika’nın isteği doğrultusunda girmedi mi? Birleşmiş Milletler yetkilileri olayı seyrederken, hayatları pahasına bu işgali sürdüren İsrail, günlerce Beyrut’ta terrör estirmedi mi?

Bundan yetmiş sene evvel Filistin’de oynanan oyunun aynısı yine oynanıyor. Senaryo’yu yazanların (PENTAGON) BEŞKENAR binadaki yüksek rütbeli subaylar olduğunu herkes bilmekte, fakat telaffuz edememekteler. Lübnan’ın İsrail’e karşı vermediği savaşı kimlerin  yönettiği  de son derecede aşikârdı. Kendi ülkesi için ölen bir tane Lübnanlı olmaması da ilginç değil mi? Hatta İran dan gelen ve transit geçen bazı  nakliye uçaklarını aramak için Amerika’nın isteği doğrultusunda Türkiye’ye İNCİRLİK hava üssüne mecburi iniş yaptırılması ve aranması da düşündürücü değil mi?   
 
Bu kadar olumsuzluklar içinde çırpınan ülkemiz bir geçiş dönemi yaşamakta, sorarım: Amerika korumalı KANDİL dağındaki terör yuvaları haince evlatlarımızı şehit ederken, ülkemizin sınırlarını korumak öncelikle kimin görevi olmalıdır? Mecliste ülke adına yapılan yasalar konusunda karara evet diyen veya hayır diyen insanlar kendi nesillerinin geleceğini düşünüyorlar mı?
 
Bir kaç konuyu anımsamakta yarar olduğunu görmekteyim. TEK adam rejimi konusunda ANAYASA değişikliği öncesinde büyük şehirlerde bombalar patlamaktaydı. Yüzlerce vatandaş bu patlamalarda hayatlarını kaybetti. Tıpkı Uğur Mumcu’nun aracının altına, 20 metre mesafede polis kulübesi olmasına rağmen yerleştirilen bomba düzeneği misali, büyük şehirlerde patlamalar olmaktaydı. Meydanlarda ne söylemişti bir parti başkanı: ‘Bu kardeşinizi seçin, bakın göreceksiniz bu anarşi sona erecek.’ Hatta daha ileri giderek ‘Bu kardeşinizi seçin enflasyonla nasıl mücadele ederek aşağıya çekeceğimizi görün,’ diye meydanlardaki saf yurdum insanını ikna etmedi mi?  

Vatandaşları enflasyona ezdirmeyeceğim diyerek iktidara gelen zat, kendisi ezmeye başlamadı mı? Hatta ‘ ONE MİNUTE ‘ efeliği ile yurt içinde puan toplamayı hedeflerken, yurt dışında itibarmızı zedelemedi mi? Yakalanan bir papazın casusluk yaptığı gerekçesi ile hapise göderdi. Karşılığında Fetullah Gülen’in iadesini isterim diye tutturmadı mı? Sonra ne oldu ? Bir gece dosyası ile birlikte kendi elleri ile Rahip Andrew Brunson’u uçağa bindirmedi mi?

Bunu da unutmamak gerek. Aslen Suudi Arabistan’lı  olan Amerikan vatandaşı gazeteci Jamal Kaşıkçı, İstanbul’da, Sabancı kulelerinin hemen arkasında bulunan Suudi Arabistan Konsolosluk binasında Veliaht Prensin adamları hünharca katlederek öldürdüler. Cesedini de ortadan yok ettiler. Kanıtlar ve ses kayıtları bulunan bu cinayet dosyasını isteyen Suudi Arabistan’a, hesabını soracağını dile getiren iktidar Partisi Başkanı ‘Biz aptal mıyız’ diye itirazını yüksek perdeden ifade etti. Ancak kimlerin aptal olduğunu bilenler dosyayı Suudi Arabistan’a istedi. Elleri ile bu dosyayı vermeye Riyad’a gittiler.     

Avrupa’da İsveç ve Finlandiya’nın PKK, PYD gibi terör örgütlerini barındıran, hatta onlara her türlü desteği veren ülkeler olduğunu bütün alem bilmekte. Ortaya çıkıp ‘Ben bu sandalyede oturduğum müddetce bu ülkelere NATO üyeliği vizesi vermeyeceğiz,’ diye yedi düvene ilan etmedi mi? Etti de sonra NATO zirvesinde masaya hangi kartlar kondu, bilmiyoruz. Biz neden geri adım atmak mecburiyetinde kaldık? İşte bunun da Jemal Kaşıkçı dosyasına döndüğünü düşünmekteyim.

Edirne Kırkpınar’da her sene yağlı güreşler yapılır. Bu sene 660.ıncısı yapılacak olan güreşler başlamadan evvel, halkı coşturması için kıspetli, peşrev çeken sahte pehlivanlar doldurur çayırı. Davul ve zurna eşliğinde peşrev çekerek gelirler çayıra, ama bunlar güreş tutmazlar. Bunlara yalancı pehlivan derler. Yaptıkları iş ortalıkta pehlivan gibi dolaşıp halkı coşturmaktır.  

Lafta kalan pehlivanlığın pek muteber bir iş olmadığını düşünürüm. Eğer iktidar olmak için birilerine söz verirsen, diyetini isterler diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İkisi de Hataylı
YUSUF DA GİTTİ...
Bir ülke çocuklarının üstünü açık bırakırsa...
Türkiye çocuk asker kullanan ülkeler listesinde
Truva Kalkanı: Suç örgütlerine yönelik küresel operasyonda 800'den fazla kişi gözaltına alındı

MAKRONİSTAN’IN DÜŞÜŞÜ
OUİ C’EST POSSİBLE
MİLLET-vekilini SEÇMEK
FRANSA : AH (V)AH SEÇİMİ
Pegasus yazılımının kullanımını araştıracak

Konya kart batağında, Hakkari bankaların takibinde
88 bin milyonerin göç etmesi bekleniyor
İngiltere'de 70 şirkette pilot uygulama: Binlerce işçi haftada 4 gün çalışacak
Türkiye kur çıkmazıyla yeniden karşı karşıya
Batılı ülkeler, bazı Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkarıyor

Avrupa’nın ardından ABD’de maymun çiçeği virüsü alarmı
Ötenazi makinesi “Sarco” İsviçre’de yasal oldu
Yananlar
Zorbalık Nedir? Zorba Kimlere Denir?
Kendisini ahşap kutuda Avustralya’dan Britanya’ya postalayan arkadaşlarını arıyor.

Sevdakeş – Şiire Dönüşen Şair
Abidin Dino’yu anmak
HAYDİ KALKIN TİYATROYA GİDİYORUZ.
Goya: Ya Sanat Ya Ölüm (Akıl Uyuyunca)
Artvee isimli arama motoru, müzelerde sergilenen eserleri ücretsiz indirme imkânı sunuyor

Sandık Lekesi
Seni Kaldır Beni Kaldır…
Yenilenmek
Injured
Kaygıda hüzün, hüzünde kaygı.

Avustralya’nın doğası hiç olmadığı kadar tehlike altında
Dünya 2,4 derecelik bir sıcaklık artışına doğru gidiyor
Türkiye iki yıl içinde susuz kalacak.
2020'de küresel ısınmanın bedeli çok ağır oldu
İklim Değişikliği ve Küresel Isınma

Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu
Yapay Et Şirketi Üretime Hazırlanıyor

Gelecek nesiller için dünyanın kara kutusunu yapıyorlar
Avustralyalı matematikçi, dünyanın en eski uygulamalı geometri örneğini ortaya çıkardı.
Avustralya'da, ejderha tasvirlerine çok benzeyen uçan sürüngen keşfedildi.
İklim şartları, insanın beden ve beyin büyüklüğü üzerinde etkili
İlk ve ikinci dozda farklı Covid aşıları olmak 'iyi bir koruma sağlıyor'

Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya
Dünyanın en mutlu ülkeleri belli oldu: Avustralya 12 Türkiye 112 inci sırada
Pandora Belgelerinden çıkan yeni isimler!!!
En çok erişim engeli yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını konu edinen haberlere getirildi.
Türkiye gülmeyi unutmuş!!!

Bir film, bir kitap, bir anı
“FIRIN”DAN ÇIKTIK
UMUMİ VAZİYET: YANGIN VAR!
BİR AKŞAM ÜSTÜYDÜ
Rusya, “uluslararası hukuku” ihlal mi ediyor yoksa inşa mı ediyor?

İNSAN HAYATI
YOKSULLUK İBRESİ
SINAV
DEVLET
Bir Yiğit Gurbete Gitse

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git