A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Emek, Ümit ve Para

Kategori Kategori: Nalına Mıhına | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Metin Atamer | 25 Mart 2024 08:20:42

Her ülkede o ülkenin kaderine dokunmuş insanlar vardır. Ülke insanları zaman geçse de onları unutmaz. Hatta örnek olurlar insanlarımıza kimi zaman. Ülkemizin tarihinde bir Ulubatlı Hasan vardır, İstanbul’un fethinde destan yazmıştır. İstanbul’un surlarında savaş devam ederken Osmanlı Devletinin bayrağını surlara asmış ve orada şehit olmuş. Bursa ilinin Karacabey kazasına bağlı Ulubat veya Uluabadadı ile anılan bir köy ve bir de göl vardır. Hasan bu köyden katılmış İstanbul’un fethine.

Bir başkası Uzun Mehmet’tir, mutlaka hatırlarsınız. Bahriyede askerlik yaparken gördüğü ve tanımladığı siyah kaya parçasının yandığına şahit olmuş. Köyüne geri döndüğünde Zonguldak’ın Ereğli ilçesinin Kestaneci köyünde taş kömürünü teşhis ederek yakması, yörede taş kömürü çıkartılmasını sağlamıştır. Taş kömürü Uzun Mehmet’le anılır.    Birinci Dünya savaşına kerhen de olsa katılan Osmanlı devleti, itilaf devletlerine karşı, Çanakkale boğazında vatan müdafaası yaparken, dillere destan olacak bu savaşın önemli bir çok kahramanı içinde, Mustafa Kemal Paşa’yı ayrı tutarsak, tarihe yüzlerce isim yazıldığını biliyoruz. Seyit Ali Çabuk, Çanakkale Havran ilçesinin Manastır köyündendir. Çanakkale savaşlarında Rumeli Mecidiye tabyasındaki top mermi yükleme sistemi bozulur. Mermiyi sırtladığı gibi topun yanına çıkarır. Mermiyi sürerler topun ağzına, mesafeyi ayarlayıp ateşlerler. Savaşın en kritik gemisi OCEAN, tek atışla vurulup, kısa zamanda denizin dibini görür. Seyit Ali Onbaşı kahraman olur. Hakkı da var, ne de olsa 215 Okka bir mermiyi sırtına alan bir efsane pehlivan.

Türk güreş tarihine girmiş bir başka pehlivan vardır. Peş peşe Olimpiyat ve Dünya şampiyonluğu kazanan bir efendi güreşçi idi YAŞAR DOĞU. Herkes ona saygı duyardı. Samsun’un Kavak ilçesinin Karlı köyünden 1948 yılında Olimpiyatlarda 7 müsabaka yapıp hepsini kazanarak Dünya Şampiyonu olmuş değerli bir sporcu idi. Milli Sporcu olarak mindere çıktığı 47 müsabakanın 46 sını kazanan çok başarılı bir sporcumuzdu.

Başka ülkelerde de, o ülkeye mal olmuş isimler vardır. Fransa’ya mal olmuş bir azize Jeanne d’Arc, İngilizlere karşı amansız bir mücadelenin sembolü olmuştur. Daha sonra erkek giysisi giydiğinden yola çıkılarak ve başka sebeplerle yakılarak öldürüldüğünde yaşı 19 du. Bu olay, halk arasında, Jeanne d’Arc’ın Fransa’da bir anda halkın gözünde kahraman olmaya yetmişti.     

Amerika tarihinde sahne sanatçılarından Bob Hope 1903 senesinde doğmuş, hem sahne hem de sinema sahnelerinde unutulmaz eserlerde rol almıştır . Soyadı  “ümit” anlamına gelen  Bob Hope  oynadığı her eserde yıldızı parlayan, aranan bir oyuncu olmuştur. Hatta bu sanatçının, Los Angles’de  ünlüler caddesinde, kaldırıma yerleştirilen yıldız şeklinde  pirinçten yapılma ismi de  mevcuttur.  

Amerika’da 1932 senesinde Arkansas’da dünyaya gelen Johnny Cash, Amerika’nın unutulmaz halk türküleri ile anılan bir sanatçısıdır. Soyadı  “nakit para” anlamına gelen Cash,  Amerikan toplumu tarafından, topluma mal edilmiş bir başka sanatçı idi. Geçenlerde Amerika’da her sene yapılan halk türküleri yarışmasında da Johnny Cash tekrar saygı ile anıldı.     

Amerika tarihinde HOPE ve CASH’ten sonra dünyaya ün salmış, akıllı telefona imza koyan son asrın siması, Steve JOBS gelmektedir. Ürettikleri sadece telefon olmadı, yan ürünlerle dünya ticaretinde söz sahibi oldular.  5 ekim 2011’de ölmeden önce Manhattan da, çok önemli bir enstitüde  yaptığı bir konuşmada JOBS, günümüzde yaşanacak mali krizlerin, topluma istenmeyen önemli olumsuzluklar  getireceğini o tarihte ifade etmişti.

Bir başka deyişle, kurumların idarecilerinin bilerek yaptıkları yanlışlıklardan doğan krizin faturasını, halk ödeyecektir, demiştir Steve JOBS.

Zaten Amerika’da hafif zelzele olursa, ülkemizin yıkıcı bir depremle sallanacağından hiç şüphem yoktur.

Ülkemizde ise sokaktaki halk,  yaşama sıkıntısı çektiklerini, yaşama güçlerinin gittikçe azaldığını, güçleri yettikçe haykırmakta. Gücü yerinde olan ve istikbal arayanlar ise yurtdışına giderek kendilerine yeni bir hayat kurmaktalar. Ülkemizden beyin göçünün ciddi boyutta olduğunu bilhassa sağlık sektöründe görmekteyiz. Koca koca hastaneler var ülkemde içinde doktorları olmayan.  Fakir halka verilen öğüt ise, biraz daha sabır etmeleri yönünde. 22 sene sabırdan başka bir şey istenmedi, halk sabır etmeye devam etsin. Meclis kürsüsünde, yaşanmakta olan geçim sıkıntısını hafife alan ülkemizin Maliye Bakanının arkasında, Sarayın geçici bekçisi durmakta. Onun söylediklerine inanmak için gayret bile sarf etmiyorum. Toplum yaşamında olmazsa olmaz olan temel besin maddelerine, elektrik, su, akaryakıt ve doğalgaza yapılan fahiş zamlar, memur ve işçi maaşlarına yapılmayan  zamlarla hayat, çekilmez olmakta.  

Bir iktidar komedisi yaşamaktayız. Bir kesim sakallı yaratıklar, mevcut belediyelerden iş alıp, cep doldururken, belediyelerin, 5 li çete diye adlandırılan namlı müteahhit firmaların borçları  hazinenin sırtına binmekte. Kimi zaman vergi borçları da silinmekte, ancak tabiidir ki bu silinen vergi, halkın sırtına bindirilmekte. İşte bu rant için verilen seçim mücadelesini izlerken hicap duymaktayım.

Yerel yönetim adaylarını destekleyen 5 tepeli Cumhur, bu mücadelede sahaya inip ekrandan bir kelime kullandı, hiç yakıştıramadım. ZÜBÜK.  Şimdi ise başka bir cümle kullanmakta ‘Kimler Kimlerle Beraber’. Elimde bir resim var, tarihe bir damga vuran. İçinde birkaç kişi var. Bank Asya isimli Bankanın açılışı. Fetullah Gülen’in de içinde olduğu bir resim. Resim karesinde kimler yok ki?

‘ Kimler Kimlerle Beraber.’ Hatırlayın Tansu Çiller ortada kurdela kesmek için, sağında Abdullah Gül, solunda Recep Erdoğan, Hemen Gül’ün yanında Fetullah Gülen. Adam adama demez mi : ‘Bir zamanlar kimler kimlerle el ele, banka açılışlarında boy gösterdiler, şimdi ahkam kesmekte.’

Ülkem için canını feda etmiş bunca şehitlerimizi anarken18 Martta, bu gün ülkemin refahını düşünen olmadığına adım gibi inanmaktayım, lanet olsun gelen de cebini, giden de cebini düşünmekte diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına .

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 1 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Dünyanın gözü kulağı Ortadoğuda: İran-İsrail gerilimi tırmanıyor.
İsrail, Gazze'de yardım konvoyunu hedef aldı: Biri Avustralyalı 7 kişi öldürüldü
DEVLET-ULUSTAN FEDERASYONA, ekitap
Dünyada altın madenciliği nasıl yapılıyor, kazalar ne kadar yaygın?
Afganistan: Aktivistlerden kadınlar için online dergi

AFP'den SADAT iddiası: Nijer'e bin paralı asker gönderildi.
Yeni Kaledonya'da neler oluyor?
Rusya: İngiltere'ye ait hedefleri vurabiliriz
AB, Türkiye'ye verdiği mülteci fonunun nasıl harcandığını öğrenemiyor.
Avustralya Dışişleri Bakanı Wong: Filistin'i tanımaya hazırız.

Tayland esrarı yeniden yasaklıyor.
İstanbul kirada Avrupa’nın lideri
Türkiye AB’nin 6 milyar Euro mülteci yardımını nasıl harcadı, AB Sayıştayı’nın eleştirileri neler?
Yoksulluk sınırı bir yılda 24 bin TL arttı.
Türkiye son 20 yılda faize 563 milyar dolar ödedi

Fahri Kiamil
İki annenin başlattığı akıllı telefon karşıtı hareket çığ gibi büyüdü
Afganistan'da onlarca arkeolojik alan buldozerle yıkılarak yağmaya açıldı.
Franz Kolschitzky: Viyana Kuşatması'ndan Kalan Kahveleri Değerlendiren Girişimci
Kış güneşi arayan Britanyalıların adresi Türkiye

"İNEK BAYRAMI" ekitap
Dünya tarihini şekillendiren 6 içecek türü
Taş Kağıt Makas Oyunu (Jan Ken Pon)
"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL

KİBİRLİ GÜÇ ZEHİR - ERDEMLİ BİLİM PANZEHİR
KARARLILIK - KİŞİSEL ALTYAPI
TARİHSEL KİŞİLİK
TARİHSEL İNSAN
SÜREÇ VE TARİHSEL ÖZNE

'Yeşil İslam' Endonezya'yı iklim çöküşünden kurtarabilir mi?
İsviçreli kadınlar AİHM'de görülen iklim değişikliği davasında zafer kazandı.
Yorgun dünya artık yavaş dönüyor
Avustralya’daki dev yosun ormanlarını yapay zekâ koruyor
2023'te sıcaklık rekoru kırıldı

Apple otomobili ABD'de üretime bir adım daha yaklaştı.
Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?

Bilim insanı Matthieu Juncker ekosistemi gözlemlemek için ıssız adada 8 ay tek başına kalacak.
Beynine çip takılan kişinin düşünceleri 25 dakika boyunca okundu.
14 Mart Pi Günü, Günün Kutlu Olsun Pi !
Tüm canlılar için en ideal sıcak
Avustralya’da 350 kişinin konuştuğu yeni bir dil gelişti

İstanbulluların %44'ü kıt kanaat geçiniyor
Türkiye artık yabancılar içinde ucuz değil…
2023'te 282 milyon insan açlık yaşadı.
Servet dağılımı adaletsizliği: Türkiye'de %1’lik kesim servetin %40’ını alıyor
BM Raporu: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında soykırım suçu iddiası

GEÇİTKALE'DEN GELİYORDU...
GENÇ BİR YAZARA BİRKAÇ TAVSİYE
DEĞİŞİYOR, YOKSULLAŞIYOR
“KİRAZ ZAMANI” SERÇELER, KİRAZ AĞACIMIZ, RAZZİA
Enflasyon Rehberi

DEVLETİN CİDDİYETİ
UCUZ ET
Hesap
---İST
SANDIK

İskandinav Göçleri ve Vikinglerin Avrupa Üzerindeki Etkisi
Hümanizm Nedir?
Osmanlı’da kahve kültürü, Osmanlı’da kahve isimleri..
Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git