A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Sri Lanka'da gerçekleştirilen Paskalya Bayramı saldırılarından korkunç ayrıntılar

Kategori Kategori: Dünya | Yorumlar 0 Yorum | 25 Nisan 2019 07:09:42

Hristiyanlar tarafından kutlanan Paskalya Günü’nde, Sri Lanka’da üç ayrı kilise ve dört ayrı küks otelde gerçekleştirilen saldırıların ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Sri Lanka savunma bakanlığının açıklamasına göre, tamamı Sri Lankalı olan saldrıganlar, ya varsıl ya da orta direk ailelerden geliyor, çoğu hukuk okumuş. Saldırganların IŞİD ile bağları, yetkililer tarafından henüz tam olarak onaylanmasa da uluslarası bağlantıları olduğu kesinleşti.Saldırılar

21 Nisan 2019 tarihinde Sri Lanka’da Paskalya ayini sırasında, Negombo, Batticaloa ve Colombo’da üç ayrı kiliseye, eş zamanlı olarak Shangi-La, Cinnamon Grand, Kinsbury ve Tropical İnn adlı otellere yedi intihar bombacısı tarfından saldırıldı.

Parlementodaki ilk araştırmalarda, Sri Lanka Savunma Bakanı, saldırıların Christchurch’deki saldırılara misilleme olarak yapıldığının anlaşıldığını söyledi. Ancak, uzmanlar bu boyutta ve eş zamanlı yapılan saldırıların Christchurch katliamından çok önce planlanmış olması gerektiğini düşünüyor.Saldırganlar

Saldırganların başındakilerden birinin Sri Lanka’nın varlıklı baharat tüccarlarından Muhammed İbrahim’in oğlu olduğuna, ve kardeşi tarafından beyninin yıkandığına inanılıyor

33 yaşındaki, bakır fabrikası sahibi İnşaf İbrahim, lüks bir otel olan Cinnamon Grand’ın restoranında, sabah en yoğun kahvaltı anında kendini patlattı. İnşaf’ın kardeşi, İlham İbrahim de Shangi-La adlı baika bir otelde kendini patlattı.  İlham’ın evine polis baskınında ise İlham’ın hamile karısı üstündeki bombalı yeleği patlatarak kendisi ile birlikte üç çocuğunu ve üç de polisi öldürdü.

İlham İbrahim’in aşırı görüşleri daha önce açıkca ifade ettiği, Ulusal Tevhid Cemaat örgütünün üyesi olduğu, aileye yakın kaynaklarca belirtildi. Ancak kardeşi, girişimci iş adamı İnşaf’ın görüşlerinde daha ılımlı olduğu, çalışanlarına cömert yardımları ile bilindiği de belirtildi. İnşaf, varlıklı mücevher üreticisi bir ailenin kızıyla evliydi ve hiçbir ekonomik sıkıntısı yoktu.

Bu iki kardeşin adları Sri Lanka basınında yer almakla birlikte, polisden henüz resmi olarak verilen bir ad yok. Ancak, polis kardeşlerin babası Mohamed İbrahim’i sorgulamak üzere tutuklamış durumda.  İbrahim varlıklı bir baharat tüccarı ve saldırılardan önce, altı oğlu ve üç kızı vardı. Komşuların belirttiğine göre, İbrahim yardımseverliği ile tanınan ve sevilen bir müslüman.
‘Şok içindeyiz. Asla bu tür insanlar olabileceklerini düşünmedik.’ Diye belirtiyor İbrahim ailesine yakın oturan bir mühendis.

Diğer bir intihar bombacısının, daha önce İngiltere ve Avustralya’da okumuş olan Abdül Latif Cemil Muhammed olduğu belirtiildi.Bu arada, Sri Lanka hükümeti, Zahran Haşhim adlı, Ulusal Tevhid Cemattının başı olduğuna inandıkları, bir imamı da dolaylı olarak sorumlu tutuyor. Bu örgütün 359 kişinin öldürüldüğü saldıran sonra yayınladığı bir video, ağırlıklı olarak Haşim’i gösteriyor. Videoda gösterilen sekiz kişiden yalnızca Haşim’in yüzü açık. Haşim’in kışkırtıcı vaazlar verdiği videoları youtube ve facebook gibi sosyal medya kanallarında binlerce izleyici çekmiş durumda.

Sri Lanka İslam Konseyi’nin başkan yardımcısı  Hilmi Ahmed,  üç yıl önce yerel yetkililere gidip Haşimi ile ilgili endişelerini belirttiğini, genellikle yalnızlığı seçen Haşim’in, kuran kursları kılıfında çok sayıda genci aşırı islamcılığa yönelttiğini söyledi. Ayrıca geçtiğimiz Ocak ayında, ülkenin müslüman önde gelenlerinin uyarılarına karşın hiçbir önlemin alınmamış olması istihbarat kuruluşunun yetersiz kaldığını gösteriyor. Sri Lanka başkanı, savunma bakanı ile polis şefinin istifasını istemiş durumda. Bu arada savunma bakan yardımcısı yetkililerin yıllardır IŞİD’in bağlantılarını araştırdığını ama bir yanda da savaştan geri dönen IŞİD üyeleri ile ailelerine göz yumduklarını belirtti. Gerçek şu ki, hiçkimse bu boyutta bir saldırı beklemiyordu.

Sri Lankalı yetkililer IŞİD’in bu saldırıda ne kadar payı olduğunu araştırıyorlar. Haşim’in uluslarası bağlantıları olduğu biliniyor.  Bütün videoları Hindistan’dan yüklenen Haşim’in, Güney Hindistan açıklarında tekne ile kaçakçılık yapanları kullandığı biliniyor. Haşim’in ölü mü diri mi olduğu henüz belli değil.  

Polis bombacıların DNA analizlerini yapmakta.  Bombacıların önemli bir kısmı yakalanamamış durumda. Şu anda en büyük endişe ise Haşim’i. Eğer yaşıyorsa izini bulmak çok önemli. Bu arada Sri Lanka’nın yüzde 10 olan müslüman nüfusu artık diken üstünde. Özellikle Pakistan’da kaçarak gelen müslüman mülteciler, karşılık verilmesinden korktukları içim, patlamanın yaşandığı kiliselerden birinin yer aldığı Negombo yakınındaki yerleşim birimini otobüslere binerek terkediyor. Bölgede yaşayan müslüman toplumundan bir kadın, evsahiplerinin kendilerini, nereye isterseniz oraya gidin diye evden attıklarını söyledi.Yaşamını yitirineler

Saldırılarda yaşamını yitiren 359 ve yaralanan 500’ün üzerindeki kişi arasında, Sri Lankalıların yanısıra  çok sayıda yabancı bulunuyor. Öldürülenlerin 45i çocuktu ve çok sayıda Sri Lankalı aile küçük çocukları ile birlikte yok oldu.


Öldürülen yabancılar arasında, Avustralyalı bir kadın ve 10 yaşındaki kızı, yine Avustralya Perth’den kahraman bir itfaiye ve kurtarma ekibi çalışanı ve uzman doktor bir hanım, Danimarkalı bir ailenin üç çocuğu, iki genç Türk mühendis, Bangladeşli bir politikacının torunu, İngiltere’den bir anne ve iki çocuğu, Amerikalı bir baba ve oğlu, Japonya, İspanya, Hollanda, Saudi Arabistan, Hindistan ve Portekiz vatandaşları da yer alıyor.


Kaynak
SBS News
https://www.sbs.com.au/news/blood-brothers-the-wealthy-family-accused-of-orchestrating-deadly-sri-lanka-attacks

ABC  News
https://www.abc.net.au/news/2019-04-25/pregnant-wife-of-sri-lanka-bomber-detonates-suicide-vest/11045306

New York Times
:https://nyti.ms/2Vkm6lz

Info Lanka News Room
http://www.infolanka.com/news/


Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İNSAN; Kıyısı olmayan derya - Evrenin merkezi nerede?
İhtimaller Hesabı
Çocuklarınız arabada güvende mi?
Ulusal Giz
Erdoğan demokrasiyi kaldırıyor

Avrupa Birliği maskaralığı!!!
Avrupa'da yaşayan Müslümanlar kendilerini siyasetten dışlanmış hissediyor
An ve zamanda Avrupa Birliği
Üçüncü Dünya Savaşı’na hazırlık
Papa Fransis inançsız mı?

İşsizlik rakamları açıklandı. %3.4 artış!
Borçistan'da sosyal patlamalar kaçınılmaz görünüyor!
En iyi 10 kripto para birimi
Yabancı yatırımcının yeni endişesi: Erken seçim
Sri Lanka'da gerçekleştirilen Paskalya Bayramı saldırılarından korkunç ayrıntılar

Yavaş seyahat nedir, nasıl yapılır?
Parkinson hastaları için umut
Pasaportun yolculuğu
“Dünyanın sonuna” gidiyorlar!!!
Narsisizm nedir ve görülme sıklığı neden artıyor?

‘Anlatamıyorum’u dünyanın en çok okunan ikinci şiiri
Zamannın ruhuna aykırı bir sergi
Kendini unutup insanı bulmak
Kafka hayranlarına sevindirici bir haber
Parayı giyinmek ya da sanatı yaşamak

İnsan, Kıyısı olmayan derya - Kuşkularımı gider
Tarihsel olan nesnel olmaya kapalı mı?
Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte

Türkiye, Avrupa'nın ve ABD'nin çöplüğü oldu
Çin’in plastik atıklarının yeni adresi Türkiye
Varlığımız varlığına armağan mı ceza mı?
‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı

Uzay yolcusu kalmasın
Yemek sanatından dövüş sanatından dem vuranlara gelsin. İşte size bilim sanatı.
Anı yakalamak
Yapay Zeka psikiyatrik tedavilerde kullanılacak
Wing drone ile kargo servis izni aldı.

Japonlar uzak bir göktaşından örnekler topladı
Rengarenk bir Ay
İyi ki doğdun Proton!
Kibir Hastalığı
Yeni diller ortaya çıkıyor

Dünya nüfusunun %11'i aç!
Avustralya 15’nci Türkiye 66’ıncı sırada…
Dünyanın en yaşanılabilir şehri : İstanbul 130 Sydney 11. sırada
Kadınların hak eşitliği oranı Avusturalya'da %96.8 Türkiye'de %79.38
Hukukun Üstünlüğü Endeksi: Türkiye 126 ülke arasında 109'uncu sırada

Müslüman Kardeşler’in ilk yenilgisi
Doğan Özgüden : özgürlük örneği, hakiki vicdanımız
Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi olarak Müslüman Kardeşler
Pentagon’un yedek gücü olarak Müslüman Kardeşler
MI6 ve CIA’nın destek gücü olarak Müslüman Kardeşler

Kıtanın ortasında - Kata Tjuta Yolcuları
Teksir
Amerika Projesi
Sinemalı günler
Nerde Yanlış Yaptım

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git