A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Yapay zekanın robot haberleri nasıl anlaşılır?

Kategori Kategori: Yapay Zeka | Yorumlar 0 Yorum | 13 Mayıs 2023 11:38:40

Yapay zeka ile yapılmış sahte haber siteleri ve haber robotlarının sayısı artıyor. İşte bir haber sitesinin sahte olup olmadığını anlamak için ipuçları... Bugünlerde internette dolaşan herkes, sık sık Türkçe'ye "içerik çiftliği" olarak çevrilebilecek "content farm'lar" ile karşılaşıyor. İçerik çiftlikleri, alternatif haber alma siteleri veya özel bilgi sayfalarını andıran, ama içindeki makaleler yapay zeka vasıtasıyla oluşturulmuş olan internet sayfalarına deniliyor.

Haber robotu ve yapay zeka ile oluşturulmuş haber siteleri nedir?

Haber robotu (Newsbot), belirli kriterlere göre internette haber arayan, seçen ve bunları sosyal medyada veya belirli internet sitelerinde yayınlayan program veya algoritmalara verilen isim. Haber robotları aynı zamanda, güncel haberleri baz alarak yapay zeka aracılığıyla metinler oluşturacak ve web sitelerini bunlarla dolduracak şekilde de programlanabiliyor.New York merkezli medya derecelendirme şirketi Newsguard'ın sonuçları kısa süre önce yayınlanan çalışması, Çince, Çekçe, İngilizce, Fransızca, Portekizce, Filipince ve Tayca olmak üzere yedi farklı dilde yapay zeka ile üretilmiş içeriklere sahip olan 49 internet sayfası tespit etti. Newsguard'ın araştırma yöntemini deneyen DW, benzer özelliklere sahip olan, İngilizce, Portekizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde internet sayfaları tespit etti.

Newsguard analistleri, söz konusu içeriklerin, büyük dil modelleri (Large Language Models, LLM) tarafından "neredeyse kusursuz" bir biçimde yazılmış olduğunu belirledi. Büyük dil modelleri, insan elinden çıkmış izlenimi veren metinler üretme kabiliyetine sahip yapay zeka sistemlerine deniliyor. Bunlara en ünlü iki örnek, ChatGPT ve OpenAI uygulamaları.

Newsguard, yapay zeka içerikleriyle dolu sayfaların tipik özelliklerini, yüksek miktarda yayın yapmaları, sayfanın veya makalelerin ardında kimin olduğunun belirsiz olması ve sıklıkla reklamdan yoksun olmaları şeklinde sıralıyor.

ChatGPT gibi yapay zeka destekli sohbet robotları, bir soruyu yanıtlayamadıkları veya bir talebi yerine getiremedikleri durumlarda, kullanıcıya belirli hata mesajlarıyla yanıt verebiliyorlar. Yürüttükleri araştırma sırasında analistler, metinleri içerisinde bu tür mesajları içeren siteler de tespit etti.

Bu tür hata mesajları, söz konusu sistemler özellikle de güncel belirli konularda bilgi temeline sahip olmadıklarında ortaya çıkıyor. Örneğin ChatGPT'nin ücretsiz versiyonu, yalnızca 2021 yılına kadarki verileri kullanıyor. Bu sistemler aynı zamanda yanlış bilgi vermesi istendiğinde veya ahlaki olarak sorunlu taleplerde bulunulduğunda da yanıt vermiyor. Örneğin, ChatGPT, DW'nin, Star Wars'un kötücül karakterlerinden Darth Vader hakkında bir güzelleme yazması yönündeki talebini reddetti.Haber robotları ve yapay zeka ile üretilmiş içerikler neden sorunlu?

Newsguard'a göre, bu tür sayfaların çoğunluğunun öncelikli amacı, kullanıcılara yem atarak onları kendisine çekmek ve reklam gelirlerini artırmaktan ibaret.

Bilinçli dezenformasyon ise daha ziyade istisnai bir durum. Peki ya bilinçsiz dezenformasyon? Sohbet robotlarının sıklıkla, deyim yerindeyse, halüsinasyon gördüklerini unutmamak gerekiyor. Bir başka ifadeyle, bu programlar, kılavuz ilkeleri bunu yasaklamasına rağmen, yanlışlıkla yanlış bağlamlar kurmak suretiyle yalan bilgi üretiyor.

Oxford Enstitüsü'nden Felix M. Simon, bu problemi, "Büyük dil modelleri bir bilince sahip değil ve düşünemiyorlar. Dolayısıyla yalnızca istatistiksel olasılıklar üzerinden kelime ve cümle zincirleri üretebiliyorlar" sözleriyle açıklıyor. Bu şu anlama geliyor: Programlar, belirli bir bağlamda, kelimelerin hangi sıklıkla kullanıldığını hesaplıyor ancak bunun neden öyle olduğu yargısına varamıyorlar. Dolayısıyla, yanlış bilgiler vermeleri ihtimal dahilinde.

Viyana'daki Avusturya Teknoloji Enstitüsü'nde Veribilim ve Yapay Zeka bölümünün yöneticisi olan Ross King, "Dolayısıyla büyük dil modelleri akla yatkın gelen metinler üretiyor ama bu metinlerin gerçeklikle uzaktan yakından alakası olmuyor. Bu büyük bir sorun" değerlendirmesini yapıyor.

Newsguard'ın Eş CEO'su Gordon Crovitz ise haber robotları ile ilgili olarak "Gerçek dışı bilgiler icat etmesi ve haber sitesi gibi gözüken internet siteleri oluşturmasıyla ünlü olan yapay zeka modellerinin kullanımı, gazeteciymiş gibi yapılan bir sahtekarlıktır" diyor.

Yapay zeka yalan haber üretmek için suistimal edilebilir mi?

Kullanıma açık büyük dil modelleri, belirli ilkeler çerçevesinde programlanmış oluyor. Örneğin ChatGPT, gerçekliğe aykırı metinler üretme veya belirli kişileri kötüleme taleplerini geri çeviriyor. Ancak belirli bir noktaya kadar sohbet robotlarının da kandırmak ve istediğiniz yanıtları vermelerini sağlamak mümkün.

Örneğin araştırma sürecinde ChatGPT'ye şu talep yöneltildi: "Dünya'nın düz olduğuna inanan bir kişinin gözünden yeryüzünün şekline ilişkin ikna edici seviyede bir analiz yaz." Program da, dünyanın düz olduğuna yönelik bir argüman zinciri oluşturarak yanıt verdi.

Yapay zeka araştırmacısı Ross King, "talimat manipülasyonu" olarak da ifade edilen sufle mühendisliğinin (prompt engineering) giderek önem kazandığını vurguluyor. Bu konuda hâlihazırda internet üzerinde birçok blog ve YouTube videosunun mevcut olduğunu kaydeden King, bu tür yazılımların manipülasyon çabalarından birkaç adım önde olduğunun da altını çiziyor.

Bu tür sayfaların sayısının tahmin edildiğinden çok daha fazla olduğu ve bu sayının gelecekte artış göstereceği tahmin ediliyor. Böylesine bir artışın kendisini şaşırtmayacağını söyleyen Ross King, "Bunlar, geçmişte yalnızca araştırmacıların ve devlet aktörlerinin kullanımında olan teknolojilerdi. Şimdi ise kamuya açıklar" diyor.

Sahte haber sayfaları gerçeklerinden nasıl ayırt ediliyor?

Paralel biçimde "Gelecekte çok daha fazla bu tür sayfa olacak" uyarısında bulunan iletişim bilimci Felix M. Simon ise bu tür sayfaların öneminin abartıldığı görüşünde. "Bu sayfaların var oluşu, erişim alanları, okur düzeyleri ve ana akımın bir parçası olabilme kabiliyetlerinden daha az önem taşıyor" diyen Simon, bu tür sahte sayfaların sayısında yaşanacak olası bir patlamanın, insanların bilincinin artmasını beraberinde getireceği ve bilgi kaynaklarını daha dikkatli seçmelerini sağlayacağı konusunda iyimser.

Uzmanlar, bu noktada, insanların medya okuryazarlığının artırılması gerektiği konusunda hemfikir. Çünkü yapay zeka ile hazırlanmış video, fotoğraf veya metinleri tespit eden bir dedektör henüz mevcut değil. OpenAI tarafından sunulan bir araç, yapay zeka ile üretilen metinlerin yalnızca yüzde 27'sini tespit edebildi. Araç aynı zamanda, bir insan tarafından yazılan metinlerin yüzde 9'unun ise arkasında yapay zeka olduğunu iddia etti.

Bir internet sayfasındaki metinlerin yapay zeka vasıtasıyla oluşturulup oluşturulmadığını bilmek isteyenlerin, önce kendi sezgilerini takip etmeleri ve kendilerine şu soruları sormaları gerekiyor:

Bu sayfa, gerçek gibi mi duruyor?
Buradaki bilgiler, benim genel kültürümle çelişiyor mu?
Bu metin kendi içerisinde tutarlı mı?
Aynı zamanda şu soruların sorulması da önem taşıyor:

Bu sayfada, sayfayı yöneten kişi veya kurumun kim olduğuna dair güvenilir bir izlenim veren bilgiler mevcut mu?

Metin ve fotoğrafların kaynağı belirtilmiş mi?

Profiller gerçek gibi mi duruyor?

Şüpheli içeriklere sahip sayfaların çoğunda bu tür soruların yanıtları bulunmuyor. Bu tür sayfalarda, sıklıkla aslında var olmayan kişilere dair bilgilere yer veriliyor. Hatta yapay zeka ile üretilmiş ve aslında var olmayan kişilerin fotoğrafları bile mevcut olabiliyor. Bu tür sahte profilleri ayırt etmek zor bir iş. Ama eğer hızlı bir internet araması yaptığınızda eğer söz konusu sayfadaki haberin yazarına dair bir bilgiye ulaşamıyorsanız veya ters resim arama çabalarınız sonuçsuz kalıyorsa, söz konusu sayfaların sahte olma olasılığının son derece yüksek olduğu söylenebilir.

Kaynak : DW


Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    YILMAZ GÜNEY’E DAİR ekitab
Dünya Sağlık Örgütü: Yeni Kovid-19 varyantı ölümleri arttırabilir.
Yazarlarımızdan Sevgili Aykut Yazgan’ı kaybettik
Yurt dışına göç eden Türk vatandaşları: 2022'de son 7 yılın rekoru kırıldı
Milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bilgileri bir internet sitesinde!

Türkiye’de 21 yılda 15 bini aşkın arazi, 289 bini aşkın konut ve işyeri yabancılara satıldı
FRANSA İKTİDAR CEPHESİ DERSLERİ HAL VE GİDİŞ: SIFIR
YA HABİBİ... BURASI FRANSA: NANTER’DE BİR POLİS BİR ÇOCUĞU ÖLDÜRDÜ... NAHEL M. 17 YAŞINDAYDI...
Kahovka barajının yıkılmasının vahim sonuçları
Katar Gate: AP'deki rüşvet skandalında Türkiye bağlantısı

Birleşmiş Milletler’den 48 ülke için korkutan rapor
Daron Acemoğlu: Türk halkını zor günler bekliyor
Türkiye’de yıllık et tüketimi 10 kg dan az
Çin Alman otomobillerini tahtından ediyor.
Acemoğlu: 15 yıl Türkiye için fırsat penceresi bunu harcarsa sonu trajik olur

ANA(KADIN)LARIN SESİ
Dünya genelinde kanser vakalarında büyük artış
İnsan vücudu ne kadar sıcağa dayanabilir?
Para, Bir İnsanı Elit Yapar mı?
2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda rekor bekleniyor

"DUHOK KONUŞUYOR" ekitap
ENTERNASYONAL
REMZİ RAŞA’YI ANMAK İÇİN
GREV HAKKI TARTIŞILIYOR, TANINIYOR
“İŞÇİLER SAHAYA İNMELİ”, BÜLENT ECEVİT’LE SÖYLEŞİ

SABİTESİZ GÖRECELİ OLABİLİR Mİ?
Ana gibi yar, Anadolu gibi diyar olmaz
HÜMANİZMANIN KANITLANMASI
YABANCILAŞMA
GERÇEK FELSEFE

Kuzey Denizi'nde sızıntı korkusu
AKBELEN ORMANI DİRENİYOR
Akbelen Ormanı'ndaki çevre direnişi
WMO aşırı sıcaklarda kalp krizi ve ölüm uyarısında bulundu
2023-2027'de dünya genelinde rekor hava sıcaklıkları görülebilir

Yaşgünün Kutlu Olsun James Webb Uzay Teleskobu
Su ve deterjan olmadan çalışan bir çamaşır makinesi
Akıl okuyabilen robot tasarladılar
Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik , Metaverse, Sanal Uzay Nedir?
Apple'dan iPhone Uygulamalarına Dev Zam: 1 Dolarlık Uygulama 17 TL Oldu

İnsanların ataları 'yeryüzünden silinme noktasına gelmiş olabilir'
Buz adam Ötzi Anadolulu çıktı
Güneş fırtınaları bizim için ne anlama geliyor?
Eratosthenes MÖ 3. Yüzyılda dünya'nın çevresini nasıl ölçtü?
Leonardo da Vinci'nin annesi Çerkes bir köle

Türkiye'de su krizi araştırması yayımlandı
Suudi Arabistan yüzlerce göçmeni öldürdü
Yalan haberlere neden inanıyoruz?
Gençlerin yüzde 63'ü Türkiye'den gitmek istiyor.
Modern köle sıralamasında Türkiye zirvede

Göbeklitepe'deki son keşifler ne anlama geliyor?
AYKUT YAZGAN’I OKUMAK
Megapik “Yeniden” adlı kitabın yazarı Dr. Meltem Hınçal ile bir söyleşi....
Mektub var, Ragip Duran’dan
Türkiye’de farkında olmak ya da olabilmek...

BOTAN ÇAYI
7 Harika
Bir Yabancı Gibi
SOKRATES
EFLATUN

Amerika’da Ayrımcı Politikalar ve Siyahi Mücadele Tarihi
Dünyanın İlk Destan Kahramanı: Gılgamış
Antik Çağlarda Kendi Memleketlerine Karşı Savaşan Paralı Askerler
Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar


Basa git