A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Binalarımız kışa hazır mı?

Kategori Kategori: Söyleşi | Yorumlar 2 Yorum | Yazar Yazan: Akasya Kansu | 16 Ocak 2012 05:32:22

Son bir aydır yurdun dört bir yanı soğukla boğuşuyor. Her ne kadar Türkiye'nin üç yanı denizlerle çevrili olsa da karasal iklim İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya hakim. Sıcaklık farklılığı nedeniyle ısı yalıtımı büyük sorun. Bu nedenle geçen dönem ısı yalıtımının sağlanması amacıyla yeni bir yasal düzenleme getirildi. Sonbahar aylarında Ankara'da düzenlemenin hayata geçirilmesi ve yasada öngörülen cezalara yakalanmak istemeyen birçok apartman ve bina sakini evlerini yasal çerçeveye göre düzenlemeye başladı.

Yazın sonundan karın yağmasına kadar günlerimiz inşaat seslerini dinlemekle geçti. Ayorum olarak bilmeyenler ya da duymayanlar için yasal düzenlemeyi ve yaptırımlarını Avukat Deniz Aksoy’la konuştuk.
 
- Ocak ayının başlarına kadar Ankara ‘da çoğu apartmanda inşaat vardı. Bunun nedeni nedir? Hangi yasal düzenleme nedeniyle bu uygulama yapılıyor?
 
Bugünlerde çoğu apartmanda inşaat olmasının nedeni binaların dış kaplaması ve yalıtımı ile ilgili getirilen yeni yasal düzenlemedir. Bu düzenleme 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'na dayanılarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca çıkarılarak 5 Aralık 2009'da yürürlüğe giren "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği"dir. Bu Yönetmeliğin amacı, "binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir."
 
-Bu düzenleme ile bina sahipleri için ne gibi yenilikler getirilmekte?
 
Yönetmelik, mevcut ve yeni yapılacak binaları kapsamaktadır. Yapı ruhsatına esas toplam kullanım alanı iki bin (2000) metrekareden büyük, yeni yapılacak binalarda merkezi ısıtma sisteminin zorunlu hale getiren yönetmelik, iki yüz elli (250) metrekareden büyük yapılarda ise ısıtma sisteminin yoğuşmalı olacağını düzenliyor.
 
Katı yakıtlı kazanlardan on beş yılını, sıvı ve gaz yakıtlı kazanlardan yirmi yılını dolduran kazanlar değiştirilecektir. Yüz (100) metrekareden küçük bireysel yapılar dışında kalan yapıların tamamı için de yalıtım zorunlu hale gelirken, bin (1000) metrekarenin üzerindeki binalarda “Enerji Kimlik Belgesi (EKB)” alınmasını zorunlu kılınıyor. Enerji kimlik belgesi, yönetmeliğe göre “asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge”yi ifade ediyor. EKB’nin binanın tamamı için hazırlanması şarttır; ancak istenirse kat mülkiyetine haiz her bir bağımsız bölüm veya farklı kullanım alanları için ayrı ayrı da düzenlenebilir. 
 
Bu düzenlemenin önemli yeniliklerinden biri de enerji kimlik belgesi zorunluluğu getirilmesi. Bunların yanında yönetmelik kapsamında; bina enerji performansı açısından mimari uygulamalar, ısı yalıtımı; ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme, aydınlatma sistemleri tasarımları ile sistem işletme ve denetimlerine ilişkin de birçok yenilik getirilmiş durumda.
 
- Ne kadar süre içinde bu zorunlu onarımların (değişikliklerin) yapılması gerekiyor?
 
Uygulamaya göre; 01.01.2011'den itibaren enerji kimlik belgesi düzenlenmeyen binalara yapı kullanma izin belgesi verilmeyeceği gibi; binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde (doğalgaz aboneliği gibi örneğin) enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması koşulu aranacak. Böylece, enerji kimlik belgesine bakarak bir kişi oturacağı evde ne kadar enerji tüketileceğini de anlayabilecek. Uygulama, yeni binalarda hemen başlarken; mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için 2 Mayıs 2017’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi'nin alınması gerekiyor.
 
- İnşaatlar sonunda düzenli bir tek tipleşme olacak mı?
 
Evet. Zaten genel anlamda bir standartlaştırma amacı içeriyor düzenleme. Bu sayede eski binalar da bakımdan geçirilmiş olacak.
 
5. Sizce bu düzenleme yerinde bir uygulama mı?
 
Düzenlemeyle amaçlanan; enerjiyi verimli kullanmak, enerji israfını önlemek ve giderek daha önemli bir hal alan çevre koruması konusuna da bir katkı sağlamak. Uzmanlarca binaların dış duvarlarına, döşemelerine, tavanına, pencerelerine, çatısına ve tesisatlarına uygulanan ısı yalıtımı sonucunda daha az yakıt kullanıldığından, ısıtma ve soğutma giderlerinde ve enerji tüketiminde ortalama % 50 oranında azalma sağlanabileceği, bunun da yıllık beş-yedi milyar dolarlık tasarruf anlamına geleceği söyleniyor.
 
Isı yalıtımının daha az yakıt kullanımını sağlamasının bir başka yararı da atmosfere salınan ve küresel ısınmaya neden olan atık gazların azalmasında etkili olması. Bunun yanında; sanayideki yalıtımda harcanan paranın faydasal geri dönüşü kısa zaman alır; ancak binalarda ısı yalıtımı çok avantajlı olmasına karşın yararın dönüşünün en az altı-yedi yıl alacağı öngörülmektedir. O nedenle bu düzenleme, amacına uygun ve doğru uygulanabilir, denetimleri iyi yapılabilirse; yerinde bir uygulama gözüküyor. Biliyorsunuz yasal düzenlemelerde, düzenlemenin yapılmasından daha önemli olan, onun doğru bir şekilde uygulanabilmesidir.
 
-Bu yasal uygulamanın dezavantajları nelerdir?
 
Yalıtım, enerji kimlik belgesi ve düzenleme gereği zorunlu işler binalara ek bir maddi külfet getirecektir. Ayrıca yalıtım yapılmayan, enerji kimlik belgesi alınmamış yeni binaların ruhsat alamayacağı; mevcut binalarda da belge alınmadan satış, kira vb. işlemlerin yapılamayacak olması; bunun yanında dış cephe ısı yalıtım zorunluluğunun inşaat maliyetlerini arttıracak olması da düzenlemenin yaratacağı sıkıntılar olarak görülüyor.
 
- İnşaatlar (Gerekli düzenleme ve değişiklikler) çevre düzenleme ve kentsel dönüşüm bakımından neler kazandırabilir/kaybettirebilir?
 
Çevre düzenlemesi ve kentsel dönüşüm anlamında estetik açısından ve bakımlı bir görüntü sağlayacağı düşünülebilir. Onun dışında bu düzenleme daha ziyade enerji tasarrufu ve verimli kullanımına yönelik olduğundan çevre düzenleme ve kentsel dönüşüme binaların nitelik kazanması dışında fazla bir etkisi olacağını düşünmüyorum.
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 5 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Murat Canan { 26 Mayıs 2016 17:45:39 }
Teşekkürler havalandırma hakkında da güzel bir paylaşım olmuş.
Deniz Aksoy { 16 Ocak 2012 10:19:01 }
Sanıyorum bu yönetmeliğin iptali için Danıştay'a dava açmışlar, gerekçe vatandaşa altından kalkamayacağı derecede getirilen zorunlu maddi yükümlülük ve inşaat sektörünün krize girmesi...
Haber: http://www.kamudanhaber.com/guncel/enerji-performansi-yonetmeligi-insaat-sektorunu-kaosa-soktu-h11788.html
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    İNSAN; Kıyısı olmayan derya - Evrenin merkezi nerede?
İhtimaller Hesabı
Çocuklarınız arabada güvende mi?
Ulusal Giz
Erdoğan demokrasiyi kaldırıyor

Avrupa Birliği maskaralığı!!!
Avrupa'da yaşayan Müslümanlar kendilerini siyasetten dışlanmış hissediyor
An ve zamanda Avrupa Birliği
Üçüncü Dünya Savaşı’na hazırlık
Papa Fransis inançsız mı?

İşsizlik rakamları açıklandı. %3.4 artış!
Borçistan'da sosyal patlamalar kaçınılmaz görünüyor!
En iyi 10 kripto para birimi
Yabancı yatırımcının yeni endişesi: Erken seçim
Sri Lanka'da gerçekleştirilen Paskalya Bayramı saldırılarından korkunç ayrıntılar

Yavaş seyahat nedir, nasıl yapılır?
Parkinson hastaları için umut
Pasaportun yolculuğu
“Dünyanın sonuna” gidiyorlar!!!
Narsisizm nedir ve görülme sıklığı neden artıyor?

‘Anlatamıyorum’u dünyanın en çok okunan ikinci şiiri
Zamannın ruhuna aykırı bir sergi
Kendini unutup insanı bulmak
Kafka hayranlarına sevindirici bir haber
Parayı giyinmek ya da sanatı yaşamak

İnsan, Kıyısı olmayan derya - Kuşkularımı gider
Tarihsel olan nesnel olmaya kapalı mı?
Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte

Türkiye, Avrupa'nın ve ABD'nin çöplüğü oldu
Çin’in plastik atıklarının yeni adresi Türkiye
Varlığımız varlığına armağan mı ceza mı?
‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı

Uzay yolcusu kalmasın
Yemek sanatından dövüş sanatından dem vuranlara gelsin. İşte size bilim sanatı.
Anı yakalamak
Yapay Zeka psikiyatrik tedavilerde kullanılacak
Wing drone ile kargo servis izni aldı.

Japonlar uzak bir göktaşından örnekler topladı
Rengarenk bir Ay
İyi ki doğdun Proton!
Kibir Hastalığı
Yeni diller ortaya çıkıyor

Dünya nüfusunun %11'i aç!
Avustralya 15’nci Türkiye 66’ıncı sırada…
Dünyanın en yaşanılabilir şehri : İstanbul 130 Sydney 11. sırada
Kadınların hak eşitliği oranı Avusturalya'da %96.8 Türkiye'de %79.38
Hukukun Üstünlüğü Endeksi: Türkiye 126 ülke arasında 109'uncu sırada

Müslüman Kardeşler’in ilk yenilgisi
Doğan Özgüden : özgürlük örneği, hakiki vicdanımız
Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi olarak Müslüman Kardeşler
Pentagon’un yedek gücü olarak Müslüman Kardeşler
MI6 ve CIA’nın destek gücü olarak Müslüman Kardeşler

SARAY
Saltanat
Kıtanın ortasında - Kata Tjuta Yolcuları
Teksir
Amerika Projesi

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git