A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Wikileaks'ten yeni Türkiye sızıntıları

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: A.Ulak | 25 Ağustos 2011 06:02:20

Wikileaks dün Türkiye ile ilgili 5 bin 677 belge sızdırdı. Henüz Türkiye medyasında ayrıntılarıyla gündeme getirilmeyen belgelerde pek çok önemli bilgi yer alıyor. Wikileaks tarafından sızdırılan yüzlerce belgede, Türkiye'nin dış ilişkileri ile ilgili belgelerin yanı sıra Kürt sorunu, kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi, Hrant Dink davası, Tekel grevi gibi çeşitli başlıklarda istihbarat raporları yer alıyor.

İstanbul ve Adana ABD Konsoloslukları ile Ankara’daki ABD Büyükelçiliği kaynaklı belgeler 8 Eylül 1986 ile 26 Şubat 2010 arasındaki yazışmaları ortaya koyuyor. Belgeler AKP’nin iktidara geldiği 2002 seçimlerinin ardından yoğunlaşıyor. Pek çok belgede 2002, 2007 ve 2009 seçim sonuçları ve seçimlerin ardından hükümet yapılanmasındaki değişiklikler değerlendiriliyor.

Belgelerde pek çok AKP üst düzey yöneticisi ve bakanın yaşam tarzına dair bilgilendirmelerde bulunuluyor. Hatta belgelerde bazı önemli isimlerin eş ve çocukları ile ilgili detaylı bilgilendirme yapıldığı görülüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün 16 yaşından küçük evlendiği, pahalı mücevherler taktığı, kızı Kübra Gül’ün üniversitedeki derslerine perukla girdiği gibi ayrıntılara yer veriliyor. Hatta 2002 tarihli bu belgelerde, AKP yetkilileri arasında, Kübra Gül’ün, Başbakan Erdoğan’ın oğullarından biriyle evleneceğine dair söylentiler dolaştığı bile belirtiliyor.

Özelleştirmeler tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor

Tüpraş, Petkim ve Tekel gibi önemli kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi süreçleri belgelerde ayrıntılarıyla ele alınıyor. Belgelerde, kurumların satışı için yapılan ihaleler ve şirketlerin teklifleri de açıkça yer alıyor.

AKP’nin ormanları satışı belgelerde

06 Mayıs 2003 tarihli bir belgede ise AKP hükümetinin orman arazilerinin satışı için attığı adımlar ve kararlı tutumu dile getiriliyor. Dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen arazi satışlarının ayrıntılarına yer verilen belgede CHP’nin bu başlıkta AKP’yi sıkı bir dille eleştirdiği belirtiliyor. AKP’nin arazi satışından, kendisine yakın inşaat şirketlerine uygun fiyatlı alan temin etmek niyetinde olduğuna dair eleştiriler de belgelerde ifade ediliyor.

4 Şubat genel grevi de anlatılıyor

4 Şubat 2010’da gerçekleşen Tekel İşçileri ile dayanışma amaçlı 1 günlük iş bırakma eylemi de ABD Ankara Büyükelçiliği’nin belgelerinde yer aldı. Belgelerde grevin medyada geniş yankı uyandırdığı ancak etkisinin bir hayli az olduğu, günlük hayatı etkilemeyecek kadar küçük çaplı bir grev olduğu belirtiliyor. Belgelerde, Denizli’de işçilere polis tarafından müdahale edilmesi, İzmir’de otobüs, Ankara’da metro seferlerinin aksaması gibi ayrıntılara da yer veriliyor. İstihbarat belgelerinde, Fikret Bila, Ruşen Çakır gibi köşe yazarlarının köşe yazılarında grevi nasıl değerlendirdikleri bile anlatılıyor.

Hava kirliliği bile aktarılmış

Belgelerde Türkiye’de hava kirliliği ile ilgili bilgilere de yer veriliyor. Türkiye’nin hava kirliliği gözlem altyapısının oldukça zayıf olması sebebiyle hava kirliliği ölçümünün sağlıklı şekilde yapılamadığına dikkat çekiliyor. Ölçümünün tam olarak yapılamaması sebebiyle herhangi bir önlem almanın da mümkün olmadığına dikkat çekilen belgelerde bu konunun Avrupa Birliği kriterleri kapsamında dayatılmasının Türkiye’nin bu konuda adım atmasında etkili olabileceği görüşü dile getiriliyor.

Uzan da mercek altında

ABD Dışişleri Bakanlığı’na iletilen belgelerde Cem Uzan’ın da adına sıkça rastlanıyor. Uzan’ın Petkim ihalesi sürecinin ayrıntılarına yer verilen belgelerde, sahip olduğu Star Tv ve Telsim gibi şirketlerin kapasitelerine dair ayrıntılı bilgilendirme yapılıyor. Uzan’ın Genç Parti genel başkanlığı döneminde yürüttüğü parti faaliyetlerine de değinilen belgelerde, AKP’ye rakip olduğu seçim sürecinde şirketinin ekonomik faaliyetlerinde görülen değişime dikkat çekiliyor. 28 Mayıs 2003 tarihli bir belgede Uzan’ın Avrupa Birliği ve Irak Savaşı konularında “şizofrenik” tavrına dikkat çekiliyor.

Ayrıntılarıyla Hrant Dink davası

Wikileaks, ABD Dışişleri Bakanlığı’na iletilen Hrant Dink davası ile ilgili ayrıntılı raporu da sızdırdı. Raporda, davada 12 duruşma yapılmış olsa da ilerleme kaydedildiğini gösteren herhangi bir işaret olmadığı ve şüpheli sayılarında sürekli artma ve azalmalar yaşandığı ifade ediliyor. “Dava boyunca sekizinci duruşmada şüphelilerin yumruk yumruğa kavga etmesi, sanık ile tanıkların yan yana oturtulmaları ve gizli tanığın unutulması gibi bazı olaylar, Türkiye'de hukukun üstünlüğünün imajını ve gücünü zayıflatıyor” denilen belgede faili meçhul cinayet kurbanlarının ailelerinin taleplerinden de bahsediliyor.

TÜSİAD Başkanı ABD’den yardım istemiş

TÜSİAD eski Başkanı Tuncay Özilhan’ın dönemin ABD Büyükelçisi Robert Pearson’a yazdığı mektup da sızıntılar arasında yer alıyor. 16 Ocak 2003 tarihli raporda Özilhan’ın mektubu tam metin olarak aktarılıyor. Özilhan mektubunda, Körfez Savaşı nedeniyle Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntının giderilmesi konusunda ABD’nin yeterli adımları atmadığını söyleyip gerekli hassasiyetin gösterilmesi çağrısında bulunuyor. Özilhan, “Elimizden gelenin en iyisini yapacağız” gibi ifadelerin artık hem Türk kamuoyu hem de işadamları için yetersiz kaldığının altını çiziyor.

“Yolsuzluk savaşçısı Kılıçdaroğlu”

20 Şubat 2009 tarihli "CHP'nin yolsuzluk savaşçısı gözünü İstanbul belediye başkanlığına dikti" başlıklı belgede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bahsediliyor. Belgelerde 29 Mart seçimlerinde pek çok siyasi gözlemcinin Kadir Topbaş karşısında Kemal Kılıçdaroğlu'na az şans tanıdığı belirtilirken, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kılıçdaroğlu'nu, başarısız olmasını umarak aday yaptığına dair görüşlere de yer veriyor.

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 3 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Araç plakalarında emoji kullanma dönemi başlıyor
Avustralya’ya bir Ödül Daha!
Almanya'ya iltica başvurularında Türkler Kürtleri geçti
Victoria Edebiyat Ödülününü Manus Adası’ndan bir mülteci kazandı!
UNICEF çocuklar için yardım çağrısında bulundu

Yolsuzluk, baskı, hak ihlalleri: Türkiye- AB üyelik müzakereleri askıya alınsın raporu
Beşşar el Esad "Erdoğan ABD’nin Uşağıdır".
ABD'nin kalbinde sosyalistlerin zaferi
Trump’in yapay zeka atağı
Avustralya’da hükümet seçimlerden galip çıkarsa 1.25 milyon iş sözü verdi

Erdoğan'ın Harcamaları 25 Kat Arttı!
Kripto para kartı çıktı.
Bile bile lades : Üçüncü havalimanı battı
Türkiye’de son 5 yılda 516 bin esnaf iflas etti
Açlık sınırı 2 bin lirayı geçti!

2050'de, 60 yaşın üzerinde 2,1 milyar insan var olacak
Neden bazı ülkelerde 'çay' bazı ülkelerde 'tea'?
Kız kıza muhabbet, haftada en az iki kez!
Avrupa'da neden sokak hayvanı yok?
ÇOCUK

Sansüre karşı ‘Yollara Düştük’ belgeseli erişime açıldı!
Türkiye’de 2018’in en çok okunan kitaplar
'3'üncü Boyutta Turhan Selçuk Çizgi Kahramanları'
Dede Korkut UNESCO listesine girdi
Umutsuz ve kitapsız olmayın

Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…

‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı
2018 İklim Raporu: Dünya'yı kurtarabilecek son nesil biziz
Avustralya’da öğrencile gelecekleri için sokaktaydı…
Küresel ısınma için belirlenen hedeften uzaklaşılıyor

Pasaport yerine geçecek yüz tanıma yazılımı geliyor
En yüksek radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonlar açıklandı
Dışkıdan Tuğlaya
Dünya futbol tarihinde bir ilk!
Facebook #10YearsChallenge masum olmayabilir.

Düşünceleri okuyan teknoloji bulundu
İlk defa genetiği değiştirilmiş bir primat klonladı
İnsan organizmasında bilinmeyen bir kan damarı tipi bulundu
Kemikte bir yol var
Sivrisineklere ‘doğum kontrol’!

Türkiye, Rusya, Brezilya ve Endonezya ile aynı kategoride
Türkiye ekonomik özgürlükte sınıfta kaldık
Yeni döneme ABD, Rusya ve Çin'in silahlanma yarışı mı damga vuracak?
Dünyanın en güçlü dili İngilizce
Türkiye'nin "Bağımlılık Risk Profili Haritası" açıklandı

Umudum yok İnadım var!
Göbeklitepe’yi Yapanlar Kimdi?
Hızlı moda ,ucuz giysi, ağır bedel
'Sarı yelekliler herkesi şaşırttı ama sol örgütleri daha çok şaşırttı'
“Sarı Yelekliler” / Rüzgar Dolu Sarı Yeleklerinde

ALGI...
Eko...
Teminat
2019 RAKAMLAR
Mihriban

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git