A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Wikileaks'ten yeni Türkiye sızıntıları

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: A.Ulak | 25 Ağustos 2011 06:02:20

Wikileaks dün Türkiye ile ilgili 5 bin 677 belge sızdırdı. Henüz Türkiye medyasında ayrıntılarıyla gündeme getirilmeyen belgelerde pek çok önemli bilgi yer alıyor. Wikileaks tarafından sızdırılan yüzlerce belgede, Türkiye'nin dış ilişkileri ile ilgili belgelerin yanı sıra Kürt sorunu, kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi, Hrant Dink davası, Tekel grevi gibi çeşitli başlıklarda istihbarat raporları yer alıyor.

İstanbul ve Adana ABD Konsoloslukları ile Ankara’daki ABD Büyükelçiliği kaynaklı belgeler 8 Eylül 1986 ile 26 Şubat 2010 arasındaki yazışmaları ortaya koyuyor. Belgeler AKP’nin iktidara geldiği 2002 seçimlerinin ardından yoğunlaşıyor. Pek çok belgede 2002, 2007 ve 2009 seçim sonuçları ve seçimlerin ardından hükümet yapılanmasındaki değişiklikler değerlendiriliyor.

Belgelerde pek çok AKP üst düzey yöneticisi ve bakanın yaşam tarzına dair bilgilendirmelerde bulunuluyor. Hatta belgelerde bazı önemli isimlerin eş ve çocukları ile ilgili detaylı bilgilendirme yapıldığı görülüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün 16 yaşından küçük evlendiği, pahalı mücevherler taktığı, kızı Kübra Gül’ün üniversitedeki derslerine perukla girdiği gibi ayrıntılara yer veriliyor. Hatta 2002 tarihli bu belgelerde, AKP yetkilileri arasında, Kübra Gül’ün, Başbakan Erdoğan’ın oğullarından biriyle evleneceğine dair söylentiler dolaştığı bile belirtiliyor.

Özelleştirmeler tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor

Tüpraş, Petkim ve Tekel gibi önemli kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi süreçleri belgelerde ayrıntılarıyla ele alınıyor. Belgelerde, kurumların satışı için yapılan ihaleler ve şirketlerin teklifleri de açıkça yer alıyor.

AKP’nin ormanları satışı belgelerde

06 Mayıs 2003 tarihli bir belgede ise AKP hükümetinin orman arazilerinin satışı için attığı adımlar ve kararlı tutumu dile getiriliyor. Dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen arazi satışlarının ayrıntılarına yer verilen belgede CHP’nin bu başlıkta AKP’yi sıkı bir dille eleştirdiği belirtiliyor. AKP’nin arazi satışından, kendisine yakın inşaat şirketlerine uygun fiyatlı alan temin etmek niyetinde olduğuna dair eleştiriler de belgelerde ifade ediliyor.

4 Şubat genel grevi de anlatılıyor

4 Şubat 2010’da gerçekleşen Tekel İşçileri ile dayanışma amaçlı 1 günlük iş bırakma eylemi de ABD Ankara Büyükelçiliği’nin belgelerinde yer aldı. Belgelerde grevin medyada geniş yankı uyandırdığı ancak etkisinin bir hayli az olduğu, günlük hayatı etkilemeyecek kadar küçük çaplı bir grev olduğu belirtiliyor. Belgelerde, Denizli’de işçilere polis tarafından müdahale edilmesi, İzmir’de otobüs, Ankara’da metro seferlerinin aksaması gibi ayrıntılara da yer veriliyor. İstihbarat belgelerinde, Fikret Bila, Ruşen Çakır gibi köşe yazarlarının köşe yazılarında grevi nasıl değerlendirdikleri bile anlatılıyor.

Hava kirliliği bile aktarılmış

Belgelerde Türkiye’de hava kirliliği ile ilgili bilgilere de yer veriliyor. Türkiye’nin hava kirliliği gözlem altyapısının oldukça zayıf olması sebebiyle hava kirliliği ölçümünün sağlıklı şekilde yapılamadığına dikkat çekiliyor. Ölçümünün tam olarak yapılamaması sebebiyle herhangi bir önlem almanın da mümkün olmadığına dikkat çekilen belgelerde bu konunun Avrupa Birliği kriterleri kapsamında dayatılmasının Türkiye’nin bu konuda adım atmasında etkili olabileceği görüşü dile getiriliyor.

Uzan da mercek altında

ABD Dışişleri Bakanlığı’na iletilen belgelerde Cem Uzan’ın da adına sıkça rastlanıyor. Uzan’ın Petkim ihalesi sürecinin ayrıntılarına yer verilen belgelerde, sahip olduğu Star Tv ve Telsim gibi şirketlerin kapasitelerine dair ayrıntılı bilgilendirme yapılıyor. Uzan’ın Genç Parti genel başkanlığı döneminde yürüttüğü parti faaliyetlerine de değinilen belgelerde, AKP’ye rakip olduğu seçim sürecinde şirketinin ekonomik faaliyetlerinde görülen değişime dikkat çekiliyor. 28 Mayıs 2003 tarihli bir belgede Uzan’ın Avrupa Birliği ve Irak Savaşı konularında “şizofrenik” tavrına dikkat çekiliyor.

Ayrıntılarıyla Hrant Dink davası

Wikileaks, ABD Dışişleri Bakanlığı’na iletilen Hrant Dink davası ile ilgili ayrıntılı raporu da sızdırdı. Raporda, davada 12 duruşma yapılmış olsa da ilerleme kaydedildiğini gösteren herhangi bir işaret olmadığı ve şüpheli sayılarında sürekli artma ve azalmalar yaşandığı ifade ediliyor. “Dava boyunca sekizinci duruşmada şüphelilerin yumruk yumruğa kavga etmesi, sanık ile tanıkların yan yana oturtulmaları ve gizli tanığın unutulması gibi bazı olaylar, Türkiye'de hukukun üstünlüğünün imajını ve gücünü zayıflatıyor” denilen belgede faili meçhul cinayet kurbanlarının ailelerinin taleplerinden de bahsediliyor.

TÜSİAD Başkanı ABD’den yardım istemiş

TÜSİAD eski Başkanı Tuncay Özilhan’ın dönemin ABD Büyükelçisi Robert Pearson’a yazdığı mektup da sızıntılar arasında yer alıyor. 16 Ocak 2003 tarihli raporda Özilhan’ın mektubu tam metin olarak aktarılıyor. Özilhan mektubunda, Körfez Savaşı nedeniyle Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntının giderilmesi konusunda ABD’nin yeterli adımları atmadığını söyleyip gerekli hassasiyetin gösterilmesi çağrısında bulunuyor. Özilhan, “Elimizden gelenin en iyisini yapacağız” gibi ifadelerin artık hem Türk kamuoyu hem de işadamları için yetersiz kaldığının altını çiziyor.

“Yolsuzluk savaşçısı Kılıçdaroğlu”

20 Şubat 2009 tarihli "CHP'nin yolsuzluk savaşçısı gözünü İstanbul belediye başkanlığına dikti" başlıklı belgede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bahsediliyor. Belgelerde 29 Mart seçimlerinde pek çok siyasi gözlemcinin Kadir Topbaş karşısında Kemal Kılıçdaroğlu'na az şans tanıdığı belirtilirken, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kılıçdaroğlu'nu, başarısız olmasını umarak aday yaptığına dair görüşlere de yer veriyor.

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 3 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    'Devlet 80 IQ'yla memur alıyor, suç örgütlerinde 120 IQ var'
Fenerbahçe’den dev hareket! Dünyada bir ilk…
Sevgiyi Çoğaltanlara
'Dijital fişleme'
'Gezi Kuşağı' Türkiye'yi terk ediyor

İngiltere Brexit anlaşmasını onayladı
Göçmen parası kayıp!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 100 Günlük İcraat Programı: Hangi vaatler gerçekleşti?
Melbourne faciadan döndü… IŞİD’den bıçaklı saldırı
ABD'de ilklerin seçimi

Türkiye’de inşaatta alarm zilleri çalıyor
Yerli sermaye kaçıyor: 9 ayda Türkiye’den 20 milyar dolar çıktı
Bıçak kemiğe dayanmış!
Fitch'ten uyarı üstüne uyarı!!!
TL, değer kaybında Arjantin’le yarışıyor

ÇOCUK
Tek kullanımlık naylon poşetleri tüm mağazalarından kaldırıyor
Kadınlık hallerı, yaşanmışlıklar : Oğlum ölüyor galiba
Dünyanın en eski şişe mesajı Avustralya'daki kumsalda bulundu
Çocuk gelin sayısında utandıran birincilik

Umutsuz ve kitapsız olmayın
Türk Mitolojisinde Erlik Hanın Yeri Tasviri ve Kökeni
Nebil Özgentürk’ün gözünden: 11 dakikalik Aydin Boysan belgeseli
Robert kolej’de
İnsanlığın Karanlık Yüzü

Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…

Yağma ve talanın süresi 49 yıla çıktı
Mercan kayalıkları için 400 milyon dolar
Dünya’nın 6.kitlesel yokoluş olayının eşiğinde
Bu banklar havadaki kiri küçük bir ormandan daha fazla çekiyor
20 yıl sonra Türkiye …!

Kripto para üretiyor olabilirsiniz!
Milyonlarca kişi cep telefonu ile tehlikede!
'Milyonlarca insanın kişisel verileri, ticari ve siyasi amaçla kullanıldı'
Güneş küresi icat edildi!
Robotlar işinizi elinizden alacak mı?

Yedi Neşeli Ahtapot
Bir şehri 2000 yıl sonra ortaya çıkardı
'Son Troyalı'nın iskeleti bulundu
Büyük Set Resifi'ni robotlar koruyacak
Annesi Neanderthal, babası Denisovan bir melez

Avustralya’da Z kuşağının dünya görüşü…
Türkiye’den göç %42 arttı.
Viyana yedi yılın birincisi Melbourne kentini geride bıraktı.
15 yılda 20.447 işçi “iş kazalarında” can verdi
Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 157. sıraya geriledi

Bir zamanlar sığınaktı
Işıltı
Yalnız mıyım değil miyim?
Aziz Sancar: Ülkeye küsüm
Gemi adamı cüzdanlı bir kadın!!!

TEVHİD-İ
Trafikte yasaklar
Eğri Oturup
YALAN
Edebiyat Notları, Temmuz - Ağustos

Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik
Nogay Türklerinden Atasözleri


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git