A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Azerbaycan'da Eurovision finali yaklaşırken tırmanışa geçen yolsuzluklar ve özgür basını susturma çabaları

Kategori Kategori: Ayorum Güncel | Yorumlar 1 Yorum | Yazar Yazan: Aynur Çağlı | 10 Nisan 2012 01:26:40

Mayıs ayında 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapacak olan Azerbaycan'da, bağımsız medyayı sindirmeye yönelik girişimler muhalif kadın gazetecinin seks videosunun internete sızdırılması ile yeni bir boyut kazandı. ABD'nin Özgür Avrupa Radyosu'ndaki (Radio Free Europe/Radio Liberty) Azeri programında çalışan araştırmacı gazeteci Hatice İsmailova'yı erkek arkadaşıyla sevişirken gösteren video 14 Mart'ta internette yayınlandı.

İsmailova, 7 Mart’da içinde müstehcen fotoğraflarla, “O....., doğru davran, yoksa rezil olacaksın!’ notunu içeren bir mektup aldı. Mektubu savcılığa ve İçişleri Bakanlığı yetkililerine ileten İsmailova, bu tehditlere karşın araştırmalarına devam edeceğini söyleyince video internete sızdırıldı.

Aliyev’i destekleyen gazeteler, İsmailova’yı ahlaksızlıkla suçlarken, videonun internet adresini yayınladılar. Halkın ve bağımsız basın organlarının sahip çıktığı gazeteci, “Beni susturacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar.” dedi.  

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile ailesinin karıştığı yolsuzlukları ortaya çıkaran araştırmaları ile ödüller kazanan İsmailova, son olarak Aliyev’in Dubai’deki emlak yatırımları üzerine kapsamlı bir televizyon belgeseli hazırlamıştı. 2011 yılında, Aliyev’in kızları Leyla ile Arzu’nun karıştığı milyonlarca dolarlık telekomünikasyon ihalesini yazan gazeteci, Aliyev ailesinin baş düşmanı olarak görülüyor. Wikileaks’e sızan habere göre, Aliyev 2009 yılında ABD’nin Bakü elçisinden İsmailova’nın radyodaki görevine son verilmesi için devreye girmesini istedi.

Devlet kademelerindeki yolsuzluklar konusunda da birçok haber yazan kararlı gazeteci, bu videonun özel yaşamına ve mahremiyetine yönelik bir saldırı olduğunu söylerken, olayı sert bir dille kınayan uluslararası basın ve yayın kuruluşları ile insan hakları dernekleri, genç kadını sonuna kadar destekleyeceklerini  açıkladılar. İslami kuruluşlar bile bu olayın kişisel değil, politik amaçlı olduğunu farkederek İsmailova’dan yana tutum takındılar.

Yerel ve uluslararası kamuyounun tepkileri yoğunlaşınca olayı resmi olarak kınama gereksinimi duyan Azeri Hükümeti, soruşturma başlattı. Mahkemelerin kanıtlara dayanarak değil, politik karar verdiğini söyleyen İsmailova, sonuçtan umutlu değil ama gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidecek.

Muhalif “Azadlık” gazetesinin editörü, Vidadi Memmedov, Alman Der Spiegel dergisine bütün şantajlara, ölüm tehditlerine, tutuklama ve dayaklara karşın basın özgürlüğü için mücadele ettiklerini söyledi. 2011 yılında yapılan kitlesel protesto gösterilerini bastıran Aliyev yönetimi, muhalif gazetecileri tutukluyor, ceplerine uyuşturucu koymak gibi ilkel yöntemlerle tuzağa düşürüyor.

Azerbaycan, Mayıs ayında yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması nedeniyle yabancı gazetecilerin  akınına uğrayacak. İsmailova şakayla karışık onları da uyararak, “Sevişirken ışıkları söndürmeyi, üstünüze battaniye örtmeyi unutmayın” diyor.   

Azerbaycan’ın 2011 Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanması Avrupa’da sürpriz oldu. Oysa Azeriler bu yarışmaya büyük yatırım yaptılar. Şarkının ve şarkıcıların seçiminde önemli bir rol oynayan Devlet Başkanı’nın eşi Mihriban Aliyev, heyecan içinde Mayıs ayında Bakü’de yapılacak 2012 finallerine hazırlanıyor.

Bir film yıldızı kadar alımlı, pahalı giysi ve mücevherleri ile “En Şık ve Güzel Başkan Eşleri” listesinde ön sıralarda yer alan estetik ameliyat harikası Azeri “First Lady”, kültürel etkinlik adı altında bir dizi faaliyet düzenliyor. Alman Cumhurbaşkanı’nın eşi de dahil Avrupalı lider eşlerinin katıldığı bu şatafatlı etkinliklerin amacı, Azerbaycan’ı iyi tanıtmak. Batılı konukları, en lüks, en pahalı yerlerde ağırlayan Bayan Aliyev, hediye konusunda da oldukça cömert, hiçbir masraftan kaçınmıyor.

2001 yılında Avrupa Konseyi’ne üye olan Azerbaycan, İnsan Hakları Bildirgesi’ni de imzaladı ama ülkedeki insan hakları ihlalleri aynen devam ediyor. Bu arada Almanya’dan ve diğer Avrupa ülkelerinden birçok halkla ilişkiler ve pazarlama uzmanını işe alan Azeri Hükümeti, tüm dünyaya ne kadar “modern, laik, demokratik ve uygar” olduklarını göstermeye uğraşıyor. Bununla da yetinmeyip Hazar Denizi’nin kıyısında Dubai gibi bir kent yaratmayı hedefliyor.

Özgür basını ve muhalifleri susturmaya gelince Azerbaycan, Uluslararası İnsan Hakları Örgütü’nün sıraladığı 178 ülke arasında 152. sırada yer alıyor. Bu olumsuz imajın değişmesi için bağımsızlık kutlamaları da dahil her türlü fırsatı değerlendiren Azeri yönetimi, batılı politikacıları davet etmeye ve ağırlamaya (birinci sınıf uçuşlar, lüks oteller ve pahalı hediyelerle) devam ediyor. Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu’nun İnsan Hakları Komisyonu başkanı (2002-2005), Eduard Lintner (daha sonra Alman-Azerbaycan Dostluk Derneği’nin başına geçen) gibi vefalı dostlar kazanmayı da ihmal etmiyor.Wikileaks belgelerinde ABD yönetiminin Aliyev rejiminin Mafya benzeri eğilimlerinden kaygı duyduğu belirtilirken, İngiliz tarihçi Simon Sebag Montefiore, Ekim 2011’de New York Times’da çıkan yazısında, Aliyev’lerin babadan oğula geçme yepyeni bir hanedan yaratarak diktatörlerin rüyasını gerçekleştirdiğini söyledi ve Aliyev yönetimi için “zalimler” yakıştırmasını yaptı.

Türk basını, “aynı dini ve dili paylaştığımız, dost ve kardeş” ve “tek millet, iki devlet” diye bahsedilen Azerbaycan’daki gelişmelere, “olumlu” ve “ılımlı” yaklaşıyor. Azeriler Eurovision’ı kazanınca, Türkler kazanmış gibi sevinen medya, petrol zengini ülkeye övgüler yağdırırken, insan hakları ihlalleri gibi tatsız konulara fazla değinmiyor. Belki de bu nedenle Hatice İsmailova’nın başına gelenlere Türkiye basınında az ve özet yer verildi. Aliyev’in “Tanrıça Mihriban” lakablı eşi ile kızları Leyla ve Arzu ise gazetelerde sık sık boy gösteriyor. Söylentilere göre, Leyla ile Arzu, Eurovision’da sunuculuk yapacakmış. 56. Eurovision Şarkı Yarışması’nın yarı finalleri 22-24 Mayıs 2012’de, büyük final ise 26 Mayıs’ta Bakü’de yapılacak.
Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 6.7 / 6 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

LANYİN { 19 Nisan 2012 17:36:15 }
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Araç plakalarında emoji kullanma dönemi başlıyor
Avustralya’ya bir Ödül Daha!
Almanya'ya iltica başvurularında Türkler Kürtleri geçti
Victoria Edebiyat Ödülününü Manus Adası’ndan bir mülteci kazandı!
UNICEF çocuklar için yardım çağrısında bulundu

Yolsuzluk, baskı, hak ihlalleri: Türkiye- AB üyelik müzakereleri askıya alınsın raporu
Beşşar el Esad "Erdoğan ABD’nin Uşağıdır".
ABD'nin kalbinde sosyalistlerin zaferi
Trump’in yapay zeka atağı
Avustralya’da hükümet seçimlerden galip çıkarsa 1.25 milyon iş sözü verdi

Erdoğan'ın Harcamaları 25 Kat Arttı!
Kripto para kartı çıktı.
Bile bile lades : Üçüncü havalimanı battı
Türkiye’de son 5 yılda 516 bin esnaf iflas etti
Açlık sınırı 2 bin lirayı geçti!

2050'de, 60 yaşın üzerinde 2,1 milyar insan var olacak
Neden bazı ülkelerde 'çay' bazı ülkelerde 'tea'?
Kız kıza muhabbet, haftada en az iki kez!
Avrupa'da neden sokak hayvanı yok?
ÇOCUK

Sansüre karşı ‘Yollara Düştük’ belgeseli erişime açıldı!
Türkiye’de 2018’in en çok okunan kitaplar
'3'üncü Boyutta Turhan Selçuk Çizgi Kahramanları'
Dede Korkut UNESCO listesine girdi
Umutsuz ve kitapsız olmayın

Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…

‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı
2018 İklim Raporu: Dünya'yı kurtarabilecek son nesil biziz
Avustralya’da öğrencile gelecekleri için sokaktaydı…
Küresel ısınma için belirlenen hedeften uzaklaşılıyor

Pasaport yerine geçecek yüz tanıma yazılımı geliyor
En yüksek radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonlar açıklandı
Dışkıdan Tuğlaya
Dünya futbol tarihinde bir ilk!
Facebook #10YearsChallenge masum olmayabilir.

Düşünceleri okuyan teknoloji bulundu
İlk defa genetiği değiştirilmiş bir primat klonladı
İnsan organizmasında bilinmeyen bir kan damarı tipi bulundu
Kemikte bir yol var
Sivrisineklere ‘doğum kontrol’!

Türkiye, Rusya, Brezilya ve Endonezya ile aynı kategoride
Türkiye ekonomik özgürlükte sınıfta kaldık
Yeni döneme ABD, Rusya ve Çin'in silahlanma yarışı mı damga vuracak?
Dünyanın en güçlü dili İngilizce
Türkiye'nin "Bağımlılık Risk Profili Haritası" açıklandı

Umudum yok İnadım var!
Göbeklitepe’yi Yapanlar Kimdi?
Hızlı moda ,ucuz giysi, ağır bedel
'Sarı yelekliler herkesi şaşırttı ama sol örgütleri daha çok şaşırttı'
“Sarı Yelekliler” / Rüzgar Dolu Sarı Yeleklerinde

ALGI...
Eko...
Teminat
2019 RAKAMLAR
Mihriban

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git