A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Çocuk İstismara özel poliklinikler…

Kategori Kategori: Ayorum Güncel | Yorumlar 0 Yorum | 21 Ocak 2018 14:00:26

Skandal sadece İstanbul’da değil. Türkiye’de gebeliğe zorlanan çocuklara özel poliklinikler var. Gazi Üniversitesi’nde yazılan bir doktora tezi, Türkiye’de yaşanan çocuk gebelik skandallarının Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile sınırlı olmadığını gösterdi. Doktora tezine göre; Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 2015 yılının sadece 5-6 ayı içinde 300 kız çocuğu gebelik başvurusu yaptı.Büyük çoğunluğu 17 yaşında, yüzde 25’i akrabasıyla evlendirildi. Araştırmaya göre ülke genelindeki hastanelerde, gebeliğe zorlanan çocuklara özel “Gebe Adölesan (ergen) Poliklinikleri” oluşturuldu. Doktora tezi için araştırmayı yapan Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimi Enstitüsü’nde Yrd. Doç. Dr. Selda Sivaslıoğlu, “Herkes biliyor ama görmezden geliyor” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nün halk sağlığı sorunu diye tanımladığı “ergen gebelik”, dünya genelinde erken evliliğe sıcak bakılan, eğitim ve istihdam olanaklarından yoksun ülkelerde boy gösteriyor. Küçük yaşta evliliklerin meşru görüldüğü Türkiye’de de, her yıl binlerce kız çocuğu aynı ‘kader’e zorlanıyor. Ancak WHO verilerine göre, dünyada kız çocuklarının ölümüne neden olan en önemli faktör gebelik ve doğum komplikasyonları olarak tespit edildi.

Okulu terk gerekçeleri ‘aile’

Sivaslıoğlu’nun araştırmasına göre, Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan 2 adet Adölesan Polikliniği’ne başvuran çocuklar incelendi. Hastanenin izniyle yapılan araştırmada; sadece 5-6 ay içinde 300 kız çocuğu, gebelik nedeniyle başvuru yaptı. 300 çocuğun 171’i ilköğretim 8. sınıf, 77’si ise ilköğretim 5. sınıf mezunu. Bu 300 çocuğun 286’sı yani yüzde 95’i gebelikle birlikte okulu terk etti. Çocuklar, okulu terk nedenlerini “aile” olarak gerekçelendirdi. Bu çocuklardan çalışmayan yüzde 90 gibi büyük bir kısmı kendini “ev hanımı” olarak tanımladı. Büyük çoğunluğu 17 yaşında ve yüzde 25’i akrabasıyla evlendirildi. Yaklaşık yüzde 13’ünün resmi nikâhı yokken yüzde 87’si resmi olarak evli konumunda. Evlendikten sonra gelir düzeyleri büyük oranla 900 liradan az. Küçük yaşta evlendirilen çocuklardan yüzde 71’den fazlası doğum kontrolü bilmiyor ve yüzde 12’si düşük yaptı.

‘Görmezden geliniyor'

YÖK verilerine göre 1995 yılından itibaren Türkiye’nin dört bir yanında üniversite araştırmalarına konu olan ‘çocuk gebelikleri’ birçok farklı açıdan işlense de ilgili bakanlıklar tarafından konunun takip edilmemesi dikkat çekiyor. Son olarak 2015’te konuyu inceleyerek çocuk istismarının boyutlarını ortaya koyan Sivaslıoğlu, “Herkes biliyor ama görmezden geliyor” diyor.

'Hükümet teşvik ediyor'

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Pınar İçel Çepe, hem Sağlık Bakanlığı’nın hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 18 yaş altı gebe kaydına yanıt vermediğini aktararak “Bu durum ayyuka çıktı. 18 yaş altı herkes çocuktur. AKP’nin kadına, kız çocuğuna bakışını özetliyor. Bazı hastaneler çok fazla çocuk gebe olmasından dolayı gebelere özel adölesan polikliniği takip etmeye çalışıyor. Bakanlıkların haberi var ve bununla ilgili hiçbir şey yapılmıyor. Gericiliğin yoğun olduğu bir ülke ve hükümet buna teşvik ediyor. Bu polikliniklerden iki tanesi 2015 yılında açıldı” dedi.

İmam nikâhı büyük etken

Araştırmanın sonuç bölümünde “gebeliklerin büyük bir kısmı evlilik dışı olmasına rağmen Türkiye’de kültürel yapıdan dolayı küçük yaşta evlilik destek görüyor” ifadeleri kullanıldı. Buna göre çocuk sahibi olması yönünde baskılanan kız çocukları, gebeliklerinin planlı ve isteyerek olduğunu ifade ediyor. Yani kız çocuklarında gebelik, toplum ve aile tarafından teşvik edilip, destekleniyor. Yasanın izni ile evlilik yaşının ailenin onayı olduğu takdirde 16’ya indirilmesi imam nikâhının özellikle daha düşük sosyokültürel seviyedeki aileler arasında resmi nikâh kadar kabul edilir olması sebebiyle çocuklar küçük yaşta evlendiriliyor.

Bakanlıklara 'zor' soru

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, İstanbul Küçükçekmece’de Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 115 çocuğun hamile olduğunun ortaya çıkmasının ardından kameraların karşısına çıkan İstanbul Valisi Vasip Şahin’e tepki gösterdi. “Asıl suçun büyüğü konuya ilişkin yaptığı açıklamada ‘15-18 yaş arası gebeliklerde bildirim, cebir, şiddet ve baskı varsa bildirilmesi zorunludur’ diyerek konuyu hiçbir adli ve tıbbi veriye dayanmadan ‘istismar’ olmaktan çıkaran İstanbul Valisi Vasip Şahin’indir” dedi.

Politika ürünü

Dernek Başkanı Canan Güllü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a “Olayın üzerinin örtülmeyeceğine, görevini ihmal eden kamu çalışanları ile ilgili gerekli yasal yaptırımların yerine getirileceğine dair bakanlıkların kamuoyuna bir güvence vermesi söz konusu olacak mı” diye sordu. Canan Güllü, yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’nin imza attığı İstanbul Sözleşmesi gereği, bu vakada ihmali bulunan tüm kamu görevlileri hakkında resmi şikâyette bulunacağımızı, konudan mesul bakanlıkların görevlerini yerine getirip getirmediklerini izleyerek süreci ulusal ve uluslararası kamuoyu ile paylaşacağımızı ve olayın ortaya çıkmasını sağlayan hastane görevlisi arkadaşımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna ilan ediyoruz. 6. kere uzatılan ve bu süreçte OHAL dahil hiçbir kısıtlama bu ülkede kadınların ve çocukların sesinin kısılması için kullanılamaz” dedi.
- Çoğunluğu 17 yaşında, akrabasıyla evli
- Yüzde 95’i gebelikle birlikte okulu terk etti
- Yüzde 90’ı kendisini ev hanımı olarak tanımladı
- ‘Herkes biliyor, ama görmezden geliyor’
- ‘Biliniyor ama hiçbir şey yapılmıyor’

Kaynak : cumhuriyet.com.tr

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Çingene Kızı’nın Çalınan Parçaları Sonunda Türkiye’de
'Devlet 80 IQ'yla memur alıyor, suç örgütlerinde 120 IQ var'
Fenerbahçe’den dev hareket! Dünyada bir ilk…
Sevgiyi Çoğaltanlara
'Dijital fişleme'

2019’da Türkiye Diyanet ve Saraya çalışacak
“Yakında aç ve boş midelerin devrimini görecekler!”
Bir isyanın anatomisi: Kim bu Sarı Yelekliler?
ASIS ajanlarına daha geniş silah kullanma izni.
Avrupa Birliği üyelerine Brexit mutabakatını onaylama çağrısı

IMF: Küresel ekonomi için fırtına bulutları toplanıyor
Harç bitti, Yapı paydos!!!
Türkiye’de inşaatta alarm zilleri çalıyor
Yerli sermaye kaçıyor: 9 ayda Türkiye’den 20 milyar dolar çıktı
Bıçak kemiğe dayanmış!

ÇOCUK
Tek kullanımlık naylon poşetleri tüm mağazalarından kaldırıyor
Kadınlık hallerı, yaşanmışlıklar : Oğlum ölüyor galiba
Dünyanın en eski şişe mesajı Avustralya'daki kumsalda bulundu
Çocuk gelin sayısında utandıran birincilik

Dede Korkut UNESCO listesine girdi
Umutsuz ve kitapsız olmayın
Türk Mitolojisinde Erlik Hanın Yeri Tasviri ve Kökeni
Nebil Özgentürk’ün gözünden: 11 dakikalik Aydin Boysan belgeseli
Robert kolej’de

Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…

2018 İklim Raporu: Dünya'yı kurtarabilecek son nesil biziz
Avustralya’da öğrencile gelecekleri için sokaktaydı…
Küresel ısınma için belirlenen hedeften uzaklaşılıyor
Yağma ve talanın süresi 49 yıla çıktı
Mercan kayalıkları için 400 milyon dolar

2020 yılında Çin kendi GPS sistemine sahip olacak
Kripto para üretiyor olabilirsiniz!
Milyonlarca kişi cep telefonu ile tehlikede!
'Milyonlarca insanın kişisel verileri, ticari ve siyasi amaçla kullanıldı'
Güneş küresi icat edildi!

İnsan beyninde daha önce bilinmeyen bir bölge keşfedildi
Çin’de yapay zeka okul müfredatına giriyor
Yedi Neşeli Ahtapot
Bir şehri 2000 yıl sonra ortaya çıkardı
'Son Troyalı'nın iskeleti bulundu

Kadınların en fazla öldürüldüğü yer: Kendi evleri
Amerika’dan sonra Türkiye ikinci
Avustralya’da Z kuşağının dünya görüşü…
Türkiye’den göç %42 arttı.
Viyana yedi yılın birincisi Melbourne kentini geride bıraktı.

Fransızlar dirgenlerini Macron'a doğrulttu
Tarihin ilk işçi grevi III. Ramses’i sarsmıştı.
Bir zamanlar sığınaktı
Işıltı
Yalnız mıyım değil miyim?

VATAN
Bir acı Hicaz
TEVHİD-İ
Trafikte yasaklar
Eğri Oturup

Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik
Nogay Türklerinden Atasözleri


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git