A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

Maymunlar Cenneti

Kategori Kategori: Yaşam | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Deniz Günal | 30 Nisan 2014 15:04:15

Çocukken maymunların ormanlarda yaşadığını düşünür, onları canlı görmek için hayvanat bahçesine giderdik. Elbette maymunlar için üzücü olmalıydı doğal yaşam ortamlarından bunca uzakta yaşamak. Kim bilir mutsuz da olsalar alışıyorlardı biraz da. Yazları sokakta ayı oynatıcıları dolaşırdı. Çok yakından görmüşlüğüm var bu görkemli, kıllı yaratıkları. Onların ne denli vahşi olduğunu bilmezdim, sanki o dev boyutlarına karşın uysal idiler. Büyüdüğümde öğrendim, uysallaşmaları için ne boyutta işkencelerden geçtiklerini.

Çocukken yine de, her nesnenin, her kişinin, her eylemin bir değeri vardı. Bilimsel, ekinsel ya da yasal ölçülere göre verilirdi. Konumları, yetenekleri, becerileri ne olursa olsun, insanlar toplum içinde bu değerlerle davranmak ya da sonuçlarına katlanmak zorundaydı. Çarpık, ters durumlar olabiliyordu elbette ama bir çarpıklığı düzeltmek için herkesin başka bir yöntemi de olsa çarpıklık herkes için çarpıklıktı.

Tüm dünyada bambaşka bir döneme girdiğimizi düşünüyorum. Hala ormanda yaşayan maymunlar var ama onların sayısı, insanlar ormanları yok ettiği için azaldı iyice. Öte yandan, beton kentlerde, kafeslerde kendilerine ne verilirse onu alan maymunlaştırılmış insanların sayısı inanılmaz arttı.

Artık ayılara işkence yaparak uysallaştırmak, burunlarına halka takarak sokaklarda dolaştırmak hoş görülmüyor. Sanırım bu suç kapsamına alındı. Doğru olan budur. Öte yandan, ne yazık ki ayıların da yaşam alanlarına insanlarca el kondu.  Özgürce yaşayıp çoğalabilecekleri ormanları yok artık.

Aynı maymunlarda olduğu gibi ayıların da, yalnızca yaşam alanlarına değil türlerinin doğal özelliklerine de kentlerde yaşayan insanlar el koydu. Her kentin sokağında, her ülkenin meclisinde güce dayanarak, koca pençeleri ile vurup parçalayarak başkalarına üstünlük sağlayan, başkalarının yaşam haklarını yok ederek var olan insanlar, insan toplulukları var. Maymunlaştırılmış yönetilenlerle ayılaşmış yöneticilerin olduğu bir dünyada yaşıyoruz artık. Öyle olunca karşınıza günün her hangi bir anında şöyle tuhaf durumlar çıkabiliyor.

Örneğin akşamın bir saati eve gitmek için treni yakalamaya çalışıyorsunuz. Tren istasyonunda, merdivenlerden inerken tam karşınıza, üstünde yalnızca donu olan bir adamın kocaman resimleri çıkabiliyor. Burada bir sorun yok aslında. Adam yakışıklı, bedeni güzel.  Kendisi çok kişinin tanıdığı bir futbolcu. Bir don reklamını bedenini göstererek yapıyor. Resmin birinde çömelmiş. Bizim Türk ya da Japon işi ayakyolunda işimizi görürken ki duruşumuzun aynısı. Diğeri ise atlet ve donla rahat bir biçimde otururken. Hani insan yıkanıp, yeni temiz iç çamaşırları giyinip balkonunda güneşin altında ya da evinin herhangi bir köşesinde öyle oturabilir. Tamam bir iç çamaşırı tanıtımı da yapabilir.  Olamaz mı?

Sorun ne?

Benim takıldığım konu, bu beyin donlu duruşları değil. Donlu duruşları sırasında yüzündeki sert, son derece ciddi anlatım! Önemli bir denklemi üç yüz kişilik sınıfta çözen bir matematik profesörü; sorunlu bir ameliyattan yeni çıkmış bir cerrah, ya da gergin bir uzlaşma sürecinden hakkıyla çıkmış bir iş adamının tam o andaki ciddi, gergin, sorumlu, büyük iş başarmış havası var, donlu beyin yüzünde. Kardeşim, donunla resim çektiriyorsun, ününü kullanarak don satmaya çalışıyorsun işte, bu kadar kasmaya kasılmaya ne gerek var!

Bu kadarla kalsa iyi. İzlediğim bir haber merkezi ABD’nin eski başkanlarından, hani Irak kasabı olarak da tanımlanabilecek George W. Bush’un son zamanlarda resme merak sarışı ile ilgili bir haber yapmış. Bay Bush, resim dersleri alıyor, sürekli resim yapıyormuş, hatta uyurken bile. Günde 40-50 resim yaptığı oluyormuş.  Yaptığı resimler arasında başkanlığı sırasında tanıdığı ünlülerin, devlet yöneticilerin yüzleri, kendi yüzü de var.  Doğrusu övülecek bir eğilim Bush’unki. Üstelik resim çalışmaları hiç de kötü değil. Sanatçı bir yanı varmış demek ki, açığa çıkarabiliyor şimdi.

Son dönemde ise Bay Bush, kendisini her yerde izleyen, gece düşlerine girip karabasanı olan Irak’lı bir çocuk hortlağın resimlerini yapmaya başlamış.

Bir resminde Iraklı çocuk hortlak parmağını Bush’a doğru sorar gibi uzatıyor;  Bush banyoda çıplak, aynadan yüzü görünüyor. Başka bir resminde, karısı arkasında gülümserken, o Iraklı ölü bir çocuğu dehşet ve kan içinde kucağında taşıyor.

Yine bir resminde kanlar içinde bir yatak odası, yerde halıda Iraklı çocuğun haykıran yüzü görülüyor…

Demek ki bir vicdanı varmış, onu şimdi rahat bırakmıyor, yaptırdığı, savunduğu kötülükleri şimdi peşinden geliyor diye düşünüyorum. Bunu tam olarak bilmek olası değil. Çünkü yaptığı resimlerde her ne kadar kanı, şiddeti, acıyı simgeleyen Iraklı çocuk ve onun sorumluluğunu taşıyan Bush’un üzgün ya da dehşet içindeki kendisi varsa da, yaptığı bu resimlerin önünde gururla, keyifle, safça gülümseyerek konuşuyor söyleşi yapan gazetecilerle. Bunu Bay Bush’un zeka yoksunu ve saf oluşuna verebilirdim ama bu haberi yapan, Iraklı hortlak çocuğun resimlerini ekranlarına taşıyan haber kanalının sunucuları da, büyük bir zevkle, ışıl ışıl gülücüklerle, hayranlıkla konuşuyorlar resimler hakkında. Irak’ta olanlara, Iraklı çocuklara, Bush’un resimlerinden fışkıran dehşete ilişkin hiçbir yorum ya da anlama çabası içine girmiyorlar. Bütün o dehşet kendileriyle ilgisi olmayan başka bir evrende yaşandı ya da hiç yaşanmadı, uyduruldu sanki.  

Don satmak için iki ayağının üstünde, ciddiyetle çömelen beyaz adam, yarattığı dehşet tablosunun önünde gururla, gülümsüyor.  

Maymunlar cennetinde!

Melbourne, 2014

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 4 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Araç plakalarında emoji kullanma dönemi başlıyor
Avustralya’ya bir Ödül Daha!
Almanya'ya iltica başvurularında Türkler Kürtleri geçti
Victoria Edebiyat Ödülününü Manus Adası’ndan bir mülteci kazandı!
UNICEF çocuklar için yardım çağrısında bulundu

Yolsuzluk, baskı, hak ihlalleri: Türkiye- AB üyelik müzakereleri askıya alınsın raporu
Beşşar el Esad "Erdoğan ABD’nin Uşağıdır".
ABD'nin kalbinde sosyalistlerin zaferi
Trump’in yapay zeka atağı
Avustralya’da hükümet seçimlerden galip çıkarsa 1.25 milyon iş sözü verdi

Erdoğan'ın Harcamaları 25 Kat Arttı!
Kripto para kartı çıktı.
Bile bile lades : Üçüncü havalimanı battı
Türkiye’de son 5 yılda 516 bin esnaf iflas etti
Açlık sınırı 2 bin lirayı geçti!

2050'de, 60 yaşın üzerinde 2,1 milyar insan var olacak
Neden bazı ülkelerde 'çay' bazı ülkelerde 'tea'?
Kız kıza muhabbet, haftada en az iki kez!
Avrupa'da neden sokak hayvanı yok?
ÇOCUK

Sansüre karşı ‘Yollara Düştük’ belgeseli erişime açıldı!
Türkiye’de 2018’in en çok okunan kitaplar
'3'üncü Boyutta Turhan Selçuk Çizgi Kahramanları'
Dede Korkut UNESCO listesine girdi
Umutsuz ve kitapsız olmayın

Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…

‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı
2018 İklim Raporu: Dünya'yı kurtarabilecek son nesil biziz
Avustralya’da öğrencile gelecekleri için sokaktaydı…
Küresel ısınma için belirlenen hedeften uzaklaşılıyor

Pasaport yerine geçecek yüz tanıma yazılımı geliyor
En yüksek radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonlar açıklandı
Dışkıdan Tuğlaya
Dünya futbol tarihinde bir ilk!
Facebook #10YearsChallenge masum olmayabilir.

Düşünceleri okuyan teknoloji bulundu
İlk defa genetiği değiştirilmiş bir primat klonladı
İnsan organizmasında bilinmeyen bir kan damarı tipi bulundu
Kemikte bir yol var
Sivrisineklere ‘doğum kontrol’!

Türkiye, Rusya, Brezilya ve Endonezya ile aynı kategoride
Türkiye ekonomik özgürlükte sınıfta kaldık
Yeni döneme ABD, Rusya ve Çin'in silahlanma yarışı mı damga vuracak?
Dünyanın en güçlü dili İngilizce
Türkiye'nin "Bağımlılık Risk Profili Haritası" açıklandı

Umudum yok İnadım var!
Göbeklitepe’yi Yapanlar Kimdi?
Hızlı moda ,ucuz giysi, ağır bedel
'Sarı yelekliler herkesi şaşırttı ama sol örgütleri daha çok şaşırttı'
“Sarı Yelekliler” / Rüzgar Dolu Sarı Yeleklerinde

ALGI...
Eko...
Teminat
2019 RAKAMLAR
Mihriban

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git