A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

CHP ve Umutlarımız: Kılıçdaroğlu'na açık mektup

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 2 Yorum | Yazar Yazan: Deniz Günal | 10 Mayıs 2017 10:36:59

Yurt içinde yaşayanlar, yurt dışında yaşayanların Türkiye’nin gündemi ve geleceği üzerine söz söylemesini istemez. Bize, tuzunuz kuru, dışardan rahat konuşuyorsunuz dedikleri olur. Tuzumuzun kuru olduğu belki doğrudur, belki Türkiye’de yaşayan bazı arkadaşlar kadar kuru da değildir. Sonuçta başka bir ülkede emek vermek zordur ve varolabilmek için misli ile çok çalışmanız gerekir.Ama emeğinin karşılığını alabilmek güzeldir. Bu yüzden diyelim ki tuzumuz kurudur. Ama vidanımız kuru değildir. Atatürk Cumhuriyeti ve devrimlerine duyduğumuz minnet ise bakidir.

Bu yüzden Melbourne’da önemli sayıda toplum üyesi, referendum öncesi ve süreci boyunca büyük bir özveri ile aylarca çalışarak, HAYIR çıkarmayı başardı. Sanmayın ki bizde bir gündü referendum. Dokuz gün boyunca sabah dokuzdan akşam dokuza dek sürdü. Sandık görevlisi ve gözlemci olan çok sayıda arkadaşımız sabahın yedisinden gece yarılarına kadar, yaşamlarının diğer sorumluluklarından uzakta, gönüllü olarak, hiç bir karşılık beklemeden görev yaptı. Varın düşünün ne kadar yorulduklarını.

Biz tüm bu emeklerin karşılığını Melbourne’dan HAYIR çıkararak aldık. Peki Hayır için Türkiye’de aylarca yoğun emek vermiş aydınlarımız, arkadaşlarımız emeklerinin karşılığını alabildi mi?

Türk halkının iradesi sandığa yansıdı mı?

Hepimiz aynı büyük düş kırıklığını yaşıyoruz. Hayır çıkmadığı için değil, HAYIR çıkarılmaması için hilelere, düzenbazlıklara, hırsızlıklara başvurulduğu, bunlara karşı hukuğun işlemediği, muhalefet sus pus olduğu için. Yalnız ve çaresiz hissediyoruz. İktidarın halkı temsil etmemek için evrildiğini gördük. Peki, tutunabileceğimiz bir muhalefet var mı?

İşte bu ruh haliyle Kılıçdaroğlu’na yazdığım açık mektuptur aşağıdaki.

Sayın Kılıçdaroğlu,

Sizin;  İsveç, Norveç, Finlandiya gibi ülkelerde, güler yüzlü ve zarif kişiliğinizle önemli bir politikacı olabileceğinizi konuştuk hep. Ne var ki ülkemiz, islamcı  faşizm tarafından teslim alınmış bir Türkiye. Bölgemiz ise Orta Doğu artık.

Lütfen şu soruya yanıt verme tenezzülünde bulununuz. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin rejim değişikliği ile sonuçlanan, özellikle son 15 yılda tüm ulusal değerlerini ve kaynaklarını yitirdiği süreç içinde ne tür bir işlev görmüştür?

Eğer Cumhuriyet Halk Partisi, cebren ve hile ile ülkenin tüm kaynaklarının ele geçirilmesine, değerlerinin yitirilmesine engel olamadıysa, rejimin yine cebren ve hile ile değiştirildiği, yalan bir zaferin ilan edildiği 17 Nisan 2017’den sonra neler yapabilecektir?

Eğer Cumhuriyet Halk Partisi, kazanılmış bir “Hayır”a bile sahip çıkamamış, gerek ülke içinde gerekse uluslarası platformlarda güçlü bir irade ile davranıp, yeri göğü oynatamamışsa artık ne yapacaktır?

Sayın Kılıçdaroğlu, haftalar sonra açıklama yapıp, iktidar silahlı eşkiyalarını sokağa çıkardığı için biz sesimizi çıkarmadık derken hiç utanmadınız mı?

Sayın Kılıçdaroğlu,  CHP içindeki muhalefeti “parti içinde kavga edeni kapı önüne koyarım” diyerek bastırmaya çalışmaktan utandınız mı peki? Biz bir diktatörden  kurtulmak isterken, doğrusu başka bir diktatör yaratmak istememiştik.

Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin şu andaki yapısını yalnızca siz bir arada tutabilirsiniz. Buna hiç kuşku yok. Ancak; ülkemizin ve laik aydınlanmacı halkımızın CHP’nin şu andaki yapısına ve sizin liderliğinize hiç ama HİÇ gereksinimi yok.

Kendisini değiştirememiş bir CHP; Deniz Baykal gibi yaşlı ve Abdullah Gül’e kayan çizgisi ile sapıtmış kimliklerden kurtulamamış bir CHP;  seçim arkasından seçim kaybeden, tabanına büyük hayal kırıklığı ve umutsuzluk aşılamış Ekmeleddin gibi bir tuhaf yanlışına özeleştiri yapmak varken, ısrarla inatla sahip çıkan,  sizin gibi bir Genel Başkanı bile değiştirememiş bir CHP mi Recep Tayyip Erdoğan’ı değiştirebilecek?

Solu ve merkezi işgal ediyorsunuz. Lütfen gidin. Gidin artık! Yoksa, önümüzdeki dönem tek işleviniz CHP’yi bir köhne müzeye dönüştürüp, kapılarını Erdoğan’ın belirlediği saatlerde açıp kapayan bir müdürlük olacaktır.

CHP, bizim Türk halkının, Türkiye’nin tüm özgürlükçü laik çevrelerinin en büyük şansı. Gerekirse önce darmaduman olacak ama sonra küllerinden yeniden doğacak. Muhalefet koltuğuna şehvetle sarılmış, halkına bir yararı dokunmayan, nereye hizmet ettiği de belli olmayan şu andaki kadroları ile  yeniden doğamayacağını çok açık görüyoruz artık.

Gidin! Gidin artık!

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Tuna Dincer { 12 Mayıs 2017 11:27:01 }
Sevgili Deniz,
Cok haklisin. Ulkenin ucurumun kenarinda oldugunu goren herkes HAYIR icin cok calisti. Politika ile ilgisi olmayan insanlar bile tehlikenin farkindaydi.

Ve Hayir ivmesi yok edildi. HAYIR icin yarattigimiz iyimserlik, herkesin Turkiye icin calistigi ve gelecege umutla bakislarimiz yine husranla sonuclandi. Olaganustu durumlarda uretilmesi gereken olagan ustu cozumlerin uretilemeyecegini gorduk.

Baykalin hala CHP milletvekili olabilmesi CHPnin icinde bulundugu durumu cok guzel analatan bir ornek. Halktan kopmus, vizyonsuz , cozum uretemeyen bir parti olmus Ataturkun partisi. Suc Kilicdaroglunun mu? Baykal CHPyi baraj alti yaptigi donemlerde on secim bile yapilmadan kiumlerin milletvekili olacagina Baykal ve kadrosu karar veriyormus. Kilicdaroglu    on secimi getirerek partiyi demokratiklestirmis tekrar. CHP dizlerinin uzerinde bir parti. AKPnin 9 milyon uyesi varken CHPnin 1 milyon uyesi var. Parti ici problemlerden uyeler, CHPliler bikmis. Gorevleri secimden secime CHPye oy vermekle kisitli. Turkiyede yandas olmadan yasamak zaten cok zor, insanlar yilmis. Delegeler Kilicdaroglundan menun oldugu surece Kilicdaroglunu indirmek mumkun degil. Yapacagimiz sey halkin CHPye el koymasi. CHPye uye olalim. CHP Avustralya orgutleniyor. Her 100 uye icin 1 delege cikartiliyormus. Uyelik kampanyasi baslatalim, cok acil olarak. CHPde degisimin gerektigini dusunen dlegeler cikartalim. Yoksa CHP degismeyeck.
Nilüfer Kayacan { 11 Mayıs 2017 02:57:30 }
Güçlü ve cesur bir çağrı. Deniz Günal Dinçkal duygu ve düşüncelerimizi böyle açık seçik, ve yanılgıya yer bırakmayacak biçimde anlattığın için teşekkür ediyorum.
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Melbourne'da terör 2 ölü, 3 yaralı!!!
ABD basını, Washington'daki dayakçı Erdoğan yandaşlarını tek tek deşifre etti
ABD Kongresi, Türkiye’yi kınamaya hazırlanıyor
Türkiye’de 159 tutuklu, 123 de "kaçak" gazeteci bulunuyor…
1 Mayıs’ın Doğuşu

Yeni açılacak okullara abdesthane ve mescit zorunlu
Avustralya’da yaş emekliliği hakkı zorlaştırılıyor
Vatandaşlık yasa taslağını parlamento gündemine taşındı
Katar’a ‘terör’ darbesi
"Değişim görmek için Erdoğan'a karşı sertleşmemiz mi gerekiyor?"

Bitcoin’e yatırım yapan milyoner oldu!
Avustralya Federal Hükümeti 2017-2018 bütçesini açıkladı
Türkiye daha beyaz yıkar!!!
Tarım da Avustralya Türkiye’den 9.3 kat daha verimli!
Türkiye‘de bankalar en büyük emlakçı oldu!!!

İlber Ortaylı: Megalomaninin sonu yok
Dünyaca ünlü Türk modacı Avustralya’yı kızdırdı
Süttozu
Aborijinler neden tarım yapmadı?
İlhan Selçuk’tan Abidin Dino’ya Memleket Haberleri

Bir tarihi miras daha böyle katledildi
Atatürk kimin çocuğu ?
Bizans Anıtları Fotoğraf Arşivi, internet erişimine açıldı
Yaşlı Kadın
Doğumunun 100. Yılında Fahri Erdinç’i Anma Etkinlikleri

Umut: Canlanan ve Canlandıran Yaşam Enerjisi
Bilmeden İdeolojikleşmeye
Özgürlük Sorumlulukla - Zorunluluk Sınırla
Özgür Okullar
Kendinde kalarak yabancılaşmak.

Okyanuslar için verilen 5 tehlike alarmı.
Cinayetin ardından çevreciler buluşuyor
Yerli tohumun sonu!
3 milyar insan su kıtlığı çekecek!
Kimin için sit yönetmeliği?

Robotlar işinizi elinizden alacak mı?
Dubai'de ilk robot polis göreve başlıyor
Avrupa Parlamentosu robotlu hayata düzenleme
Yeni nesil market!!!
Uçaktan korkana alternatif hızlı ulaşım!

Evrim sil baştan!!!
Avustralya’ya gelen ilk insanların kanıtları bulundu
Ateistler dindar insanlardan daha zeki…
Bir grup Aborijin 50.000 yıl önce Avustralya'ya geldi
Sezaryen, daha büyük bebek doğumlarına evrimleştiriyor mu?

Türkiye’nin yüzde 60’ı anaakımda yer alan haberlere güvenmiyor
Türkiye'de mülteci sayısı tahmin edilenden yüksek
Tv izleme alışkanlıkları alt üst oluyor!
Türkiye’de yoksulluk aile boyu...
Türkiye'de çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı

Yarının Gazetesi
Şiddetin görünmezliği üzerine bir deneme
Duvar yıkılınca herşeyin daha iyi olacağını sanmıştık…
AYDIN MI (?) YIZ ?
Cihatçı bir toplum yaratmak istiyorlar

Her Yiğidin
Efsane
Doğru Konuşmak
Edebiyat Takviminden Notlar; Mart- Nisan
Min Gayri Haddim

Ahilik
Nogay Türklerinden Atasözleri
Başkaldırının simgesi Landmesser'in hikayesi
Saha Türkleri
Yeni yıl armağanı hediye e-kitap : Leyla Erbil ile


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git