A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

CHP ve Umutlarımız: Kılıçdaroğlu'na açık mektup

Kategori Kategori: Türkiye | Yorumlar 2 Yorum | Yazar Yazan: Deniz Günal | 10 Mayıs 2017 10:36:59

Yurt içinde yaşayanlar, yurt dışında yaşayanların Türkiye’nin gündemi ve geleceği üzerine söz söylemesini istemez. Bize, tuzunuz kuru, dışardan rahat konuşuyorsunuz dedikleri olur. Tuzumuzun kuru olduğu belki doğrudur, belki Türkiye’de yaşayan bazı arkadaşlar kadar kuru da değildir. Sonuçta başka bir ülkede emek vermek zordur ve varolabilmek için misli ile çok çalışmanız gerekir.Ama emeğinin karşılığını alabilmek güzeldir. Bu yüzden diyelim ki tuzumuz kurudur. Ama vidanımız kuru değildir. Atatürk Cumhuriyeti ve devrimlerine duyduğumuz minnet ise bakidir.

Bu yüzden Melbourne’da önemli sayıda toplum üyesi, referendum öncesi ve süreci boyunca büyük bir özveri ile aylarca çalışarak, HAYIR çıkarmayı başardı. Sanmayın ki bizde bir gündü referendum. Dokuz gün boyunca sabah dokuzdan akşam dokuza dek sürdü. Sandık görevlisi ve gözlemci olan çok sayıda arkadaşımız sabahın yedisinden gece yarılarına kadar, yaşamlarının diğer sorumluluklarından uzakta, gönüllü olarak, hiç bir karşılık beklemeden görev yaptı. Varın düşünün ne kadar yorulduklarını.

Biz tüm bu emeklerin karşılığını Melbourne’dan HAYIR çıkararak aldık. Peki Hayır için Türkiye’de aylarca yoğun emek vermiş aydınlarımız, arkadaşlarımız emeklerinin karşılığını alabildi mi?

Türk halkının iradesi sandığa yansıdı mı?

Hepimiz aynı büyük düş kırıklığını yaşıyoruz. Hayır çıkmadığı için değil, HAYIR çıkarılmaması için hilelere, düzenbazlıklara, hırsızlıklara başvurulduğu, bunlara karşı hukuğun işlemediği, muhalefet sus pus olduğu için. Yalnız ve çaresiz hissediyoruz. İktidarın halkı temsil etmemek için evrildiğini gördük. Peki, tutunabileceğimiz bir muhalefet var mı?

İşte bu ruh haliyle Kılıçdaroğlu’na yazdığım açık mektuptur aşağıdaki.

Sayın Kılıçdaroğlu,

Sizin;  İsveç, Norveç, Finlandiya gibi ülkelerde, güler yüzlü ve zarif kişiliğinizle önemli bir politikacı olabileceğinizi konuştuk hep. Ne var ki ülkemiz, islamcı  faşizm tarafından teslim alınmış bir Türkiye. Bölgemiz ise Orta Doğu artık.

Lütfen şu soruya yanıt verme tenezzülünde bulununuz. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin rejim değişikliği ile sonuçlanan, özellikle son 15 yılda tüm ulusal değerlerini ve kaynaklarını yitirdiği süreç içinde ne tür bir işlev görmüştür?

Eğer Cumhuriyet Halk Partisi, cebren ve hile ile ülkenin tüm kaynaklarının ele geçirilmesine, değerlerinin yitirilmesine engel olamadıysa, rejimin yine cebren ve hile ile değiştirildiği, yalan bir zaferin ilan edildiği 17 Nisan 2017’den sonra neler yapabilecektir?

Eğer Cumhuriyet Halk Partisi, kazanılmış bir “Hayır”a bile sahip çıkamamış, gerek ülke içinde gerekse uluslarası platformlarda güçlü bir irade ile davranıp, yeri göğü oynatamamışsa artık ne yapacaktır?

Sayın Kılıçdaroğlu, haftalar sonra açıklama yapıp, iktidar silahlı eşkiyalarını sokağa çıkardığı için biz sesimizi çıkarmadık derken hiç utanmadınız mı?

Sayın Kılıçdaroğlu,  CHP içindeki muhalefeti “parti içinde kavga edeni kapı önüne koyarım” diyerek bastırmaya çalışmaktan utandınız mı peki? Biz bir diktatörden  kurtulmak isterken, doğrusu başka bir diktatör yaratmak istememiştik.

Sayın Kılıçdaroğlu, CHP’nin şu andaki yapısını yalnızca siz bir arada tutabilirsiniz. Buna hiç kuşku yok. Ancak; ülkemizin ve laik aydınlanmacı halkımızın CHP’nin şu andaki yapısına ve sizin liderliğinize hiç ama HİÇ gereksinimi yok.

Kendisini değiştirememiş bir CHP; Deniz Baykal gibi yaşlı ve Abdullah Gül’e kayan çizgisi ile sapıtmış kimliklerden kurtulamamış bir CHP;  seçim arkasından seçim kaybeden, tabanına büyük hayal kırıklığı ve umutsuzluk aşılamış Ekmeleddin gibi bir tuhaf yanlışına özeleştiri yapmak varken, ısrarla inatla sahip çıkan,  sizin gibi bir Genel Başkanı bile değiştirememiş bir CHP mi Recep Tayyip Erdoğan’ı değiştirebilecek?

Solu ve merkezi işgal ediyorsunuz. Lütfen gidin. Gidin artık! Yoksa, önümüzdeki dönem tek işleviniz CHP’yi bir köhne müzeye dönüştürüp, kapılarını Erdoğan’ın belirlediği saatlerde açıp kapayan bir müdürlük olacaktır.

CHP, bizim Türk halkının, Türkiye’nin tüm özgürlükçü laik çevrelerinin en büyük şansı. Gerekirse önce darmaduman olacak ama sonra küllerinden yeniden doğacak. Muhalefet koltuğuna şehvetle sarılmış, halkına bir yararı dokunmayan, nereye hizmet ettiği de belli olmayan şu andaki kadroları ile  yeniden doğamayacağını çok açık görüyoruz artık.

Gidin! Gidin artık!

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: 10 / 2 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar

Tuna Dincer { 12 Mayıs 2017 11:27:01 }
Sevgili Deniz,
Cok haklisin. Ulkenin ucurumun kenarinda oldugunu goren herkes HAYIR icin cok calisti. Politika ile ilgisi olmayan insanlar bile tehlikenin farkindaydi.

Ve Hayir ivmesi yok edildi. HAYIR icin yarattigimiz iyimserlik, herkesin Turkiye icin calistigi ve gelecege umutla bakislarimiz yine husranla sonuclandi. Olaganustu durumlarda uretilmesi gereken olagan ustu cozumlerin uretilemeyecegini gorduk.

Baykalin hala CHP milletvekili olabilmesi CHPnin icinde bulundugu durumu cok guzel analatan bir ornek. Halktan kopmus, vizyonsuz , cozum uretemeyen bir parti olmus Ataturkun partisi. Suc Kilicdaroglunun mu? Baykal CHPyi baraj alti yaptigi donemlerde on secim bile yapilmadan kiumlerin milletvekili olacagina Baykal ve kadrosu karar veriyormus. Kilicdaroglu    on secimi getirerek partiyi demokratiklestirmis tekrar. CHP dizlerinin uzerinde bir parti. AKPnin 9 milyon uyesi varken CHPnin 1 milyon uyesi var. Parti ici problemlerden uyeler, CHPliler bikmis. Gorevleri secimden secime CHPye oy vermekle kisitli. Turkiyede yandas olmadan yasamak zaten cok zor, insanlar yilmis. Delegeler Kilicdaroglundan menun oldugu surece Kilicdaroglunu indirmek mumkun degil. Yapacagimiz sey halkin CHPye el koymasi. CHPye uye olalim. CHP Avustralya orgutleniyor. Her 100 uye icin 1 delege cikartiliyormus. Uyelik kampanyasi baslatalim, cok acil olarak. CHPde degisimin gerektigini dusunen dlegeler cikartalim. Yoksa CHP degismeyeck.
Nilüfer Kayacan { 11 Mayıs 2017 02:57:30 }
Güçlü ve cesur bir çağrı. Deniz Günal Dinçkal duygu ve düşüncelerimizi böyle açık seçik, ve yanılgıya yer bırakmayacak biçimde anlattığın için teşekkür ediyorum.
Diğer Sayfalar: 1.

 

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    'Devlet 80 IQ'yla memur alıyor, suç örgütlerinde 120 IQ var'
Fenerbahçe’den dev hareket! Dünyada bir ilk…
Sevgiyi Çoğaltanlara
'Dijital fişleme'
'Gezi Kuşağı' Türkiye'yi terk ediyor

İngiltere Brexit anlaşmasını onayladı
Göçmen parası kayıp!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 100 Günlük İcraat Programı: Hangi vaatler gerçekleşti?
Melbourne faciadan döndü… IŞİD’den bıçaklı saldırı
ABD'de ilklerin seçimi

Yerli sermaye kaçıyor: 9 ayda Türkiye’den 20 milyar dolar çıktı
Bıçak kemiğe dayanmış!
Fitch'ten uyarı üstüne uyarı!!!
TL, değer kaybında Arjantin’le yarışıyor
Hayali düşmanla savaşan Türk ekonomisi

ÇOCUK
Tek kullanımlık naylon poşetleri tüm mağazalarından kaldırıyor
Kadınlık hallerı, yaşanmışlıklar : Oğlum ölüyor galiba
Dünyanın en eski şişe mesajı Avustralya'daki kumsalda bulundu
Çocuk gelin sayısında utandıran birincilik

Umutsuz ve kitapsız olmayın
Türk Mitolojisinde Erlik Hanın Yeri Tasviri ve Kökeni
Nebil Özgentürk’ün gözünden: 11 dakikalik Aydin Boysan belgeseli
Robert kolej’de
İnsanlığın Karanlık Yüzü

Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…

Yağma ve talanın süresi 49 yıla çıktı
Mercan kayalıkları için 400 milyon dolar
Dünya’nın 6.kitlesel yokoluş olayının eşiğinde
Bu banklar havadaki kiri küçük bir ormandan daha fazla çekiyor
20 yıl sonra Türkiye …!

Kripto para üretiyor olabilirsiniz!
Milyonlarca kişi cep telefonu ile tehlikede!
'Milyonlarca insanın kişisel verileri, ticari ve siyasi amaçla kullanıldı'
Güneş küresi icat edildi!
Robotlar işinizi elinizden alacak mı?

Yedi Neşeli Ahtapot
Bir şehri 2000 yıl sonra ortaya çıkardı
'Son Troyalı'nın iskeleti bulundu
Büyük Set Resifi'ni robotlar koruyacak
Annesi Neanderthal, babası Denisovan bir melez

Avustralya’da Z kuşağının dünya görüşü…
Türkiye’den göç %42 arttı.
Viyana yedi yılın birincisi Melbourne kentini geride bıraktı.
15 yılda 20.447 işçi “iş kazalarında” can verdi
Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 157. sıraya geriledi

Bir zamanlar sığınaktı
Işıltı
Yalnız mıyım değil miyim?
Aziz Sancar: Ülkeye küsüm
Gemi adamı cüzdanlı bir kadın!!!

Trafikte yasaklar
Eğri Oturup
YALAN
Edebiyat Notları, Temmuz - Ağustos
Edebiyat Notları, Mayıs - Haziran

Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik
Nogay Türklerinden Atasözleri


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git