A Yorum
  Acilis Sayfasi Yap Sik Kullanilanlara Ekle  

   
A yorum Kurum
iletisim
login
yayin ilkeleri...yazi dizileri

Yazı karekteri : (+) Büyük | (-) Küçük

EMEK...

Kategori Kategori: Berlin Günceleri | Yorumlar 0 Yorum | Yazar Yazan: Gültekin Emre | 29 Mayıs 2011 12:23:30

Emmek sözcüğü Moğolca'daki "em"den (ilaç) geliyormuş. Biraz daha açalım bunu: Anadolu ya da Asya Türklerinde, Moğollar'da büyü yapmakta kullanılan kokulu ota "em" denirmiş. Bu ot emilerek alınırmış. Giderek anlam kayması yüzünden emilen, soğrulan, emilerek alınan içilen nesne anlamına gelen "em-ek" türetilmiş. "Em"in aldığı "m, ek" ekleriyle de "em-m-ek"e dönüşür. Daha sonra "emzirmek, emzik" türetilir. Utku bize emmek sözcüğünün etimolojisini kazandırdı.

8 – 15 Mayıs 2011
 
8 Mayıs, Pazar
 
Dün geceki düğünün yorgunluğundan daha çok düğün heyecanının ve telaşının bitmesine sevindik. Düğüne katılan 90 kişinin çoğu Belinda’nın akrabasıyla Emre ve onun arkadaşlarıydı. Erkek tarafından fazla kimse yoktu. Onun için Temmuz sonunda Ayvalık’ta da bir eğlence yapacağız.
 
Yemeklerle birlikte lokantanın bahçesi ve hava çok güzeldi. Yenildi içildi ve eğlenildi.
 
Güzel, sade bir düğün oldu. Belinda ve Emre mutluydu, düğüne katılanlar da.
 
 
9 Mayıs, Pazartesi
 
Dün tam bir tarih ve kültür turu yaptık. Turun sonunda konuklarımıza Bergama Müzesi’ni gezdiremedik kapanış saatine denk geldiğimizden.
 
Onun dışında Marlene-Dietrich Alanı’nı (Berlin Film Festivali’nin yapıldığı salonun önündeki küçük, hoş meydan), Potsdamer Meydanı’nı, mezarlığı andıran Yahudi Soykırım Anıtı’nı, Brandenburger Tor’u, Ihamurlar Altında Caddesi’nde sağlı solu ne varsa onları, Humbolt Üniversitesi’ni, Komik Opera’yı, ünlü Berliner Dom’u, daha çok antik dönemin yapıtlarını sergileyen Eski Ulusal Galeri’yi... gezdik.
 
Berlin’i gezerken insan biter yorgunluktan ama Berlin bitmez. Tarih, mimari, kültür... iç içe geçmiştir ve insanı büyüler. Bizim büyülendiğimiz ne varsa konuklarımzla paylaştık dün. Onun için bugün kısa çevre gezileri yaptık kanal boyunda.
 
 
10 Mayıs, Salı
 
Utku, odak noktamız. Onca insanın kendisiyle ilgilenmesinden çok mutlu. Bunu da iyi kullanıyor gülerek, mızıldanarak, kucak isteyerek, acıktığını belirtmek için iki parmağını emmesiyle... 
 
Emmek sözcüğü Moğolca’daki “em”den (ilaç) geliyormuş. Biraz daha açalım bunu:  Anadolu ya da Asya Türklerinde, Moğollar’da büyü yapmakta kullanılan kokulu ota “em” denirmiş. Bu ot emilerek alınırmış. Giderek anlam kayması yüzünden emilen, srulan, emilerek alınan içilen nesne anlamına gelen “em-ek” türetilmiş.
 
“Em”in aldığı “m, ek” ekleriyle de “em-m-ek”e dönüşür. Daha sonra “emzirmek, emzik” türetilir. Utku bize emmek sözcüğünün etimolojisini kazandırdı.
 
 
11 Mayıs, Çarşamba
 
Wannsee’ye gittik. Wann Gölü’ne yani. Yelkenliler, tekneler ve deniz manzarası olağanüstüydü. Bir tekneye sahip olma düşüm depreşti ve içim gitti o güzel tekneleri kuğu gibi gözümün önünde süzülür görünce.
 
Denizci olamadığıma hayıflanmadım, geçti artık o hayıflanma, ama bir teknem olursa mutlu olur muyum? Diye sordum kendime. Bunu bilemedim işte. Tekneye nasıl zaman ayıracağımı bilemedim daha doğrusu.
 
Ben, masa başı çalışmasına alışmış biriyim. Onca teknik ayrıntıyla donatılmış, sürekli bakım gerektiren tekneyle nasıl baş edeceğimi düşündüm de işin içinden çıkamadım. Aman, hele bir teknem olsun da.
 
 
12 Mayıs, Perşembe
 
Utku’nun üç tekerlekli kocaman bisikleti kaldı, götüremediler. Utku’yu sürekli anımsayacağız bu bisiklete baktıkça. Mutlu oluyordu oturduğuna bisiklete. Babası arkasından iterek sürdükçe, Utku da ilgiyle etrafını izliyordu. Bavulları toparlamak ve kısaca çocuk parkına gidip gelmekle geçti gün neredeyse. Bir de Utku’yu seven kızlar kaldı günden. Utku da onlara yolduğu çimleri sundu çiçek yerine. Onlar gidince bir süre kendimize gelemeyeceğiz, bu kesin.
 
Evin kalabalıklılığına, yeni düzenine, hareketliliğine... alışmıştık iyice. Birden sessizleşecek ev ve eski haline gelene kadar epeyce zaman geçecek. Anılardan konuşacağız ve Utku’dan.
 
 
13 Mayıs, Cuma
 
Adana’dan gelen romancı arkadaşım Sana Kırer’le birlikteydim öğleden sonra. Kız kardeşinde kalıyor. Marzaahn’da. Dazlakların ve yabancı düşmanı gençlerin yaşadığı semtte.
 
Ablasının eşi Alman. Saba ile de kültür, tarih, mimari turu yaptık bugün. Hem edebiyattan konuştuk, hem de ona gezdiğimiz yerleri, yapıları anlatmaya çalıştım. Akademie der Künste’nin Brandenburger Tor’daki binasında Ayşe Erkmen’in yüksek duvarlarına yansıtılmış düzenlemesinin altında kahve içtik, pasta yedik.
 
Ihlamurlar Altı Caddesi her zamanki gibi kalabalıktı, turist kaynıyordu. Jandarma Meydanı’da hınca hınç doluydu. Fransız üsluplu kilise, operaların fotoğrafını çeken çekeneydi. Saba’nın “İç Seyahat, Dış Seyahat , Çocukluğumuz” bölümlerinden oluşan Ayna Kırılmış Baksana (2010) kitabını karıştırdım eve gelirken. “Dış Seyahat” bölümü ilgimi çekti. “Haldun Taner, Berlin’de Türk Gettoları, Nursel Duruel, Toplumsal Bir Yaraya Dönüşen Almanya Olgusu, Füruzan, Kent-Getto Birlikteliği ve Şey’leşme” yazılarını bir çırpıda okudum. İyi özümlenmiş yazılar olarak belleğime kazındılar.
 
 
14 Mayıs, Cumartesi
 
Ülkü Bey’i Merkez Garı’nda karşıladım ve ekspres otobüsle Tegel Havaalanına gittik. Uçağa binene kadar lafladık. Ödemişli Ülkü Bey. Aynı zamanda Ece Ayhan’ın Siyasal Bilgilerden yakın arkadaşı. Yazışmaları ve dostlukları kesintilere uğrasa da Ülkü Bey’in diplomat olarak yurtdışında uzun yıllar kalması yüzünden, mektuplaşmaları kesilmemiş.
 
Şimdi tanıklıklarla, yani Ece Ayhan’ı tanıyanlarla görüşmeler yaparak, söyleşiler oluşturarak, kendisine yazılan Ece Ayhan mektuplarıyla birlikte bir kitap hazırlıyor. Bir yandan da Ödemiş’te kültürel etkinlikler yapmaya çalışıyor.
 
Ülkü Bey’e bir iki saatte doyulmaz, günlerce konuşmak gerekiyor. Ne çok şey anlatıyor ve o anlattıkça insanın ufku genişliyor. İlgi alanlarının başında müzik geliyor ama edebiyat, şiir, felsefe ve de siyaset de onu derinden etkiliyor. O uçtu İzmir’e, ben mahzun bir biçimde döndüm eve.
 
 
15 Mayıs, Pazar
 
Biraz kapalı, biraz güneşli, yağmur ha yağdı yağacak bir Pazar. Aptal, kişiliksiz, sıkıntılı bir Pazar.
 
Bit pazarına kadar yürüdüm. Ne işime yarayacak bir kitap bulabildim, ne de kartpostal. Yürümüş olmamın dışında beni mutlu edecek bir şey yoktu bugün. Hüzünlü ve sıkıntılı bir gün.
 
Neden hüzünlü olduğunu bilmiyorum, sıkıntı da havadan. Bir de sevgili Hulki Aktunç’un durumunun giderek kötülemesi sıkıntımın ana kaynağı. Hava bahane. Eşi Semra Hanımla konuştum. “Dua edin” dedi. Bu iyice dokundu bana. Onun için kedi bibloları topluyordum oysa. Bir de ortak şiir kitabı çıkaracaktık.
 
 “Opus 2010”da bir onun, bir benim şiirim yer alacaktı. Onun yazdığı şiire ben bir şiir yazmıştım, benim yazdığım şiire de o bir şiirle karşılık vermişti. Güzel, farklı bir dosya oldu. Hulki’siz bu kitabı nasıl yayımlarım ben.
 
 
 

Facebook'ta paylaş   |   Twitter'da paylaş


 | Puan: Henüz oy verilmedi / 0 Oy | Yazdırılabilir SayfaYazdır

Yorumlar


Henüz Yorum Yazılmamış

Yorum YazınKalınİtalikAltçizgiliLink  
Simge Ekle

    

    

    

    Araç plakalarında emoji kullanma dönemi başlıyor
Avustralya’ya bir Ödül Daha!
Almanya'ya iltica başvurularında Türkler Kürtleri geçti
Victoria Edebiyat Ödülününü Manus Adası’ndan bir mülteci kazandı!
UNICEF çocuklar için yardım çağrısında bulundu

Yolsuzluk, baskı, hak ihlalleri: Türkiye- AB üyelik müzakereleri askıya alınsın raporu
Beşşar el Esad "Erdoğan ABD’nin Uşağıdır".
ABD'nin kalbinde sosyalistlerin zaferi
Trump’in yapay zeka atağı
Avustralya’da hükümet seçimlerden galip çıkarsa 1.25 milyon iş sözü verdi

Erdoğan'ın Harcamaları 25 Kat Arttı!
Kripto para kartı çıktı.
Bile bile lades : Üçüncü havalimanı battı
Türkiye’de son 5 yılda 516 bin esnaf iflas etti
Açlık sınırı 2 bin lirayı geçti!

2050'de, 60 yaşın üzerinde 2,1 milyar insan var olacak
Neden bazı ülkelerde 'çay' bazı ülkelerde 'tea'?
Kız kıza muhabbet, haftada en az iki kez!
Avrupa'da neden sokak hayvanı yok?
ÇOCUK

Sansüre karşı ‘Yollara Düştük’ belgeseli erişime açıldı!
Türkiye’de 2018’in en çok okunan kitaplar
'3'üncü Boyutta Turhan Selçuk Çizgi Kahramanları'
Dede Korkut UNESCO listesine girdi
Umutsuz ve kitapsız olmayın

Algı çok tanık tek
Bir Süreç Olarak İnsan
Ütopya: Ayakları yerde, başı gökte
Atatürk ve Hegel : İki aklın buluşma noktaları
Mutluluk mu dedi biri…

‘Uyurgezer’ adımlarla felakete doğru
Dünyanın turnusol kâğıdı
2018 İklim Raporu: Dünya'yı kurtarabilecek son nesil biziz
Avustralya’da öğrencile gelecekleri için sokaktaydı…
Küresel ısınma için belirlenen hedeften uzaklaşılıyor

Pasaport yerine geçecek yüz tanıma yazılımı geliyor
En yüksek radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonlar açıklandı
Dışkıdan Tuğlaya
Dünya futbol tarihinde bir ilk!
Facebook #10YearsChallenge masum olmayabilir.

Düşünceleri okuyan teknoloji bulundu
İlk defa genetiği değiştirilmiş bir primat klonladı
İnsan organizmasında bilinmeyen bir kan damarı tipi bulundu
Kemikte bir yol var
Sivrisineklere ‘doğum kontrol’!

Türkiye, Rusya, Brezilya ve Endonezya ile aynı kategoride
Türkiye ekonomik özgürlükte sınıfta kaldık
Yeni döneme ABD, Rusya ve Çin'in silahlanma yarışı mı damga vuracak?
Dünyanın en güçlü dili İngilizce
Türkiye'nin "Bağımlılık Risk Profili Haritası" açıklandı

Umudum yok İnadım var!
Göbeklitepe’yi Yapanlar Kimdi?
Hızlı moda ,ucuz giysi, ağır bedel
'Sarı yelekliler herkesi şaşırttı ama sol örgütleri daha çok şaşırttı'
“Sarı Yelekliler” / Rüzgar Dolu Sarı Yeleklerinde

ALGI...
Eko...
Teminat
2019 RAKAMLAR
Mihriban

Sümer Atasözleri ve Özdeyişler
Museviliği benimsemiş tek Türk devleti : Hazarlar
İpek Yolu'nun kalbi: Özbekistan
Osman Hamdi Bey.
Ahilik


kose yazarlari En Cok Okunanlar
Son 30 günde en çok okunanlar
En Cok Okunanlar

Basa git